ІМЕННИКИ-СИНОНІМИ, ІМЕННИКИ-АНТОНІМИ. БАГАТОЗНАЧНІ ІМЕННИКИ. ПРЯМЕ І ПЕРЕНОСНЕ ЗНАЧЕННЯ ІМЕННИКІВ
Мета: актуалізувати знання учнів про іменники-синоніми, іменники-антоніми, багатозначність окремих іменників, пряме й переносне значення слів; розвивати вміння вибирати з ряду синонімів ті іменники, що відповідають змісту висловлювання; збагачувати мовлення учнів; виховувати пильність у поводженні з вогнем.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
В путь щасливу і широку
Всіх виводить школа вас.
До уроку! До уроку!
В школі дзвоник кличе вас!
Поспішіть місця зайняти,
Час урок розпочинати.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ
1. Пояснювальний диктант
СІРНИКИ – НЕ ІГРАШКА!
Одного разу захотілося хлопчику погратися сірниками. Він запалив сірник і розгублено кинув його на підлогу. Почав горіти килим. З переляку хлопчик не знав, що робити. їдкий дим пішов з вікна. Це помітили сусіди. Вони поспішили на допомогу і викликали пожежників.
– Підкресліть іменники.
– Визначіть їх рід, число.
2. Гра “Допоможи Незнайкові”
– Виправте помилки і запишіть слова правильно.
Телифон, миханік, тилиграма, портред, окиан, в літку, допобачення, ширенга.
3. Вправа “Незакінчене речення”
День – ніч – це
Горизонт, виднокіл, обрій – це іменники – … (синоніми).
Ніс човна. Кирпатий ніс. Ніс – це… іменник. (Багатозначний іменник)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми будемо вчитися добирати іменники-антоніми, іменники-синоніми, поговоримо про багатозначність деяких іменників, будемо вчитися визначати пряме й переносне значення іменників, вводити його в словосполучення, речення.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Фронтальне виконання практичних завдань
Завдання 1
– До іменників вогонь, крик, гілка доберіть подані у дужках синоніми і запишіть їх. (Багаття, галас, галузка, ватра, вигук, вітка)
– Пригадаймо, що таке синоніми? (Синоніми – це слова, однакові або близькі за значенням, але різні за звучанням і написанням.)
– Яку роль відіграють у мовленні іменники-синоніми? (Вони дають можливість найточніше, найвиразніше і найвлучніше висловлювати свою думку)
Завдання 2
– Прочитайте прислів’я та приказки.
Вчення – світ, а невчення – тьма. Правда кривду переважить. Незнайко на печі лежить, а Знайко по дорозі біжить. Хто в темряву дивиться, той од світла кривиться. Праця людину годує, а лінь марнує.
– Випишіть парами іменники-антоніми.
– Визначте їх рід.
– Який ми можемо зробити висновок про роль антонімів у реченнях, прислів’ях? (Вони допомагають увиразнити мовлення, точно висловити свою думку або загострити увагу на чомусь особливому, дають можливість яскравіше виразити протилежні явища.)
Завдання 3
– Спишіть текст.
– Підкресліть слова, вжиті в переносному значенні.
Прийшла до беріз осінь. Принесла їм золоті стрічки. Вплели берези стрічки в зелені коси. Сміються сонячні зайчики, а берези сумують.
2. Фізкультхвилинка
Стали, діти, біля парт.
Кожен з вас здоров’я варт.
Піднімайте руки вгору,
Сонце сили додасть хворим.
Присідайте до землі,
Будуть сили немалі.
А тепер взялись за руки,
Хай покинуть слабкість й муки.
Нам же далі працювати,
То й здоров’я треба мати.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Самостійна робота
– Складіть і запишіть речення із поданими синонімами.
– Підкресліть головні та другорядні члени речення.
1-ша група: алмаз, діамант.
2-га група: ощадливість, бережливість.
3-тя група: шелест, шарудіння.
4-та група: зворушливий, розчулений.
2. Вибіркове списування
– Прочитайте речення.
– З поданих у дужках синонімів виберіть потрібне за змістом слово і запишіть із ним речення.
Переді мною розкинулось широке (лан, поле, нива). Я відчув (запахи, аромати, пахощі) стиглого жита. Весела пісня жайворонка линула у (височині, висоті, небесах).
3. Робота з іменниками, що звучать однаково, але мають різне значення
Робота за малюнками
– Дві лисички – тварини; лисички – гриби;
– сонечко – на небі; сонечко – комаха;
– коса – в дівчини; коса – знаряддя праці; коса на річці.
Косу дівчина плете,
На косі трава росте.
Пляж найкращий на косі,
Поки ще трава в росі.
Із косою йде на косу,
Хлопець той, що траву косить.
А. Свашенко
– У якому новому значенні вживаються тепер слова:
В автомобілі двірник – людина, яка прибирає;
Сумка, портфель дипломат – працівник посольства;
Комп’ютерний диск – автомобільний;
Тварина миша – комп’ютерна?
4. Творча робота
– Поєднайте слова перо, ключ, бік, лінійка з іншими словами таким чином, щоб показати їх багатозначність.
– Як слова стають багатозначними?
(Можна доповнювати існуючі слова новими значеннями.)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що повторили на уроці?
– Які цінні думки запам’ятали?
– Для чого потрібно вживати у мові іменники – синоніми, антоніми?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Related posts:
- Іменники-синоніми, іменники-антоніми, багатозначність окремих іменників. Пряме і переносне значення іменників. (Вправи 92-96) Тема. Іменники-синоніми, іменники-антоніми, багатозначність окремих іменників. Пряме і переносне значення іменників. (Вправи 92-96). Мета. Повторити відомості про синоніми та антоніми на прикладах іменників; удосконалити вміння вживати у мовленні однозначні і багатозначні слова; поглибити знання про пряме і переносне значення слова. Обладнання: таблиця “Почуття” (додаток 2), додаток 6, чисті аркуші. Хід уроку I. Організація класу. II. […]...
- Іменники-синоніми, іменники-антоніми. Пряме і переносне значення іменників Урок 28 Тема. Іменники-синоніми, іменники-антоніми. Пряме і переносне значення іменників Мета: актуалізувати знання дітей про синоніми, антоніми, багатозначні іменники, пряме й переносне значення слів, вчити добирати іменники-синоніми й антоніми, визначати пряме й переносне значення; використовувати у мові названі категорії іменників; вчити робити морфологічний аналіз іменників, розвивати й збагачувати мовлення дітей; виховувати любов до рідної мови. […]...
- Іменники-синоніми, іменники-антоніми, багатозначність іменників ІМЕННИК Іменники-синоніми, іменники-антоніми, багатозначність іменників 101. Прочитайте іменники. Добро, війна, радість, мир, герой, бруд, шум, тиша, крик, потворність, мовчання, чистота, купівля, продаж, краса, боягуз, зло, сум. – Доберіть антоніми до виділених іменників. Запишіть парами. Назвіть іменники-назви конкретних предметів. 102. Прочитайте іменники. Бажання, базіка, квартира, колір, маля, мир. – Доберіть до них синоніми з довідки. Довідка: […]...
- Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми. Багатозначні дієслова. Пряме й переносне значення дієслів ДІЄСЛОВО Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми. Багатозначні дієслова. Пряме й переносне значення дієслів 306. Прочитайте текст, розкриваючи дужки. Перекажіть. Визначте тип тексту: розповідь, опис, міркування. Загубив ведмідь Медолюб свої сап’янці*. Хоч і старі були, а шкода! Сам шукав – (не) знайшов. Звірі шукали – (не) знайшли. Лисиця Облудниця аж сльозами вмилася: “Три дні й три ночі (не) їла, […]...
- ІМЕННИКИ-СИНОНІМИ, ІМЕННИКИ-АНТОНІМИ, БАГАТОЗНАЧНІСТЬ ІМЕННИКІВ Мета: актуалізувати знання учнів про іменники-синоніми, іменники-антоніми, багатозначність окремих іменників; розвивати вміння вибирати з ряду синонімів іменники, які відповідають змісту висловлювання; збагачувати мовлення школярів; виховувати старанність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 100, с. 49) – Поясніть лексичне значення виписаних слів. Вугілля – чорний предмет, що походить […]...
- ПРИКМЕТНИКИ-СИНОНІМИ, ПРИКМЕТНИКИ-АНТОНІМИ. ПРЯМЕ І ПЕРЕНОСНЕ ЗНАЧЕННЯ ПРИКМЕТНИКІВ Мета: ознайомити учнів з прикметниками із синонімічними та антонімічними значеннями; розкрити поняття багатозначності прикметників; вчити учнів уживати прикметники в прямому та переносному значеннях; розвивати усне та писемне мовлення, збагачувати словниковий запас; виховувати любов до праці. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Всі мерщій сідайте, діти, Домовляймось не шуміти, На уроці не дрімати, Руки вчасно підіймати. І […]...
- Антоніми – Синоніми, антоніми, омоніми, пароніми в діловому мовленні ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 2. Лексичні норми ділової мови Синоніми, антоніми, омоніми, пароніми в діловому мовленні Антоніми Антоніми – це слова з протилежним значенням. Антоніми утворюють пари на основі зіставлення і протиставлення, яке відбувається на одній семантичній площині: важкий – легкий, детальний – недетальний, корисний – шкідливий, мовчати – говорити, любов – ненависть. Найбільше антонімічних […]...
- ЛЕКСИКО-СТИЛІСТИЧНІ СИНОНІМИ ТА ЇХ ВИДИ (КОНТЕКСТУАЛЬНІ СИНОНІМИ, ПЕРИФРАЗИ; ПЕРЕНОСНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛІВ) СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ Урок № 44 ЛЕКСИКО-СТИЛІСТИЧНІ СИНОНІМИ ТА ЇХ ВИДИ (КОНТЕКСТУАЛЬНІ СИНОНІМИ, ПЕРИФРАЗИ; ПЕРЕНОСНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛІВ) Мета: поглибити та розширити знання про лексико-стилістичні синоніми, їх різновиди, формувати вміння аналізувати синоніми та творчо використовувати у власному мовленні; розвивати гнучкість і доцільність у використанні мовних засобів; виховувати естетичні смаки учнів. Внутрішньопредметні зв’язки: Лексика і […]...
- ДІЄСЛОВА-СИНОНІМИ, ДІЄСЛОВА-АНТОНІМИ, БАГАТОЗНАЧНІ ДІЄСЛОВА. УЖИВАННЯ ДІЄСЛІВ У ПРЯМОМУ І ПЕРЕНОСНОМУ ЗНАЧЕННЯХ Мета: вчити учнів добирати до поданого дієслова 2-3 синоніми, антоніми, пояснювати пряме і переносне значення дієслів, 2-3 значення багатозначного дієслова, вводячи їх у словосполучення, речення, зв’язні висловлювання; розвивати мовлення та мислення учнів; збагачувати словниковий запас; виховувати бажання працювати самостійно, вдумливо, наполегливо. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – […]...
- Пряме і переносне значення слова ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ УРОК № 67 Тема. Пряме і переносне значення слова Мета: дати поняття прямого і переносного значення слова; формувати навички правильного слововживання; вчити помічати й виправляти лексичні помилки; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати пам’ять, увагу. Обладнання: підручник, словники. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашнього завдання. 2. Словниковий диктант-взаємоперевірка. Завдання: підкреслити […]...
- Пряме й переносне значення слів Тема: Пряме й переносне значення слів Мета: вчити учнів виявляти в тексті слова із прямим та переносним значенням; розвивати вміння вживати у мовленні слова в переносному значенні; розвивати мовлення, збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до рідної мови. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент […]...
- Синоніми – Синоніми, антоніми, омоніми, пароніми в діловому мовленні ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 2. Лексичні норми ділової мови Ключові слова: синоніми, антоніми, пароніми, книжні слова, іншомовні слова, терміни, професіоналізми, сталі вирази, кліше, графічні скорочення, абревіатури. Лексичні норми ділової мови – це правильне слововживання, вдалий підбір необхідних слів із синонімічного ряду, розмежування паронімів, доцільне використання слів іншомовного походження. Синоніми, антоніми, омоніми, пароніми в діловому мовленні […]...
- Прикметники-антоніми і прикметники-синоніми Тема. Прикметники-антоніми і прикметники-синоніми. (Вправи 198-203). Мета. Ознайомити із синонімічними та антонімічними значеннями прикметників. Вчити вживати прикметники в прямому та переносному значеннях. Розкрити поняття багатозначність прикметника; розвивати вміння добирати та використовувати прикметники-синоніми та антоніми у мовленні; поповнювати словниковий запас учнів. Виховувати любов до рідної мови. Обладнання: словники синонімів і антонімів, підручники, зошит. Хід уроку I. […]...
- ПРЯМЕ І ПЕРЕНОСНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЛЕКСИКОЛОГІЯ § 42. ПРЯМЕ І ПЕРЕНОСНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА Про те, як назва одного предмета (ознаки, дії) переноситься на інший, та взагалі про виразність і образність мовлення ПРИГАДАЙМО. У яких стилях мовлення широко використовують слова в переносному значенні? 339 І. Прочитайте текст. Визначте, у якому значенні (прямому чи переносному) вживається в ньому прикметник золотий. Поміркуйте, як […]...
- Аналіз контрольної роботи. Слово. Значення слова. Багатозначні слова. (Вправи 74-78) Тема. Аналіз контрольної роботи. Слово. Значення слова. Багатозначні слова. (Вправи 74-78). Мета. Закріпити вміння розрізняти пряме і переносне значення слів і вміння вживати в мовленні багатозначні слова; розширити уявлення про значення слів і їх вживання. Обладнання: індивідуальні картки. Хід уроку I. Організація класу. II. Аналіз контрольної роботи (“Мова і мовлення”, “Текст”, “Речення”). Вчитель повідомляє результати […]...
- Групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми. Ознайомлення зі словниками антонімів, синонімів. Словникові статті в словниках різних типів Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 87 Тема. Групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми. Ознайомлення зі словниками антонімів, синонімів. Словникові статті в словниках різних типів Мета: – навчальна: поглибити знання про групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми; навчити знаходити в мовленні ці мовні одиниці; – розвивальна: розвивати навички колективної та самостійної роботи; здатність до […]...
- Прикметники-антоніми та прикметники-синоніми. Уживання прикметників у прямому та переносному значеннях. (Вправи 155-159) Тема. Прикметники-антоніми та прикметники-синоніми. Уживання прикметників у прямому та переносному значеннях. (Вправи 155-159). Мета. Ознайомити учнів з прикметниками із синонімічними та антонімічними значеннями; вчити вживати прикметники в прямому та переносному значеннях, формувати уявлення про багатозначність прикметників; розвивати словниковий запас учнів; виховувати любов до праці. Обладнання: мовний матеріал, тлумачний словник, схема-опора. Хід уроку I. Організація класу. […]...
- Пряме і переносне значення слів – ЛЕКСИКА ЛЕКСИКА Пряме і переносне значення слів Багатозначні слова мають пряме і переносне значення. Пряме значення слова – це його основне лексичне значення. Найчастіше пряме значення є первинним, тобто тим, що вперше стало назвою. Наприклад, слово Гніздо означає “у птахів – влаштоване або пристосоване місце для кладки яєць і виведення пташенят”: Пташине гніздо. Переносне значення слова […]...
- ПРИКМЕТНИКИ-СИНОНІМИ, ПРИКМЕТНИКИ-АНТОНІМИ. УЖИВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ У ПРЯМОМУ ТА ПЕРЕНОСНОМУ ЗНАЧЕННЯХ Мета: ознайомити учнів з прикметниками із синонімічними та антонімічними значеннями; розкрити поняття багатозначності прикметників; навчати вживати прикметники в прямому та переносному значеннях; розвивати усне та писемне мовлення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до праці. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 110) III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА […]...
- Рід іменників (повторення). Іменники спільного роду. Число іменників (повторення). Іменники, що мають форму тільки однини або тільки множини І СЕМЕСТР ІМЕННИК Урок № 18 Тема: Рід іме нників (повторення). Іменники спільного роду. Число іменників (повторення). Іменники, що мають форму тільки однини або тільки множини Мета: повторити вивчене про рід і число іменників та іменники спільного роду, формувати вміння визначати рід іменників; поглиблювати знання про іменники спільного роду; дати відомості про іменники, що мають […]...
- РІД ІМЕННИКІВ. ІМЕННИКИ СПІЛЬНОГО РОДУ Мета: навчальна: поглибити знання учнів про рід іменників; дати поняття про іменники спільного роду; удосконалювати вміння визначати рід іменників; розвивальна: розвивати вміння школярів працювати колективно та самостійно; розвивати навички самостійно розв’язувати нові пізнавальні завдання; виховна: виховувати відповідальність і цілеспрямованість. Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис, орфографія, лексикологія. Міжпредметні зв’язки: мова, література, біологія, українознавство. Тип уроку: урок вивчення нового […]...
- Синоніми. Антоніми ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ § 45. Синоніми. Антоніми 446.1 Прочитайте текст. Зверніть увагу на виділені слова, з’ясуйте їхні лексичні значення. Забарвлення неба змінює сонце. Це й зветься зірницею, світовою зорею, світанком. Ми говоримо: вечірня зоря згасає – і в нашій уяві постають цілі картини: безкраї, нескінченні поля, засіяні пшеницею, дзвінка пісня на полі, темна діброва… (В. Сухомлинський). […]...
- Рід Іменників. Іменники спільного роду. Рід незмінюваних іменників ІМЕННИК § 30 Рід Іменників. Іменники спільного роду. Рід незмінюваних іменників Запам’ятаймо! Більшість іменників належать до певного роду: чоловічого, жіночого, середнього. Показником роду може бути закінчення іменника в називному відмінку однини. Не мають роду іменники, що вживаються тільки в множині. Чоловічій рід Жіночий рід Середній рід 1. Нульове закінчення: онук, дощ, Іван 1. – о: […]...
- РІД ІМЕННИКІВ Мета: актуалізувати знання учнів про рід іменників; удосконалювати вміння визначати рід іменників; збагачувати словниковий запас; виховувати старанність у вивченні мови. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання (вправа 104, с. 51) – Прочитайте прислів’я. – Назвіть іменники-антоніми. – Які синоніми дібрали до підкреслених слів? Шана, повага, признання, увага. Кривда, неправда, омана, фальш, […]...
- Слова, протилежні за значенням (антоніми) РОЗДІЛ 4. СЛОВО. ЗНАЧЕННЯ СЛОВА § 14. Слова, протилежні за значенням (антоніми) Пояснення Антоніми – це слова з протилежним лексичним значенням. Наприклад: далекий – близький, високий – низький. Використання в мовленні антонімів допомагає виразно висловити свою думку. Антоніми часто використовуються в прислів’ях, приказках. 129. Вчений,- неук, незнайко – знайко, більше – менше, нових – старих. […]...
- ЧИСЛО ІМЕННИКІВ. ІМЕННИКИ, ЩО МАЮТЬ ФОРМИ ТІЛЬКИ ОДНИНИ АБО ТІЛЬКИ МНОЖИНИ Мета: навчальна: актуалізувати знання учнів про число іменників; дати поняття про іменники, які вживаються тільки в однині або тільки в множині; розвивальна: розвивати пам’ять, логічне і критичне мислення; виховна: виховувати інтерес до української мови, традицій українського народу. Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис, орфографія, лексикологія. Міжпредметні зв’язки: мова, література, українознавство. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. ПЕРЕБІГ УРОКУ […]...
- Правопис відмінкових закінчень іменників у множині Тема. Правопис відмінкових закінчень іменників у множині. (Вправи 178-182). Мета. Показати особливості відмінювання іменників у множині. Вчити визначати відмінки іменників, вжитих у множині. Збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати допитливість. Обладнання: диск до підручника, таблиці відмінювання іменників у множині, підручник, зошит. Хід уроку I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності. Привітання, побажання хорошого настрою. Висловлювання дітьми їхніх […]...
- ВІДМІНКИ ІМЕННИКІВ, ЇХНЄ ЗНАЧЕННЯ Мета: навчальна: розширити і поглибити знання учнів про відмінки іменників; сформувати вміння визначати відмінок іменника в реченні та ставити іменники в необхідній відмінковій формі; поглибити знання учнів про кличний відмінок; розвивальна: розвивати вміння школярів правильно вживати відмінкові форми іменників в усних та письмових висловлюваннях; розвивати культуру мовлення; виховна: виховувати інтерес до української мови, традицій українського […]...
- Омоніми – Синоніми, антоніми, омоніми, пароніми в діловому мовленні ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 2. Лексичні норми ділової мови Синоніми, антоніми, омоніми, пароніми в діловому мовленні Омоніми Омоніми потрібно відрізняти від багатозначних слів. Омоніми ( від грец. однаковий та ім’я) – слова, що однаково звучать, але мають різні значення._____________________________ Повні, або абсолютні, омоніми: апарат (прилад) – апарат (установа); блок (механізм) – блок (об’єднання). До неповних, […]...
- Прикметники-антоніми, прикметники-синоніми. Уживання прикметників у прямому та переносному значеннях ПРИКМЕТНИК Прикметники-антоніми, прикметники-синоніми. Уживання прикметників у прямому та переносному значеннях 175. Прочитайте текст. Катруся жила в маленькій квартирі багатоповерхового будинку. Тато Андрій і мама Христина привчали донечку до порядку. У Катрусі була своя Велика кімнатка. Там стояли Чорні стелажі, а на них Кривими рядами сиділи ляльки, Тверді ведмедики, лежали Тьмяні кубики. У цій кімнаті стояло […]...
- Пароніми – Синоніми, антоніми, омоніми, пароніми в діловому мовленні ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 2. Лексичні норми ділової мови Синоніми, антоніми, омоніми, пароніми в діловому мовленні Пароніми Пароніми (від пар… і грец. – ім’я, назва) – це однокореневі слова, близькі за звучанням, але різні за значенням або які частково збігаються в значенні._______________________________________ Пароніми за характером смислових зв’язків поділяються на групи: – синонімічні (важкий – тяжкий); […]...
- РІД ІМЕННИКІВ. ІМЕННИКИ СПІЛЬНОГО РОДУ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ІМЕННИК § 20. РІД ІМЕННИКІВ. ІМЕННИКИ СПІЛЬНОГО РОДУ 208. Відгадайте загадки. Відгадки-іменники запишіть, визначте рід кожного. Що ви знаєте про рід іменників? 1. Впаде згори – не розіб’ється, пусти на воду – розпливеться. 2. Підніме найменша дитина, а через хату не перекине найдужча людина. 3. Кидаєш угору біле, а на землю падає жовте. […]...
- Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми. Вживання дієслів у прямому та переносному значеннях. (Вправи 265-269) Тема. Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми. Вживання дієслів у прямому та переносному значеннях. (Вправи 265-269). Мета. Провести спостереження за виражальними можливостями дієслів-синонімів і дієслів-антонімів; формувати вміння впізнавати і добирати дієслова у прямому і переносному значенні; збагачувати словниковий запас, розвивати мовне чуття. Обладнання: мовний матеріал. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання. 1. Вправа “Мікрофон”. – Яка […]...
- ПРАКТИЧНЕ ЗАСВОЄННЯ ПРАВОПИСУ ЗАКІНЧЕНЬ НАЙУЖИВАНІШИХ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ З ОСНОВОЮ НА Мета: ознайомити учнів з правописом закінчень іменників чоловічого роду з основою на – р в орудному відмінку; формувати вміння працювати з орфографічним словником для перевірки правопису закінчень іменників з основою на – р в орудному відмінку однини; виховувати повагу до людей будь-якої професії. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Гра “Кращий […]...
- Відмінювання іменників Тема. Відмінювання іменників. (Вправи 108-113). Мета. Повторити назви відмінків та питання до них. Формувати уміння відмінювати іменники, визначати відмінки іменників у реченні, тексті, вживати іменники різних відмінків у своєму мовленні. Виховувати увагу, спостережливість, уміння давати відповідь на запитання кількома реченнями. Обладнання: ігрові завдання, таблиця “Відмінювання іменників”, диск до підручника, підручник, зошит. Хід уроку I. Організація […]...
- Правопис закінчень іменників у родовому відмінку множини Урок 44 Тема. Правопис закінчень іменників у родовому відмінку множини Мета: розширювати знання учнів про відмінювання іменників у множині, формувати вміння і навички правильного вживання іменників у родовому відмінку множини; розвивати мовні вміння, швидкість письма; виховувати самостійність, вміння самостійно організувати навчальну діяльність. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання Робота з вправою 176. II. Актуалізація опорних […]...
- Антоніми ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ УРОК № 71 Тема. Антоніми Мета: поглибити знання учнів про антоніми, навчити визначати їх у реченнях, правильно вживати у мовленні; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати в учнів відчуття краси, милозвучності мови. Обладнання: підручник, словники. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашньої вправи. 2. Гра “Знайди зайве”. Завдання: згрупувати синоніми за […]...
- Лексичне значення слова. Однозначні й багатозначні слова. Ознайомлення з тлумачним і перекладним словниками. Культура мовлення. Використання слів відповідно до їхнього значення Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 84 Тема. Лексичне значення слова. Однозначні й багатозначні слова. Ознайомлення з тлумачним і перекладним словниками. Культура мовлення. Використання слів відповідно до їхнього значення Мета: – навчальна: пояснити особливості слова як мовної одиниці; навчити розрізняти однозначній багатозначні слова; – розвивальна: розвивати навички колективної та самостійної роботи; здатність до логічного мислення, творчу […]...
- ВІДМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ. ПОДІЛ ІМЕННИКІВ НА ВІДМІНИ І ГРУПИ Мета: навчальна: поглибити знання учнів про відміни й групи іменників; удосконалювати вміння школярів відмінювати іменники; розвивальна: розвивати вміння школярів працювати колективно та самостійно; логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички; виховна: виховувати інтерес до української мови, традицій українського народу. Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, синтаксис, лексикологія. Міжпредметні зв’язки: література, українознавство. Тип уроку: урок поглиблення вивченого. ПЕРЕБІГ УРОКУ ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ […]...
- Правопис закінчень іменників жіночого роду в орудному відмінку однини Тема. Правопис закінчень іменників жіночого роду в орудному відмінку однини. (Вправи 156-160). Мета. Ознайомити учнів з особливостями утворення форми орудного відмінка іменників жіночого роду на – а, – я. Вчити вибирати закінчення з опорою на вивчене правило. Розвивати мовні вміння. Виховувати увагу до мовленого слова. Обладнання: таблиця закінчень іменників жіночого роду на – а, – […]...