Кути трикутника і чотирикутника. Розв’язання задач
Урок № 51
Тема. Кути трикутника і чотирикутника. Розв’язання задач
Мета. Продовжити формування в учнів. вміння розв’язувати задачі геометричного змісту, повторити основні поняття теми, сприяти формуванню практичних навичок при виконанні вправ.
Форми роботи: фронтальна бесіда, індивідуальна робота біля дошки, виконання тренувальних вправ, робота з підручником.
Обладнання: лінійка, транспортир, кольорова крейда, косинець, таблиці.
Тип уроку: урок формування навичок та вмінь.
Хід уроку
I. Актуалізація чуттєвого
Фронтальне опитування
1. Які трикутники називаються: прямокутними, гострокутними, тупокутними?
2. Назвати кути, зображені на малюнку. Назвати сторони і вершини кутів.
3. Чому дорівнює сума кутів трикутника?
4. Чому дорівнює сума всіх кутів чотирикутника?
5. Який чотирикутник називається прямокутним?
6. Який чотирикутник називається квадратом? p>
II. Мотивація навчальної діяльності учнів і повідомлення теми, мети уроку
Оголошення теми і мети уроку.
III. Вивчення нового матеріалу (вступні вправи)
№ 791 (усно)
1. У рівностороннього
2. У рівнобедреному трикутнику кожний гострий кут дорівнює: 90° : 2 = 45°.
№ 792
Усі кути одного чотирикутника не можуть бути гострими.
Усі кути одного чотирикутника можуть бути прямими (це буде квадрат або прямокутник).
Усі кути одного чотирикутника не можуть бути тупими.
№ 794
1. а = 2 см, b = 3 см.
Р = 2(а + b) = 2(2 + 3) = 10 (см)
2. а = 7 м, b = 13 м.
Р = 2(а + b) = 2(7 + 13) = 2 * 20 = 40 (см)
3. а = 20 дм, b = 8 м.
А = 2 м, b = 8 м.
Р = 2(а + в) = 2(2 + 8) = 2 * 10 = 20 (см)
4. а = 8 см, b = 5 дм.
А = 8 см, b = 50 см.
Р = 2(а + b) = 2(8 + 50) = 2 * 58 = 115 (см)
№ 795
Рквадрата = 4а
А = Рквадрата : 4 = 24 см : 4 = 6 см
А = 200 дм : 4 = 50 дм
Рквадрата = 1 м = 100 см
А = 100 см : 4 = 25 см
Відповідь: 6 см, 50 дм, 25 см.
IV. Первинне застосування здобутих знань (пробні вправи)
№ 806
Якщо два кути трикутника рівні між собою, а третій дорівнює їх сумі, це буде прямокутний трикутник з гострими кутами по 45°кожний.
Відповідь: 90°, 45°, 45°.
№ 807
АВС трикутник
ÐА + ÐВ = 120°
ÐВ + ÐС = 80°
Знайти: ÐА – ? ÐВ – ? ÐС – ?
ÐА + ÐВ + ÐС = 180°
120° + ÐС = 180°
ÐС = 180° – 120°
ÐС = 60°
ÐВ + ÐС = 80°
ÐВ = 80° – 60°
ÐВ = 20°
ÐА + ÐВ = 120°
ÐА + 20° = 120°
ÐА = 100°
Відповідь: ÐА = 100°, ÐВ = 20°, ÐС = 60°.
№ 809
АВС – трикутник
ÐА = 60°
ÐВ > ÐС на 30°
Знайти: ÐА – ?, ÐВ – ?, ÐС?
ÐА + ÐС + ÐВ = 180°
Нехай ÐС = х, тоді ÐВ = х + 30°
60° + х + 30° х = 180°
2х + 90° = 180°
2х = 180° – 90°
2х = 90°
Х = 90° : 2
Х = 45° = ÐС
Х + 30° = 45° + 30° = 75° = ÐВ
Відповідь: 45°, 75°.
V. Застосування учімо вправ, навичок, вмінь у змінені умови
№ 810 (колективне розв’язування біля дошки)
АВСD – чотирикутник
ÐА = 150°, ÐВ = 60°, ÐС = 70°.
Знайти: ÐD – ?
ÐА + ÐВ + ÐС + ÐD = 360°
150° + 60° + 70° + ÐD = 360°
280° + ÐD = 360°
ÐD = 360° – 280°
ÐD = 80°
Відповідь: ÐD = 80°.
№ 811
АВСD – чотирикутник
ÐА = ÐС
ÐВ = ÐD
Знайти: ÐА + ÐВ – ?
ÐА + ÐВ + ÐС + ÐD = 360°
ÐА + ÐВ = 360° : 2
ÐА + ÐВ = 180°
Відповідь: ÐА + ÐВ = 180°
№ 813 (індивідуально)
АВСD – квадрат
А = 25см
Знайти:
А). суму периметрів чотирьох таких квадратів
Б). Рквадрата утвореного квадрата, прикладеними один до одного
Рквадрата = 25 * 4 = 100 см
Рквадрата = 100 * 4 = 400 см
Периметр квадрата, утвореного чотирма такими квадратами, прикладеними один до одного буде обчислюватись:
(25 * 2) * 4 = 200 см
Відповідь: 400 см, 200 см.
№ 816 (колективно з поясненням біля дошки)
АВСD – прямокутник.
MN = 15 м
ОР = 20 м
Знайти: РАВСD – ?
РАВСD = 2(АВ + АD)
AB = MN = 15 м
АD = KP = 20 м
РАВСD = 2(15 + 20) = 2 * 35 = 70м
Відповідь: 70 м.
№ 816
Рквадрат >а на 39 см
Знайти: аквадрат – ?
Рквадрат = 4 * аквадрат
4аквадрат – аквадрат = 39
3а = 39
А = 39 : 3
А = 13(см)
Відповідь: 13см.
№ 823
Рік становить 365 днів, учнів 370. принаймні двоє з учнів свій день народження відзначають в один день.
VI. Підсумки уроку. Повідомлення домашнього завдання.
Вивчити §17. №808, 812, 815, 817.