Маастрихтська угода

Маастрихтська угода – договір, укладений членами Європейського Союзу (ЄС) в м. Маастрихті (Нідерланди) 1993, у якому доповнено текст Римського європейського економічного договору про утворення Співтовариства (ЄЕС) 1957. Із підписанням М. у. економічні, політичні, правові, національні та інші відносини між країнами ЄС визначаються передусім її положеннями. Згідно з М. у. ЄЕС було перейменовано на ЄС. Найважливіші положення М. у.: 1) поглиблення інтеграційних економічних процесів у результаті утворення економічного і валютного союзів країн учасниць.

З цією метою країни ЄС здійснюють координацію найважливіших напрямів економічної політики (фінансової, бюджетної, кредитної, структурної, промислової, інвестиційної, податкової, зовнішньоекономічної, регіональної, науково-технічної), визначають головні критерії участі в економічному та валютному союзах і складають графік входження до них країн; 2) поглиблення та уніфікація єдиної соціальної політики: скорочення соціально-економічних відмінностей між країнами та регіонами, зокрема, вирівнювання рівнів реальної заробітної плати; уніфікація соціальних витрат на розвиток освіти, охорони здоров’я, соціальне
страхування, допомоги безробітним, професіональної підготовки, захисту споживачів та ін.; 3) посилення та розширення наднаціонального регулювання макроекономічних процесів у країнах ЄС: розширення повноважень наднаціональних органів (Ради міністрів цього об’єднання, Комісії ЄС, Європарламенту та ін.); формування цілісної економічної (транспорту, енергопостачання та ін.) і соціальної (освіти, охорони здоров’я, захисту навколишнього середовища та ін.) інфраструктури, здійснення єдиної промислової політики, спрямованої на посилення конкурентоспроможності промислової продукції; 4) посилення ролі наднаціонального законодавства, передусім у сфері розвитку і поглиблення внутрішнього ринку (товарів, послуг та ін.), культури, судочинства тощо; 5) зміцнення політичного союзу, що передбачає провадження єдиної зовнішньої (в т. ч. оборонної) політики, контроль за озброєнням в Європі, єдину імміграційну політику, боротьбу з організованою злочинністю та ін.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Маастрихтська угода