ОЗНАЙОМЛЕННЯ УЧНІВ З ДІЄЮ ДІЛЕННЯ. ЗНАК ДІЛЕННЯ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ
Урок 58. ОЗНАЙОМЛЕННЯ УЧНІВ З ДІЄЮ ДІЛЕННЯ. ЗНАК ДІЛЕННЯ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: ознайомити учнів з дією ділення за допомогою розв’язування задач на ділення на вміщення та зі знаком “ділення”; розвивати обчислювальні навички, вміння розв’язувати задачі, розвивати мислення і пам’ять учнів; виховувати працьовитість, прищеплювати інтерес до предмета.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 73, завдання 459; 460)
Завдання
– Скільки всього учнів у першому ряді?
Завдання 460
– На скільки метрів більша сторона трикутника коротша від суми довжин двох менших сторін?
2. Усна лічба
1) Який числовий вираз “зайвий” і чому?
3 + 3 + 3 + 3
4 + 3 + 4 + 4
4 + 4 + 4
2 + 2 + 2 + 2
Діти відповідають, що другий вираз “зайвий”, тому що його не можна замінити множенням.
2) Обчисліть.
3) Гра “Угадай слово”.
– Якщо правильно виконаєте завдання,- дізнаєтеся, що вивчатимемо на уроці.
69 | 42 | 41 | 40 | 8 | 8 | 70 |
(Ділення)
3.
5 12 17 19 16 10 3 14 8 18
– Спишіть числа, які є у відповідях таблиці множення на 2.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми познайомимося з дією ділення.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 74-75)
Завдання 461. Колективне опрацювання матеріалу
Було 6 груш. Їх розклали на 3 тарілки порівну. Скільки груш на кожній тарілці?
– Для розв’язання задачі потрібно з’ясувати, скільки разів по 2 вміщується у 8. Така задача розв’язується дією ділення. (:) – знак ділення.
Розв’язання 6 : 3 = 2 (гр.)
Відповідь: 2 груші.
– Записи (рівності) на ділення читають так: “Шість поділити на три дорівнює двом”.
Завдання 462
Учні ланцюжком читають рівності.
Завдання 463
Учні з місця складають й записують за малюнком вираз на ділення.
Для розв’язання задачі потрібно з’ясувати, скільки буде, якщо 12 розділити на 4 рівні частини.
Розв’язання 12 : 4 = 3
Завдання 464
Учні вимірюють довжину смужки та її частин, а потім складають задачу на ділення.
Креслять відрізок завдовжки 10 см і ділять його на 2 рівні частини.
Один учень біля дошки пояснює.
Завдання 465
Учні складають і розв’язують задачу за таблицею.
Привезли – по 2 л 6 б., ? л
Витратили – 9 л
Залишилося – ?
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ (див. додаток до уроку)
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що нового дізналися на уроці?
– Чого навчилися?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 75, завдання 466; 467.
ДОДАТОК ДО УРОКУ 58
1. Практичні завдання
– Намалюйте 12 квадратиків і розділіть їх на 2 рівних частини (на 4; на 6). Запишіть приклади на ділення.
– Смужку паперу завдовжки 12 см розділили на частини, по 2 см кожна. Скільки вийшло частин?
2. Складання прикладів на ділення
– У пакети розклали 12 яблук, по 4 яблука в кожен пакет. Скільки пакетів знадобилося?
– Скільки було яблук? (12)
– На скільки рівних пакетів поділили? (На 4.)
– По тарілочках розклали 8 цукерок, по 2 цукерки на кожну. На скільки тарілочок вистачило цих цукерок?
– Скільки було цукерок? (8)
– По скільки цукерок поділили? (По 2.)
– У пучки зв’язали 14 морквин, по 7 морквин в кожного. Скільки пучків вийшло?
– Скільки було морквин? (14)
– По скільки морквин поділили? (По 7.)
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв’язування логічних задач
– По двору ходили гуси. В усіх гусей Петрик нарахував 6 лап. Скільки було гусей?(3 гусей.)
– На огорожі сиділо 6 горобців. До них прилетіло ще 6 горобців. Кіт підкрався і схопив одного горобця. Скільки горобців залишилися на огорожі? (Жодного)
– Кухар розрубав палку ковбаси в 4 місцях. Скільки шматків вийшло? (5 шматків.)
– Цеглина важить 2 кг і ще пів цеглини. Скільки важать 2 цеглини? (6 кг) Підказка. Скільки в цеглині половинок? Скільки важить кожна половинка?