Принципи стиснення інформації. Архівація файлів. Робота з програмами-архіваторами. Створення архіву, додавання файлів до архіву, перегляд змісту архіву, вилучення файлів з архіву, розкривання архівованих файлів
ТЕМА 4. ОСНОВИ РОБОТИ З ДИСКАМИ (5 ГОДИН)
Урок 24
Принципи стиснення інформації. Архівація файлів. Робота з програмами-архіваторами. Створення архіву, додавання файлів до архіву, перегляд змісту архіву, вилучення файлів з архіву, розкривання архівованих файлів
Мета:
– увести поняття “архівування інформації”; ознайомити учнів з принципами стиснення інформації та найбільш широко вживаними програмами-архіваторами; навчити створювати архіви та працювати з ними за допомогою програми WinRar;
– закріпити навички роботи
– розвивати творчі здібності учнів, практичні навички роботи з ЕОМ, клавіатурою та мишею, логічне мислення, пам’ять;
– проводити попередню професійну орієнтацію старшокласників
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
I. Мотивація навчальної діяльності
1. Що роблять люди, коли треба багато речей перенести в інше місце і в руки все взяти не можливо? (Складають у сумки та валізи, упаковують)
2. Як можна користуватися упакованими речами, якщо вони потрібні? (Дістати їх з валізи, витягнути,
3. Що робити, коли в потрібно багато важливої інформації або комп’ютерну гру записати на компакт-диск, а вона не поміщається? (Якимось чином її зменшити, стиснути, упакувати)
4. Що корисного приносить архівування інформації? (Збільшення вільного місця на дисках, скорочення часу копіювання інформації, прискорення та здешевлення передачі інформації по мережі)
II. Актуалізація опорних знань
1. Інтерактивна вправа “Лови помилку”
– Антивірусні програми групи лікарів (або фагів) виявляють файли, які заражені одним із відомих цим програмам вірусів.
– Антивірусні програми групи детекторів “лікують” заражені програми або диски, вилучаючи з них код вірусу, тобто відновлюючи програму в тому стані, в якому вона була до зараження вірусом.
– Антивірусні програми групи фільтрів спочатку запам’ятовують відомості про стан програм і системних областей дисків, а після роботи з цими програмами порівнюють їхній стан з початковим. При виявленні невідповідності повідомляють про неї.
– Антивірусні програми групи ревізорів завантажуються резидентно в оперативну пам’ять, перехоплюють ті звернення до системи, які використовуються вірусами для розмноження та нанесення шкоди і повідомляють про них
2. Розгадавши цей кросворд, дізнаємось, як називається програма, що дозволяє зменшувати розмір файлу для економії місця на диску:
1. Процес усунення фрагментації. (Дефрагментація)
2. Мінімальна одиниця читання і запису даних на диску. (Сектор)
3. Стискання інформації для збереження на менших дискових обсягах. (Архівація)
4. Сервісні програми ОС. (Утиліти)
5. Тип антивірусних програм, які спочатку запам’ятовують відомості про стан програм і системних областей дисків, а після цього порівнюють їхній стан з початковим. (Ревізори)
6. Поіменована область у зовнішній пам’яті ПК для збереження програм і даних. (Файл)
7. За допомогою якого пристрою можна переносити інформацію з одного комп’ютера на інший. (Дискета)
8. Концентричні кола, впродовж яких записується інформація. (Доріжки)
9. Група логічно послідовних секторів. (Кластер)
III. Вивчення нового матеріалу
1. Архівація та архіватори (робота з підручником)
Архівація (стискання) інформації – це таке кодування інформації, коли закодований варіант займає менше дискової пам’яті, ніж початковий.
Архіватори – це програми, призначені для стискання інформації та створення файлів-архівів.
Програми-архіватори: WinRar (Rar), WinZip (Zip), WinArj (Arj), WinAce (Ace), Lha та інші.
2. Методи стискання інформації (робота учнів з навчальною презентацією теми “Стиснення інформації та програми-архіватори”)
– Метод заміни ланцюжків однакових бітів, символів або послідовностей символів одним бітом або послідовністю з коефіцієнтом повторення.
Наприклад: послідовність ававававававав (14 байтів) можна замінити на 7ав (3 байти).
Послідовність ааааааааа (9 байтів) можна замінити на 9а (2 байти).
– Інші методи стискання.
– Коефіцієнт стискання – співвідношення обсягів стиснутої і початкової інформації. Вимірюється в процентах.
III. Закріплення матеріалу
Виконання учнями практичної роботи на комп’ютері
1. Створити файл-архів із файлу DOKLAD. DOC, що є в папці “АРХІВАЦІЯ” на робочому столі.
2. Розпакувати створений архів на робочий стіл.
3. У папці “АРХІВАЦІЯ” знищити ваш архів.
4. Створити файл-архів із всіх файлів, що є в папці “АРХІВАЦІЯ” на робочому столі.
5. Створити архів, що саморозпаковується з файлу DOKLAD. DOC, що є в папці “АРХІВАЦІЯ” на робочому столі.
6. Знищити ваші файли-архіви.
7. Створити багатотомний архів з усіх файлів, що є в папці “АРХІВАЦІЯ” на робочому столі. Розмір тому 300 КБ.
8. Заповніть таблиці.
Таблиця 1
Ім’я файла | Ступінь стиснення (%) |
Таблиця 2
Ім’я файлу | Розмір файлу | Розмір в архіві | Тип файлу |
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1. Для чого застосовується архівація файлів?
2. Чи однаково “стискуються” в архів різні типи файлів. Привести дані з роботи (малюнки, тексти, програмні файли і т. ін.).
3. Як відбувається архівація великих за розміром програмних комплексів для збереження на дискетах, якщо загальний розмір архіву перевищує обсяг дискети?
Заповніть таблицю роботи з програмою-архіватором.
Дія | Спосіб виконання |
Оцінити ступень стискування інформації у створеному архіві | |
Створити архів | |
Створити багатотомний архів | |
Витягти файл з архіву в поточну папку | |
Витягти файл з архіву в задану папку | |
Вилучити файл з архіву | |
Перетворити архів у такий, що саморозгортається |
VI. Підсумки уроку
– З якою метою ми вивчали цю тему?
– Як ви вважаєте, ця тема актуальна у сучасності?
– Чого Ви особисто навчились протягом останніх 5-ти уроків?
– Чого ще хотіли би навчитись у подальшому?
VII. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал підручника, повторити усі основні поняття теми.
ТЕМА 5. ПРИКЛАДНЕ ПРОГРАМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ (4 ГОДИНИ)
№ уроку у темі | Зміст | Кількість годин |
1 | Прикладне програмне забезпечення навчального призначення. Навчальні програми для підтримки навчання фізики | 1 |
2 | Навчальні програми для підтримки навчання біології | 1 |
3 | Навчальні програми для підтримки навчання математики | 1 |
4 | Прикладні програми навчального призначення. Навчальні програми для підтримки навчання іноземних мов, географії, комп’ютерні енциклопедії | 1 |