СКЛАДОПОДІЛ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
Українська графіка, українська орфографія як учення про систему загальноприйнятих правал написання слів
§ 30. СКЛАДОПОДІЛ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
Мовознавчі студії
329. Прочитайте текст. Доведіть правильність висловленої думки, проілюструвавши її власними прикладами.
Склад може представляти тільки голосний звук: о-сінь. Але частіше голосний тримає на своїх “плечах” один, два (а то і більше) приголосні звуки… Голосний звук може підняти “штангу”, на якій буде і три приголосні, і чотири, і п’ять і навіть більше (І. Підгаєцька).
Цікава
Відомо, що кожну пісню співають, вимовляючи слова речитативом, тобто ділять слова на склади. Проспівайте уривок з народної пісні “Продай, милий, сиві бички”. Співаючи, діліть слова пісні на склади.
Продай, милий, сиві бички, Бо я панського роду,
Купи мені черевички, Не ходила боса зроду.
330. І. Пригадайте, що ви знаєте про склад. “Озвучте” схему, наведіть приклади.
Увага! Прикриті склади починаються нескладотворчим звуком, тобто приголосним (те-ма, го-ріх), а неприкриті – складотворчим, тобто голосним (ар-ка).
ІІ. Поділіть слова в поданих
1. Гарячий день розлив пекуче злото,
І сам втопивсь у соняшнім* меду,
Й крізь спокій цей єдина ллється нота –
Блаженних бджіл в вишневому саду.
2. Лиш чорними очима хитрих вікон
Всміхнуться молодицями хати –
І знову пестить степ твої повіки,
І знову скитські баби і хрести.
331. Прочитайте. Визначте стиль і тип тексту. Чи збігаються фонетичні склади з морфологічними частинами слова? Чи збігаються правила складоподілу і переносу слів на письмі?
УКРАЇНСЬКИЙ СКЛАДОПОДІЛ
У сучасному українському літературному мовленні складоподіл підпорядкований тенденції наростаючої звучності в межах складу, що зумовлює дію відкритого складу. У зв’язку з цим в українській мові переважають склади, які закінчуються голосними, вони, як найгучніші, утворюють вершину складу. Милозвучність нашої мови вимагає усунення груп приголосних у межах одного складу. Коли між складами виявляється збіг приголосних, то межа між складами повинна пройти так, щоб гучність звуків попереднього складу спадала, а наступного зростала.
Позначимо гучність звуків цифрами: голосні (найгучніші) – 4, сонорні приголосні – 3, шумні дзвінкі приголосні – 2, а глухі – 1. Наприклад, у слові дружний поставимо над кожним звуком індекс гучності. Бачимо, що це слово слід поділити на склади так: друж-ний. А в слові казка поділ на склади буде таким: каз-ка, бо якщо віднести [з] до другого складу, то на його початку гучність буде знижуватися, а лише потім наростати (з-к), що суперечить природі нашого складу. Поділ слів на склади в українській мові не довільний, а підпорядковується таким правилам:
1. Будь-який приголосний між двома голосними належить до наступного складу: во-да, о-ко, а-ле.
2. Приголосні [й] і [в] після голосного перед приголосним відносяться до попереднього складу: вій-на, вов-на, вій-сько, вов-ки.
3. Приголосні [р], [л], [м], [н] після голосного перед приголосним також відносяться до попереднього складу: мир-ний, гіл-ка, зір-кий, мам-чин, мен-ший.
4. Якщо збігаються інші приголосні (крім [р], [л], [м], [н]), то межа між складами залежить від характеру приголосних та наголосу:
А) сполучення [ст], [сп], [ск] належать до наступного складу незалежно від наголосу: ве-ре-ску, ра-до-сті; б) подвоєні і подовжені приголосні завжди відходять до наступного складу: зна-ння, навча-ння, сті-нний; в) інші звукосполучення після ненаголошеного голосного не розпадаються: віді-брати; а після наголошеного один з них відходить до попереднього, а решта до наступного складу: роз-чин, бать-ків.
5. Два дзвінкі або два глухі приголосні належать до наступного складу: ли-стя, дру-жба.
6. Два приголосні, перший з яких сонорний або дзвінкий, а другий глухий, належать до різних складів: біл-ка, вез-ти, стін-ка, буд-ка.
7. Два приголосні: глухий і дзвінкий або глухий і сонорний – обидва належать до наступного складу: ви-шня, за-трі-ща-ти.
8. Два сонорні приголосні належать до різних складів: темно, перукар-ня, рів-ний, дав-лю.
9. Три і чотири приголосні розпадаються після наголошеного складу, якщо кінцевим у них виступає шумний: кіст-ка, роз-стріл; і не розпадаються, якщо кінцевим є сонорний: заздріс-ний, на-стрій, гострий.
Практикум
332. Поділіть слова на склади, використавши індекси гучності (4,3,2,1).
Сестра, вродливий, густий, верба, галузка, гучно, гуркіт, дешевий, дівчина, берізка, дудка, важко, думка, гадка, місто, дійсний, добріти, довбня, рідко, жасмин, жердка, товстий, жертва, житній, жовтий, грузько, духмяний.
333. Накресліть і заповніть таблицю, показавши в поданих словах фонетичний поділ, морфемний поділ та можливі місця переносу.
Фонетичний поділ За-сі-йа-ний | Морфемний поділ За-сій-а-н-ий | Перенос слова За-сія-ний |
Перегляд, дитячий, під’їзд, дріжджі, ніжки, помітний, зачіпка, збирати, мандрівка, прийдешній, чудний, передумови, вітрець, борозна, підростати, співчувати, спецодяг, перепілка, солов’ї, відбувається, переважно.
334. Прочитайте як суцільний текст, не відділяючи спеціально окремі слова. Перепишіть, ділячи слова на склади. Зверніть увагу на особливості складоподілу на межі службових слів із повнозначними. Знайдіть фонетичні слова.
Зразок. Дми-тро-бу-ву-ха-ті.
1. …Бо доля, певне, в гуморі була,
Коли у посаг нам давала землю й воду,
І голубого неба в два крила… (Б. Олійник).
2. І щось в мені таке велить збіліти в гнів до сотого коліна!
І щось в мені таке болить,
Що це і є, напевне, Україна (Л. Костенко).
3. Хто в квітні не сіє, той у вересні не віє. 4. Квітень з водою – травень з травою. 5. Садок у вересні, що кожух у січні (Нар. творчість).
Спілкування
335. Складіть діалог на тему “Чи треба вірити народним прикметам?”. Розіграйте його в особах, дотримуйтеся правильної інтонації та орфоепічних норм.
336. Поясніть написання слів ток-шоу, хіт-парад, прес-експрес, користуючись “Українським правописом”. Продовжіть перелік назв телевізійних передач. Висловіть власні міркування щодо доцільності вживання іншомовних назв.
Related posts:
- Старі й нові слова в українській мові. Переказування тексту. Вимова й написання слів шофер, телевізор Урок 12 Тема. Старі й нові слова в українській мові. Переказування тексту. Вимова й написання слів шофер, телевізор Мета: продемонструвати учням, що мова – живий організм, який постійно вдосконалюється й розвивається; познайомити дітей зі шляхами розвитку й збагачення мови; розвивати мовлення й збагачувати активний словниковий запас учнів; виховувати бажання вивчати мову і мовні явища, бути […]...
- НАГОЛОС В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ, ЙОГО ВИДИ. РОЛЬ НАГОЛОСУ В РОЗРІЗНЕННІ СЛІВ І ЇХНІХ ФОРМ Українська орфоепія як учення про систему загальноприйнятих правил української літературної вимова § 24. НАГОЛОС В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ, ЙОГО ВИДИ. РОЛЬ НАГОЛОСУ В РОЗРІЗНЕННІ СЛІВ І ЇХНІХ ФОРМ Мовознавчі студії 258. І. Прочитайте текст. Пригадайте, яка роль наголосу в слові. Які ознаки наголосу виділяють учені? Поясніть такі характеристики наголосу, як: вільний, рухливий, головний, побічний, смисловий (або […]...
- Типи фразеологічних одиниць в українській мові Тема 4. Українська фразеологія та її місце у професійному мовленні. Українська лексикографія. Словотвір У діловій мові План: 1. Типи фразеологічних одиниць в українській мові. Джерела української фразеології. Наукова та професійна фразеологія, її місце у діловій документації. 2. Українська лексикографія. Типи словників. Роль словників у складанні ділових паперів. 3. Особливості словотвору у професійному мовленні. Правопис префіксів […]...
- Українська мова в діалозі культур. Відображення в українській мові культури інших народів. Українська діаспора МОВА, ІНДИВІД, СУСПІЛЬСТВО § 3. Українська мова в діалозі культур. Відображення в українській мові культури інших народів. Українська діаспора 21. ІІ. 1) Якісні відносні присвійні Важлива іншомовні – Найтісніших українська Продуктивний європейський Найдавніших культурний Безпосереднім Освітні Виступають означеннями. Найтісніших – прикм., п. ф. – тісний, як., найвищ. ст. пор., пр. форма, тв. гр., мн., М. […]...
- Пряма мова. Діалог. Розділові знаки при прямій мові й діалозі ПОВТОРЕННЯ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ПОГЛИБЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО § 5 Пряма мова. Діалог. Розділові знаки при прямій мові й діалозі Пряма мова – точно відтворене висловлювання певної особи, передане від її імені. Пряма мова пишеться в лапках і супроводжується словами автора, які вказують, кому належить пряма мова. Розділові знаки при прямій мові Умовні позначення до схем П – […]...
- ПРЯМА МОВА. РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ ПРИ ПРЯМІЙ МОВІ ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ §18. ПРЯМА МОВА. РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ ПРИ ПРЯМІЙ МОВІ 207. Прочитайте вірш мовчки. Визначте слова особи, які передані дослівно, та слова, які вказують, кому вони належать. Солов’ї розливаються ніжно Посміхається мати до сина: У зеленім веснянім гаю. “Пам’ятай, моє миле дитя, Син до матері каже: ” Ця пісня Рідна мова завжди […]...
- Чергування з–із–зо (ЗІ) – Орфографія Українська мова Орфографія Чергування з–із–зо (ЗІ) Пишеться З: 1. Перед голосними на початку слова, незалежно від паузи та закінчення попереднього слова: Постать, що з обличчя нагадує Мавку, з’являється з-за берези. (Л. Укр.) 2. Перед приголосними (крім с, ш), рідше – перед сполученням приголосних на початку слова, якщо попереднє слово закінчується голосним: З її приїздом якось […]...
- Наголос УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ФОНЕТИКА. ОРФОГРАФІЯ Наголос У процесі мовлення не всі приголосні вимовляються з однаковою звуковою інтенсивністю. Наголос – це виділення одного зі складів слова за допомогою додаткового посилення голосу. Склад, на який припадає наголос, називається наголошеним (сильним). Усі інші склади в слові – ненаголошеними (слабкими). Наголос у складі надає йому більшої інтенсивності […]...
- Розділові знаки при прямій мові – Пряма і непряма мова. Діалог СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова. Діалог Розділові знаки при прямій мові 1. Пряма мова після слів автора: А: “П”. Старий Франчукраптом схопив порожне відро, відімкнув його від криничного цепу і наче аж урочисто сказав: “Ти ось хвилину зажди, сину. Я од журавля принесу. Там вода м’яка і рутою пахне” (І. Григурко). А: “П!” […]...
- ЗБАГАЧЕННЯ МОВИ НОВИМИ СЛОВАМИ. СТАРІ Й НОВІ СЛОВА В МОВІ Мета: продемонструвати учням, що мова – суспільне явище, яке може змінюватися, поповнюватися новими словами; розвивати мовлення учнів, збагачувати словниковий запас; виховувати любов до рідного слова. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Ось дзвінок сигнал подав – До роботи час настав. Ось і ми часу не гаймо І урок свій починаймо. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Гра […]...
- Пряма мова. Розділові знаки при прямій мові після слів автора та перед словами автора ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 44 Тема: Пряма мова. Розділові знаки при прямій мові після слів автора та перед словами автора Мета: закріпити знання учнів про пряму мову, закріплювати вміння й навички правильного вживання розділових знаків у реченнях з прямою мовою, повправляти у дотриманні правильної інтонації в реченнях із прямою мовою; розвивати логічне […]...
- Розділові знаки при прямій мові та діалозі Урок № 33 Тема. Розділові знаки при прямій мові та діалозі Мета: удосконалювати пунктуаційну грамотність учнів, вправляти у написанні “конструкцій з прямою мовою та діалогів. Тип уроку: урок закріплення вивченого. Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ I. Повідомлення теми та мети уроку. II. Відтворення теоретичних відомостей. V Бесіда. 1) Що називається прямою мовою? 2) Чим супроводжується пряма […]...
- Приголосні тверді і м’які ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ § 24 Приголосні тверді і м’які Запам’ятаймо! Приголосні звуки бувають тверді і м’які: сад – сядь: [сад] – [сад]. [+] – позначення м’якості приголосного. [‘] – позначення пом’якшення приголосного. Запам’ятати сім м’яких приголосних легко за допомогою вислову: А ще до м’яких приголосних належать Тверді, які не мають парних м яких, пом’якшуються, […]...
- Стилістична норма в мові й у мовленні – Стилістика як лінгвістичне вчення Стилістика української мови Стилістична норма в мові й у мовленні Важливим, навіть фундаментальним для стилістики є термін “стилістична норма”. Стилістична норма – усталена й суспільно усвідомлювана функція (функції) мовної одиниці. Стилістична норма одночасно буває і якоюсь іншою мовною нормою (фонетичною, морфемною тощо). Наприклад, у лексемі завод кінцевий приголосний вимовляється дзвінко, без оглушення. Це одна з […]...
- Вимова та написання слів із дзвінкими приголосними в кінці слова й складу перед глухими. Складання усної розповіді за малюнком Урок 102 Тема. Вимова та написання слів із дзвінкими приголосними в кінці слова й складу перед глухими. Складання усної розповіді за малюнком Мета: поглибити знання учнів про дзвінкі та глухі приголосні в українській мові; сформувати навичку правильної вимови дзвінких приголосних у кінці складу та слова; розвивати орфоепічну чіткість; виховувати уважність і старанність. ХІД УРОКУ I. […]...
- Вимова приголосних – Орфоепія Орфоепія Вимова приголосних 1. Дзвінкі приголосні в кінці слова та перед глухими в середині слова не оглушуються Гриб Рибка Загадка Плід Виняток: вимовляємо як у словах нігті, кігті, вогкий, легко, дьогтю. 2. Глухі приголосні перед дзвінкими в середині слова одзвінчуються Отже Просьба Боротьба 3. ніколи не вимовляється як. На початку слова перед приголосним, на кінці […]...
- БУКВА Ю Мета: повторити знання учнів про звукові значення букви ю; продовжити роботу над каліграфією, правильним буквоз’єднанням; удосконалювати навички письма під диктовку складів, слів, словосполучень, невеликих речень; списування з друкованого та рукописного шрифтів; виховувати охайність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Повідомлення теми та мети уроку 2. Мовні ігри 1) Гра “Магазин”. – […]...
- Правило перевірки правопису слів типу просьба, боротьба, кігті, нігті Тема: Правило перевірки правопису слів типу просьба, боротьба, кігті, нігті Мета: вчити учнів правильно вимовляти дзвінкі приголосні звуки у кінці слова і складу перед глухими, користуватися правилом перевірки написання слів із сумнівними приголосними, що піддаються асиміляції; розвивати мовлення; виховувати патріотичні почуття. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку […]...
- Шістдесятництво в українській культурі Тема 3. ПОЛІТИЧНОЇ ТА ЕКОНОМІЧНОЇ ЛІБЕРАЛІЗАЦІЇ СУСПІЛЬСТВА (середина 1950-х – середина 1960-х років) § 14. “ВІДЛИГА” В УКРАЇНСЬКІЙ КУЛЬТУРІ 3. Шістдесятництво в українській культурі. Роки лібералізації суспільного та культурного життя дали змогу українській інтелігенції вільніше подивитися на світ і за ідеологічними штучними конструкціями побачити живі гуманістичні загальнолюдські цінності. Під їх впливом у середовищі інтелігенції формувалося, […]...
- Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі 1. Шиплячі приголосні звуки, , , вимовляються твердо: Ни Е, Елест, Ні. Вони частково пом’якшуються перед та при подовженні перед Ю, я: Інка, Ість, Ні Ю. 2. Губні приголосні, , , , та задньоротові, , , також не бувають м’якими і можуть напівпом’якшуватися […]...
- “Відлига” в українській літературі та мистецтві Тема 3. ПОЛІТИЧНОЇ ТА ЕКОНОМІЧНОЇ ЛІБЕРАЛІЗАЦІЇ СУСПІЛЬСТВА (середина 1950-х – середина 1960-х років) § 14. “ВІДЛИГА” В УКРАЇНСЬКІЙ КУЛЬТУРІ 2. “Відлига” в українській літературі та мистецтві. Перші кроки десталінізації духовної сфери суспільства – послаблення цензури, реабілітація відомих письменників і митців, скасування низки постанов 1940-х років, що стосувалися культури, – поступово сповнювали творчих особистостей передчуттям змін […]...
- Приголосні звуки. Приголосні тверді й м’які ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ § 22. Приголосні звуки. Приголосні тверді й м’які 235. Пригадайте, як творяться приголосні звуки. Прочитайте і скажіть, якими звуками (голосними чи приголосними) різняться слова в кожній парі. Ніч – піч, жити – жати, компанія – кампанія, море – горе, мило – мало, калина – малина. 236. Запишіть слова у два стовпчики: […]...
- Філософська думка в українській діаспорі Вступ до філософії – підручник РОЗДІЛ ХІ УКРАЇНСЬКА ФІЛОСОФСЬКА ТА СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНА ДУМКА ХІХ – ХХ СТ. Філософська думка в українській діаспорі Різні причини в різні часи примушували значну частину українського народу емігрувати і поселятися в інших країнах. Характерним є те, що після 1917 р. поряд з економічними постають соціально-політичні причини еміграції, які ще більше посилюються […]...
- ПОЗНАЧЕННЯ М’ЯКОСТІ ПРИГОЛОСНИХ НА ПИСЬМІ ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ §28. ПОЗНАЧЕННЯ М’ЯКОСТІ ПРИГОЛОСНИХ НА ПИСЬМІ Приголосні звуки бувають тверді, м’які та пом’якшені, Деякі приголосні за твердістю й м’якістю утворюють пари: Не мають пари м’яких такі приголосні: Ці приголосні лише трохи пом’якшуються: [б’ік], [роздор’іж:’а]. Приголосні [г], [г], [к], [х] завжди тверді. Пом’якшуються вони лише перед голосним [і]: [кіт], [гірко]. Приголосний [й] […]...
- ЗНАКИ І СИМВОЛИ В УКРАЇНСЬКІЙ ВИШИВЦІ Розділ 2 ОЗДОБЛЕННЯ ВИРОБІВ ВИШИВКОЮ §5. ЗНАКИ І СИМВОЛИ В УКРАЇНСЬКІЙ ВИШИВЦІ 1. Значення знаків і символів в українській вишивці. 2. Види знаків-символів в українській вишивці. Значення знаків і символів в українській вишивці Виникнення і поширення вишивки губиться в глибині тисячоліть. У давні часи люди зображували на скелях знаки сонця, вважаючи його головним джерелом життя […]...
- Розвиток освіти, дошкільного виховання і культури в Українській Народній Республіці Історія педагогіки України Розділ V ПЕДАГОГІЧНА ДУМКА, ОСВІТА, СТАНОВЛЕННЯ СУСПІЛЬНОГО ДОШКІЛЬНОГО ВИХОВАННЯ В КІНЦІ XIX – НА ПОЧАТКУ XX ст. 8. Розвиток освіти, дошкільного виховання і культури в Українській Народній Республіці Третій період української державності на початку XX ст. уможливили національне відродження та зародження новітньої політичної думки на межі XIX і XX століть. Події Першої […]...
- Тверді і м’які приголосні – Звуки мовлення ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Звуки мовлення Тверді і м’які приголосні Приголосні звуки української мови бувають Тверді і м’які. Їхня вимова розрізняється положенням язика в ротовій порожнині. Тверді приголосні вимовляються без додаткового наближення спинки язика до твердого піднебіння, а м’які утворюються в результаті такого наближення. До Твердих належать, , , , , , , , , […]...
- Розділові знаки при прямій мові – Пряма мова Словосполучення Пряма мова Розділові знаки при прямій мові Умовні позначення: – слова автора; – власне пряма мова. У котре доводиться переконуватися в слушності мудрості Андре Моруа, який зауважував: “Розкриваючи співрозмовнику душу, ми раптом виявляємо, що зовсім нічого про себе не знаємо” (За О. Корніякою). “Патріотизм цієї визнаної людини сягав не лише глибини душі, але й […]...
- Пряма мова. Діалог. Розділові знаки при прямій мові та діалозі Урок № 32 Тема. Пряма мова. Діалог. Розділові знаки при прямій мові та діалозі Мета: повторити вивчене про пряму мову, удосконалювати пунктуаційну грамотність учнів стосовно конструкцій із прямою мовою та діалогів. Тип уроку: комбінований урок (повторення, закріплення та систематизація вивченого). Обладнання: підручник, картки. ХІД УРОКУ І. Перевірка домашнього завдання. V Робота біля дошки з роздавальним […]...
- Фонетичний розбір слова – Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі Фонетичний розбір слова Послідовність розбору 1. Слово. 2. Склади (відкриті чи закриті). Наголос. 3. Голосні звуки, їх вимова і позначення на письмі. 4. Приголосні звуки (дзвінкі чи глухі, тверді чи м’які), їх вимова, позначення на письмі. 5. Кількість звуків і букв. Зразок розбору […]...
- Звуки мовлення. Голосні звуки. Звукове значення букв я, ю, є, ї ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ 1. Пригадайте, як називається розділ мовознавчої науки, в якому вивчаються звуки мови. 2. Що вивчає орфоепія? 3. У якому розділі мовознавчої науки вивчаються правила написання слів? 4. Що розглядає графіка? § 21. Звуки мовлення. Голосні звуки. Звукове значення букв я, ю, є, ї 222. Прочитайте і перекажіть текст. Людину від народження […]...
- Приголосні тверді і м’які, дзвінкі й глухі УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ФОНЕТИКА. ОРФОГРАФІЯ Приголосні тверді і м’які, дзвінкі й глухі Приголосні звуки поділяються на тверді і м’які. Вони можуть утворювати пари. Вимова таких звуків відрізняється тільки положенням язика в ротовій порожнині. Тверді: , , , , , , , , . М’які: , [т’1, , , , , , , . […]...
- Дзвінкі й глухі приголосні звуки ЗВУКИ І БУКВИ. СКЛАД. НАГОЛОС §6 Дзвінкі й глухі приголосні звуки 111. Попрацюйте разом! 1. Чітко вимовте звуки парами. 2. Назвіть звуки, під час вимови яких ви чуєте голос І шум. 3. Вимовте звуки, які утворюються тільки з участю шуму, без голосу. Дзвінкі приголосні – це звуки, які утворюються за допомогою голосу і шуму. Глухі […]...
- Тверді та м’які приголосні. Позначення м’якості приголосних буквами я, ю, є, і Урок 104 Тема. Тверді та м’які приголосні. Позначення м’якості приголосних буквами я, ю, є, і Мета: поглибити знання учнів про тверді та м’які приголосні звуки; закріпити вміння учнів позначати м’якість приголосних літерами я, ю, є, і; удосконалювати вміння розрізняти тверді та м’які приголосні на слух; збагачувати лексичний запас учнів; виховувати любов до природи. ХІД УРОКУ […]...
- Закріплення знань учнів про дзвінкі й глухі приголосні. Складання розповіді за серією малюнків і запитаннями Урок 103 Тема. Закріплення знань учнів про дзвінкі й глухі приголосні. Складання розповіді за серією малюнків і запитаннями Мета: закріпити вміння диференціювати дзвінкі та глухі приголосні; поглибити знання про дзвінкі та глухі приголосні; розвивати фонематичний слух учнів; виховувати бережливе ставлення до книги. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання 1. […]...
- Приголосні звуки – Фонетика Фонетика Приголосні звуки Приголосні звуки: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . За участю шуму й голосу під час творення приголосних та за їх співвідношенням приголосні звуки поділяються на сонорні ( […]...
- Questions in indirect speech. Питання у непрямій мові – Indirect Speech. Непряма мова Англійська мова Indirect Speech. Непряма мова Questions in indirect speech. Питання у непрямій мові У непрямій мові думку можна передавати за допомогою слів Ask, wonder, want to know тощо. “When Did you go to school, Ann?” – Nick Asked Ann When She went to school. (“Коли ти пішла до школи, Аня?” – Нік спитав Аню, […]...
- Здійснення людини у мові. Мова як симптом, символ, сигнал Філософія світ людини Мова як домівка буття Здійснення людини у мові. Мова як симптом, символ, сигнал Як уже зазначалося, мова є одним із шляхів, котрим людина прямує до самої себе через своє відношення до “Іншого”. Ця внутрішня диференційованість світу людини, що, умовно кажучи, складається із “Я”, “Іншого” та їх динамічної й суперечливої єдності, на свій […]...
- Зразок фонетичного розбору слова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ФОНЕТИКА. ОРФОГРАФІЯ Зразок фонетичного розбору слова 1. Берешся – . 2. У слові три склади: бе-ре-шся, усі відкриті. 3. Наголос падає на другий склад. 4. Голосні звуки: , , ; – звучання є наближається до и. 5. Приголосні звуки: , , . Звуки, – дзвінкі, тверді, – глухий, м’який, подовжений. […]...
- Склад. Перенос слів із рядка в рядок Урок 4 Тема. Склад. Перенос слів із рядка в рядок Мета: поглибити знання учнів про складотворчу роль голосних; закріплювати вміння ділити слова на склади; розвивати орфоепічну чуткість учнів; удосконалювати вміння переносити слова із рядка в рядок; виховувати старанність, акуратність, уважність у роботі. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання 1. […]...