Стилістичне використання числівників і займенників
Стилістика української мови
Стилістичне використання числівників і займенників
Усі поняття, що піддаються обчисленню (найчастіше це іменники), потребують позначення свого кількісного вияву. Для цього використовують числівники, які становлять лексико – термінологічну основу математики.
Числівники – слова із значенням певної, чітко визначеної кількості. Кожний власне числівник точно вказує на кількість або порядок при лічбі: п’ятдесят (50) – це не менше і не більше, як п’ять десятків. Лексичне значення числівника завжди
Слова багато, мало, чимало вважають особливими кількісними прислівниками, бо вони мають ступені порівняння, позначають кількісно неточний вияв певної дії, процесу: зроблено багато – кількісний (кількісно-означальний) прислівник; минуло багато років – прислівник з невизначеним кількісним значенням.
Стилістичне використання числівників буває двох видів:
– самостійне, суто кількісне: До дев’яти додати п’ять; Від шістнадцяти віднімемо одинадцять;
– значеннєво-несамостійне (коли вони поєднуються з іменником або із субстантивованим словом): Три обличчя здаються сіро-блідими (В. Винниченко). Числівник синтаксично підпорядковує собі іменник: два, три, чотири – обличчя, п’ять облич, але п’ятьох облич, п’ятьма – обличчями, одне – обличчя.
По-особливому стилістично виразні форми числівників у фольклорі: …у тебе діток так багато: раз четвірко і раз п’ятірко, а всіх разом дев’ятірко (Нар. творчість).
Числівник – виразно своєрідна, лексично й граматично обмежена група слів (кілька десятків), кількість яких не поповнюється. Значення кількості чи порядку при лічбі в мисленні й мовленні людей – це категорії здебільшого незмінні й однозначні. І все ж числівники не завжди стилістично нейтральні. За різних мовленнєвих ситуацій, по-різному інтонуючись, вони набувають неоднакової значеннєвої (отже, й стилістичної) важливості. Особливо очевидним це стає тоді, коли числівники семантично зовсім інші, пор.: Мене премійовано на 50 гривень і Мене премійовано на 500 гривень. Різний кількісний зміст сказаного в обох реченнях, як, можливо, й неадекватне інтонування, не може не впливати й на сприймання сказаного різними особами (навіть особою – мовцем).
Отже, лексично обмежений вияв числівників своєрідно важливий і стилістично. Наприклад, форми числівника один {одна, одне, одно, одні) мають немало лексико-семантичних значень. Цей числівник входить до багатьох сполучень слів, зокрема: не один (декілька, багато): Старезний самотній прадуб, що шумів віттям не один рік, похилився над Дніпром вже майже без гілля (О. Довженко); ні один – ніхто, ніщо з усіх, жоден: Роман… дуже несміливий: ніколи він не зачіпав ні однієї дівчини ні словами, ні жартами (І. Нечуй-Левицький); один – два, один – другий – вживаються як назви неточної, приблизної кількості: Все це триває… не більше одної – двох хвилин (Леся Українка); один на один – тобто з кимось на самоті, без свідків, віч-на-віч, сам-на-сам: Так піду я в поля неозорі, Із піснями один на один (А. Малишко) або без чиєї-небудь участі, допомоги чи втручання: Ото як зчепляться з Павлом. Один на один… (А. Головко). Широко використовується числівник один також і в складі інших сполучень слів, серед них і фразеологізованих: один одним, один одинцем, один – єдиний, один – однісінький, одним один, в один голос, в одну душу, в одну мить, в одну шкуру, все одно, один і той же, один і той самий, одне і те ж, одне й те саме, одним миром мазані, одна нога тут, а друга там; одним вухом чути; одним духом, одним оком подивитися, стояти однією ногою в могилі, один до одного, одного поля ягода, ставати на одну дошку, стригти всіх під одну гребінку, один з одним, один за одним, один перед одним, одне слово, одне побіля одного, одної весни (зими…), одного разу, що за один та ін.
Типовим (особливо для розмовно-побутового мовлення) є стилістичне вживання числівника один (одна, одно) у значенні слів інших частин мови:
– займенників (переважно вказівного, неозначеного): …Я живу одним життям, ти – іншим
(П. Загребельний); Було колись в одній країні… (Леся Українка);
– прислівника (весь час, постійно, тільки): Лежить Карно на лаві плазом, мов зарізаний кабан, і пальцем не ворухне, одно постогнує (М. Коцюбинський).
При числівниках два, три, чотири синтаксично залежний іменник уживається в називному відмінку множини, але з наголосом на першому складі: хороші сини, брати, але два, три, чотири сини, брати (це залишок колишньої двоїни – окремої форми числа іменників, які вживалися з числівником два), але п’ять – двадцять п’ять синів (чи братів). Недотримання цього орфоепічного правила призводить до мовленнєвої неправильності, а з нею і до стилістичної невправності, помилки.
Певною мірою стилістично своєрідні також і займенники – слова, які вказують на предмети, ознаки і кількості, але не називають їх.
Семантично (частково й морфологічно) прийнято розглядати 9 груп займенників: особові займенники, зворотний, присвійні, питальні, відносні, вказівні, означальні, неозначені, заперечні.
Функціонально найрозгалуженіші особові займенники, які в контексті вказують на певну особу (я, ти, він, вона, воно) чи особи (ми, ви, вони). Саме ці займенники мають особливе стилістичне використання.
Займенник я використовує кожна особа для називання самої себе. Форми його непрямих відмінків – суплетивні (від лат. suppletivus – доповнювальний) – утворені від іншого кореня: мене, мені, мною. В усіх відмінкових формах займенник я входить до складу різних сполучень слів, нерідко фразеологізованих: гляди ж мені, відсохла б рука мені. Вони вживаються з метою переконати кого-небудь у чомусь: грім би мене вдарив; не я буду, якщо…; оце я розумію; хай мене хрест поб’є; про мене (у значенні “роби, що знаєш”); теж мені (для вираження скептичного ставлення до кого-небудь, чого-небудь), тільки мене й бачили, я вас (тебе) навчу та ін. – погроза покарати когось; як на мене (на мою думку, розсуд, смак) і т. ін.
Займенником ми найчастіше називають дві (навіть одну) чи й більше осіб разом з тим, хто говорить (ми – нас, нам, нами…): Ми вкупочці колись росли… (Т. Шевченко). Це також найменування:
– осіб, які пов’язані спільним походженням, заняттями, поглядами і т. ін.: У лісі в нас нема свекрух ніяких (Леся Українка);
– для називання невизначеної, неозначеної особи: Не так воно робиться, як нам. хочеться (Номис).
Цей займенник є також заміною я (переважно в наукових працях, під час прилюдних виступів тощо), а зрідка для підкреслення поважності власної особи: Був собі поважний лицар, Нам його згадать до речі (Леся Українка); Подумаєш, розкричався. Ми не таких бачили (Г. Тютюнник) або (в минулому) ми у мовленні монарха, вельможних осіб: Я… Ми повелим! Я цар над божим народом! (Т. Шевченко). Подібно й ви вживається тоді, коли мовець шанобливо, ввічливо звертається до однієї, двох чи багатьох осіб: Ви не журіться, мамо. Я піду в найми (М. Коцюбинський). Також і займенник вони вживається для вираження пошани до однієї особи чоловічої або жіночої статі: Вони нас дуже люблять. Таке використання займенника вони було особливо типовим у колишньому селянському побуті, слугувало виявом специфічного українського національного етикету, шанобливого ставлення до рідних і старших за віком осіб.
Отже, стилістично виразними є випадки досить частого використання множинних форм займенників ми, ви, вони, нам, вам замість я, ти, він, вона, мені, тобі.
Займенник воно (його, йому, ним і т. д.), крім вказівки на особу чи предмет середнього роду (…Лев бачить, що воно зробило, Та змилосердився – мовчить – Л. Глібов), може також вживатися:
– у значенні займенника це: Воно мені ні до чого;
– у значенні займенника він, вона з відтінком пестливості або зневажливості: Що воно таке каже з переляку;
– у значенні підсилювальної частки: І що воно за дитина, ніяк не заплаче! (К. Гордієнко).
Займенник воно здебільшого має фольклорне забарвлення, ми в значенні я вживається переважно в мовленні науковому й публіцистичному і т. ін.
Кожен займенник (як і кожен числівник) стилістично особливий, неповторний, може використовуватися не з однією функцією, а з кількома, що й стає об’єктом лінгвістичного аналізу. Числівники і займенники (як і всі інші повнозначні й не повнозначні слова) мають своє неповторне буття в усіх стилях, а також у багатьох жанрах мови, використовуються в них активно або пасивно, навіть епізодично чи й зовсім стилістично “чужі” для них.
Related posts:
- ПОБУДОВА СПОЛУЧЕНЬ СЛІВ І РЕЧЕНЬ ІЗ ЗАЙМЕННИКАМИ В РІЗНИХ ФОРМАХ. ВПРАВИ НА ВИКОРИСТАННЯ ЗАЙМЕННИКІВ ДЛЯ ЗВ’ЯЗКУ РЕЧЕНЬ У ТЕКСТАХ. УДОСКОНАЛЕННЯ ТЕКСТІВ, ШЛЯХОМ ВИКОРИСТАННЯ ЗАЙМЕННИКІВ ЗАМІСТЬ ЛЕКСИЧНИХ ПОВТОРІВ Мета: вчити учнів будувати словосполучення і речення з особовими займенниками, використовувати займенники для зв’язку речень у тексті, з метою уникнення лексичних повторів; формувати правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – Прочитайте, поясніть […]...
- Стилістичне використання синтаксичних засобів мови Стилістика української мови Стилістичне використання синтаксичних засобів мови Стилістика як окрема й особлива галузь знань про мову, про найдоцільніше використання всіх мовних одиниць з властивою їм функцією (функціями) найповніше виявляється на синтаксичному рівні, в елементах синтаксичної будови кожної мови, котра сформувалась із таких складових мовних одиниць, як словосполучення, члени речення, речення і слова – речення, […]...
- Стилістичне використання складних речень Стилістика української мови Стилістичне використання складних речень Складне речення порівняно з простим реченням здебільшого становить синтаксичне утворення дещо вищого рівня складності – змістової, граматичної і стилістичної. Складне речення – речення з різною кількістю найрізноманітніших предикативних частин, поєднаних сполучником, сполучним словом чи тільки інтонаційно. Майже кожну з частин складного речення можна перетворити на окреме просте самостійне […]...
- Стилістичне використання омонімів Стилістика української мови Стилістичне використання омонімів Різні за лексичним значенням слова найчастіше неоднакові й фонетично, своїм звуковим складом. Водночас у мові є немало й однозвучних слів, семантика яких позбавлена схожості, однаковості. Це омоніми. Омоніми (грец. homos – однаковий і onima – ім’я) – слова, які мають різне лексичне значення, але однакове написання і звучання. Пор.: […]...
- Стилістичне використання фразеологізмів Стилістика української мови Стилістичне використання фразеологізмів Одним із стилістичних засобів мови й мовлення, по-особливому виразних, оригінальних і емоційних є фразеологізми. Фразеологізми (грец. phrasis – зворот і logos – слово, вчення) – семантично й граматично пов’язані сполучення слів, а також речення, які використовуються в мові як її усталені і здебільшого легко й образно сприймувані одиниці. Фразеологізми […]...
- Стилістичне використання архаїзмів, історизмів Стилістика української мови Стилістичне використання архаїзмів, історизмів Лексика мови кожного народу, який розвивається (економічно, політично і т. ін., отже, й духовно), перебуває в стані більш чи менш суттєвих змін, не тільки соціально прогресивних, а й регресивних. На позначення тих явищ, реалій, предметів, які вже застаріли, становлять пережиток минулого, використовують архаїзми. Архаїзми (грец. archaios – старий, […]...
- СТИЛІСТИЧНЕ ВИКОРИСТАННЯ ЗАСОБІВ СЛОВОТВОРУ СЛОВОТВОРЧІ ЗАСОБИ СТИЛІСТИКИ Урок № 60 СТИЛІСТИЧНЕ ВИКОРИСТАННЯ ЗАСОБІВ СЛОВОТВОРУ Мета: закріпити знання, уміння і навички стилістичного використання засобів словотвору; розвивати вміння встановлювати внутрішньо – та міжпредметні зв’язки; виховувати художні смаки. Внутрішньопредметні зв’язки: Словотвір і стилістика: на рівні теми уроку. Морфологія: частини мови. Синтаксис: словосполучення, речення, текст. . Культура мовлення: виразне читання; виразність мовлення. Міжпредметні […]...
- Вправляння у встановленні зв’язків слів у реченнях. Спостереження за вживанням числівників у мовленні Урок 117 Тема. Вправляння у встановленні зв’язків слів у реченнях. Спостереження за вживанням числівників у мовленні Мета: актуалізувати знання дітей з цієї теми, удосконалювати вміння аналізувати речення, виділяючи головні та другорядні члени речення, встановлювати зв’язок слів у реченні; розвивати вміння виділяти і використовувати у мовленні числівників; виховувати любов до природи. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього […]...
- Стилістичне забарвлення граматичних понять і граматичних форм МОРФОЛОГІЧНІ ЗАСОБИ СТИЛІСТИКИ §11. Стилістичне забарвлення граматичних понять і граматичних форм 121. Частини мови Самостійні Службові Вигук (відповідають на питання і виступають членами речення) (не відповідають на питання і не виступають членами речення) (виражає емоції та наслідує звуки) – іменник – прикметник – числівник – займенник – дієслово – прислівник – прийменник – сполучник – […]...
- Зв’язок кількісних і порядкових числівників з іменниками – Числівник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Числівник Зв’язок кількісних і порядкових числівників з іменниками Числівники Один, одна, одно (одне), одні узгоджуються з іменниками в числі і відмінку, а в однині – і в роді, як прикметники: Одного олівця, в одній рибині. Числівник Одні Сполучається з іменниками, що вживаються тільки в множині: Одні сани, одні обценьки. Числівник Один у сполученні […]...
- Особливості використання в ділових паперах прикметників, займенників та дієслів Тема 5. Українська морфологія. Роль морфологічних засобів у ділових паперах 5. Особливості використання в ділових паперах прикметників, займенників та дієслів У діловому, науковому, публіцистичному (інформаційні жанри) стилях переважна більшість морфологічних форм – суворо нормативні; найменший відступ під норми, якщо він не термінологізується, вважається порушенням стильової однорідності. Іменник У нехудожніх стилях існує спеціальний добір певних граматичних […]...
- Arten von Pronomen. Типи займенників – Das pronomen. Займенник Німецька мова Das pronomen. Займенник Arten von Pronomen. Типи займенників ich, du, er, sie, es, wir, ihr, sie, Sie (я, ти, він, вона, воно, ми, ви, вони, Ви) Присвійні займенники mein, dein, sein, ihr, unser, euch, sein, Ihr (мій, твій, його, її, наш, ваш, їх, Ваш) Зворотний займенник sich (-ся) Безособовий займенник es (не перекладається) […]...
- Морфологічні особливості кількісних числівників – Числівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Морфологічні особливості кількісних числівників 1. Кількіснічислівники не мають категорії роду, числа, крім числівників Один, два, обидва, півтора, тисяча, мільярд, нуль. 2. Числівник один має ознаки прикметника: змінюється за родами й числами (Одна, одне, одні), відмінками (Одного, одної). 3. Числівники Два, обидва мають ознаки роду тільки в сполученні з […]...
- ПРАВОПИС І ВЖИВАННЯ ЧИСЛІВНИКІВ ТА ЗАЙМЕННИКІВ Мета: – навчальна: повторити найважливіші теоретичні відомості з морфології та орфографії; удосконалити вміння й навички семикласників правильно писати слова на вивчені орфограми в числівниках і займенниках; – розвивальна: розвивати творчі вміння доречно й правильно використовувати числівники й займенники в монологічному та діалогічному мовленні; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати почуття відповідальності за братів […]...
- Відмінювання кількісних числівників – Числівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Відмінювання кількісних числівників Числівник Один, одно (одне), одна відмінюється так: Чол. і середн. рід Жін. рід Множина Н. Один, одне (одно) ОднА ОднІ Р. ОднОго ОдніЄї (одної) ОднИх Д. ОдноМу ОднІй ОднИм Зн. Одне (одно) ОднУ = Н. або Р. Ор. ОднИм ОдніЄю (одною) ОднИми М. …одноМу (однІм) […]...
- Розряди займенників за значенням – Займенник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Займенник Розряди займенників за значенням За лексичним значенням, граматичними ознаками та за морфологічним складом займенники поділяються на дев’ять розрядів: Особові: Я, ми, ти, ви, він, вона, воно, вони. Зворотний: Себе. Питальні: Хто? що? який? чий? котрий? скільки? Відносні: Хто, що, який, чий, котрий, скільки. Неозначені: Хтось, щось, будь-хто, будь-що, […]...
- Відмінювання порядкових числівників – Числівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Відмінювання порядкових числівників 1. Числівники, що мають закінчення – ий, відмінюються як прикметники твердої групи: Перший (перша, перше), другий, четвертий, п’ятий, шостий, сьомий, восьмий, дев’ятий, десятий, одинадцятий, двадцятий, сотий, тисячний, мільйонний; числівник Третій (третя, третє) відмінюється як прикметник м’якої групи. 2. У складених порядкових числівниках відмінюється остання складова […]...
- Займенник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Займенник Займенник – це частина мови, яка вказує на предмети, ознаки, кількість, але не називає їх. Займенники відповідають на ті самі питання, що й: – іменник: Хто? що? – прикметник: Який? чий? – числівник: Скільки? У словосполученні буває: – головним словом: Він хороший, ніхто з присутніх; – залежним словом: […]...
- Займенники 1-ї особи однини і множини. Написання займенників з прийменниками ЗАЙМЕННИК & 35. Займенники 1-ї особи однини і множини. Написання займенників з прийменниками Прийшов сніг-білоніг Павло Мовчан 297. 1. Виразно прочитай вірш. Прийшов сніг-білоніг, Борода патлата, Сів тихенько на поріг, Попросивсь до хати. Каже: “Холодно мені, Змерзли ноги босі!” Мати каже: “Е, ні-ні, Відпочив – і досить”. Сніг поволеньки підвівсь Та й пішов у поле. […]...
- Практичне засвоєння форм родового відмінка числівників 50-80. Питання до кількісних і порядкових числівників. (Вправи 224-226) Тема. Практичне засвоєння форм родового відмінка числівників 50-80. Питання до кількісних і порядкових числівників. (Вправи 224-226). Мета. Ознайомити учнів із формою родового відмінка числівників 50-80: виробляти вміння у школярів правильно вживати ці числівники у родовому відмінку; розвивати навички правильної вимови числівників. Обладнання: текст для списування (заздалегідь записаний на дошці, екрані), номерки для гри (1, 2, […]...
- УЖИВАННЯ ЗАЙМЕННИКІВ З ПРИЙМЕННИКАМИ Мета: навчати учнів дотримувати правил уживання займенників з прийменниками; розвивати логічне мислення; підвищувати культуру мовлення; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до рідної мови. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – Прочитайте, поясніть зміст. Визначте рід, число, відмінок займенників. 1) Шапка велика, та під нею порожньо. 2) Про […]...
- ВІДМІНЮВАННЯ ОСОБОВИХ ЗАЙМЕННИКІВ Мета: ознайомити учнів з відмінюванням займенників; вчити відмінювати особові займенники за зразком; користуватися навчальною таблицею для визначення відмінків займенників у реченні; розвивати мовлення, мислення, увагу; виховувати любов до рідної землі. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – Прочитайте, поясніть зміст. Підкресліть займенники. 1) Дерево живе, хоча з нього […]...
- МОРФОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ЧИСЛІВНИКІВ ЧИСЛІВНИК 3. МОРФОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ЧИСЛІВНИКІВ Числівник-морфологічно своєрідний клас слів, тому що він нейтралізував успадковані від іменників і прикметників граматичні категорії роду та числа і лишився виразником лише однієї граматичної,..категорії – категорії відмінка. Зберігши відмінювання, числівник не втратив зв’язку з іменами і не перетворився тим самим на прислівник. Проте відмінок числівника має свою специфіку у порівнянні […]...
- Відмінювання займенників – Займенник ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 3. Граматична парадигма самостійних частин мови в ділових паперах 3.4. Займенник Займенник – це самостійна частина мови, яка вказує на предмети, ознаки і кількість, але не називає їх. Інше визначення займенника Займенник – це частина мови, яка узагальнено вказує на предмети, ознаки або кількість, не називаючи їх. У процесі мовлення значення […]...
- Правопис та відмінювання числівників Тема 5. Українська морфологія. Роль морфологічних засобів у ділових паперах 4. Правопис та відмінювання числівників Відмінювання числівників – Числівник один відмінюється за родами, числами та відмінками, як займенник той (подібно до прикметників): один, одного, одному, Н/Р. в., одним, на одному/на однім. – 3, 4, кілька, багато та всі збірні відмінюються за зразком відмінювання числівника 2 […]...
- Відмінювання числівників – Числівник Українська мова Частини мови Числівник Відмінювання числівників Кількісні числівники, що означають цілі числа, змінюються за відмінками так: Р. Д. Зн. Ор. М. Два двох двом два, двох двома на двох П’ять п’яти, п’ятьох п’яти, п’ятьом п’ять, п’ятьох п’ятьма, п’ятьома па п’яти, на п’ятьох Р. Д. Зн. Ор. М. П’ятдесят п’ятдесяти, – ьох п’ятдесяти, – ьом […]...
- Спостереження за вживанням особових займенників у текстах Урок 77 Тема. Спостереження за вживанням особових займенників у текстах Мета: закріплювати знання про займенник, вчити розпізнавати особові займенники в різних формах і використовувати їх у мовленні; розвивати мовні вміння, вміння висловлювати власні судження; виховувати інтерес до вивчення мови. Обладнання: картки індивідуального опитування, картки із кросвордом із вправи 43. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання […]...
- Розряди кількісних числівників за значенням – Числівник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Числівник Розряди кількісних числівників за значенням За значенням кількісні числівники поділяються на: А) власне-кількісні: п’ять, сім, двадцять; Б) дробові: Три п’ятих, вісім десятих; В) збірні: Семеро, десятеро; Г) неозначено-кількісні: Кілька, декілька, небагато. Власне-кількісні числівники називають точно окреслену кількість поза зв’язком із відповідними предметами (Дванадцять помножити на П’ять буде Шістдесят) або кількість тих чи […]...
- Будова числівників – Числівник Українська мова Частини мови Числівник Числівник – це самостійна частина мови, що вказує на кількість предметів або їх порядок при лічбі і відповідає на питання скільки? котрий? Числівники поділяють на дві групи: кількісні та порядкові. Кількісні числівники означають кількість предметів, відповідають на питання скільки? й можуть бути: – власне кількісними (два, п’ять, вісім, тридцять шість); […]...
- Роль займенників у текстах Тема. Роль займенників у текстах. (Вправи 312-315). Мета. Повторити й узагальнити вивчений матеріал про займенник, вчити визначати роль займенників у реченні. Розвивати творчу уяву. Виховувати наполегливість, вміння доводити розпочату справу до завершення. Обладнання: таблиця “Частини мови. Займенник”, роздаткові матеріали до творчої роботи, підручник, зошит. Хід уроку I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності. Привітання, побажання хорошого […]...
- Відмінювання займенників ЗАЙМЕННИК § 60 Відмінювання займенників Запам’ятаймо! За особливостями відмінювання займенники можна об’єднати в три групи. І група II група III група Особові займенники і зворотний займенник себе утворюють особливий тип відмінювання Присвійні, вказівні, означальні відмінюються подібно до прикметників Питальні, відносні, неозначені, заперечні мають однакові типи відмінювання Відмінювання особових займенників У непрямих відмінках особові займенники мають […]...
- Повторення та узагальнення вивченого про займенник. Творча робота на вживання займенників Урок 82 Тема. Повторення та узагальнення вивченого про займенник. Творча робота на вживання займенників Мета: повторити й узагальнити вивчене про займенник, провести підготовку до контрольної роботи; розвивати вміння використовувати займенники у мовленні; виховувати працелюбність, бажання допомагати. Обладнання: таблиця із кросвордом із вправи 75, опорна схема “Займенник”. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання Вислухати декілька творів, […]...
- Уживання і написання займенників з прийменниками: форми орудного відмінка займенників 3-ої особи однини і множини. (Вправи 251-255) Тема. Уживання і написання займенників з прийменниками: форми орудного відмінка займенників 3-ої особи однини і множини. (Вправи 251-255). Мета. Формувати навички окремого написання займенників з прийменниками; спостерігати за формою орудного відмінка займенників 3-ої особи однини і множини. Обладнання: плакати для гри (або запис на дошці). Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання. Вправа […]...
- Послідовність розбору займенників – Займенник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Займенник Послідовність розбору займенників 1. Назва частини мови. Загальне значення. 2. Початкова форма (називний відмінок однини). 3. Розряд зазначенням. 4. Морфологічні ознаки: – рід (якщо є); – число (якщо є); – відмінок. 5. Синтаксична роль: – у словосполученні; – У реченні. 6. Особливості вимови й написання....
- СТРУКТУРНІ РОЗРЯДИ ЧИСЛІВНИКІВ ЧИСЛІВНИК 4. СТРУКТУРНІ РОЗРЯДИ ЧИСЛІВНИКІВ Числівники української мови з-поміж інших класів слів виділяються своєю специфічною структурою. Вони являють собою приклад системи, закритої для поповнення новими утвореннями. Продуктивний словотвір у звичайному розумінні числівникам не властивий. Сучасні числівники – це результат різних історичних процесів і змін, яких зазнали окремі корені іменникового, прикметникового, займенникового та прислівникового походження. Тому […]...
- ОСОБОВІ ЗАЙМЕННИКИ. УЖИВАННЯ ОСОБОВИХ ЗАЙМЕННИКІВ У ТЕКСТАХ Мета: вчити учнів упізнавати на слух і в текстах особові займенники, пояснювати їх лексичне значення, роль у реченні; формувати правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – Прочитайте прислів’я та приказки. Підкресліть особові […]...
- ВІДМІНЮВАННЯ ДРОБОВИХ І ЗБІРНИХ ЧИСЛІВНИКІВ Морфологія та орфографія. Числівник § 55. ВІДМІНЮВАННЯ ДРОБОВИХ І ЗБІРНИХ ЧИСЛІВНИКІВ Про те, як відмінюємо чисельник і знаменник дробового числівника та про особливості відмінювання збірних числівників ПРИГАДАЙМО. Як відмінюємо порядкові числівники? 464 Розгляньте зразки відмінювання дробових числівників. Визначте, яку частину в них відмінюємо як відповідний кількісний числівник, а яку – як порядковий. Зробіть висновок про […]...
- ПИТАННЯ ДО КІЛЬКІСНИХ І ПОРЯДКОВИХ ЧИСЛІВНИКІВ Мета: навчати учнів ставити питання до кількісних і порядкових (без уживання термінів) числівників; формувати правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – Запишіть прислів’я, поясніть їх значення. – От погода: один день блисне, […]...
- Вимова і правопис числівників Тема. Вимова і правопис числівників. (Вправи 272-277). Мета. Вчити правильно вживати числівники у мовленні, записувати числівники п’ятдесят, п’ятсот, шістнадцять, шістдесят, шістсот, мільйон, спостерігати за змінюванням числівників за відмінками. Розвивати вміння аналізувати і порівнювати мовні явища. Виховувати доброзичливе ставлення один до одного під час групової роботи. Обладнання: диск до підручника, таблиця відмінювання числівників, збірка українських прислів’їв […]...
- Стилістичне вживання паронімів Стилістика української мови Стилістичне вживання паронімів Особливу групу слів лексики української мови становлять пароніми. Пароніми (грец. para – біля, поряд і опута – ім’я) – однокореневі слова, які належать до тієї ж самої частини мови, мають різне або частково інше лексичне значення, однак близькі між собою фонетично, різняться афіксом (афіксами) чи окремими звуками або тільки […]...