УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З РОЗДІЛУ “БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ”
БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ
§ 54. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З РОЗДІЛУ “БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ”
437 І. Прочитайте текст. Визначте його тему й мікротеми. Що нового ви a”- j зналися? Яке речення тексту виражає основну думку прочитаного?
УКРАЇНЦІ – ЗІРКИ СВІТОВОГО БАЛЕТУ
Уродженці Києва Вацлав Ніжинський і Сергій Лифар стали одними з найяскравіших зірок за всю історію світового балету.
“Бог танцю” Вацлав Ніжинський на сцені повністю перевтілювався – глядачів вражали його легендарний стрибок і здатність зависати
Сергія Лифаря називали “добрим генієм балету XX століття”. У юності він співав у церковному хорі Софійського собору, відвідував клас фортепіано в Київській консерваторії. Понад тридцять років був солістом, хореографом, керівником балетної трупи “Гранд-опера” у Франції. Відірваний від батьківщини, він до кінця життя думками линув на береги Дніпра.
І на своїй могилі на паризькому кладовищі заповів написати лише чотири слова: “Serg Lifar de Kiev” – “Серж Лифар із Києва”.
Н. Віллон. Валет
Сьогодні естафету
Неможливо уявити світовий балет без плеяди* яскравих талантів з України (Із журналу).
* Плеяда – група визначних діячів у якійсь галузі.
II. Виконайте завдання до тексту.
1. Випишіть по три слова зі звуковим і нульовим закінченням. Які граматичні значення виражають ці закінчення?
2. Випишіть декілька слів, які стосуються музичного й хореографічного мистецтв. Доберіть до них спільнокореневі. Виділіть корені.
3. Виконайте письмовий розбір за будовою виділених слів.
4. Випишіть 3-4 дієслова з префіксами. Доберіть до кожного з них по три спільнокореневих з іншими префіксами. Якого значення надали ці префікси словам?
5. Доберіть дві форми іменника балет та два спільнокореневих слова до нього. З одним спільнокореневим словом (на вибір) складіть і запишіть речення.
438 Позмагайтеся. Хто найшвидше добере слова до поданих схем?
439 Накресліть “східці” у зошиті та заповніть їх спільнокореневими словами.
440 Підготуйте невелике усне повідомлення (на 2 хвилини) на тему “Будова слова”. Доберіть приклади слів для ілюстрації теоретичних положень. Скористайтеся відповідною таблицею, поданою на форзаці.
441 САМООЦІНКА. Продовжте усно фрази.
1. Під час вивчення теми “Будова слова. Орфографія” я дізнався (дізналася) багато нового. Наприклад, як…
2. Найлегшим під час опрацювання матеріалу для мене було…
3. Свої знання з теми я б оцінив (оцінила) на…
Готуємося до тематичного оцінювання
Виконайте тестові завдання.
Перевірте виконання, користуючись відповідями в додатках.
1. Нульове закінчення мають усі слова рядка
А вітер, кінь, плач
Б весна, прохолода, віхола
В ідуть, ідеш, ідемо
Г повільно, далеко, взимку
2. Формами одного слова є всі слова рядка
А день, днями, днем
Б ніч, нічний, нічник
В рука, ручище, рученька
Г днювати, денний, вдень
3. Спільнокореневими є всі слова рядка
А читати, читання, чистити
Б читав, читали, читала
В переходити, ходулі, вихід
Г будувати, будильник, збудити
4. З-поміж слів висота, високо, поні, вечір незмінними є
А перше й друге
Б друге й третє
В третє й четверте
Г усі слова
5. Правильно записано всі слова рядка
А спитати, знести, зфальшивити
Б зкосити, зшити, бездіяльний
В спалений, розвідка, бесхитрісний
Г спекти, безпечний, розтривожити
6. Букву е на місці пропуску слід писати в кожному слові
Рядка
А пр..їхати, пр..бігти, пр..нести
Б пр..красний, пр..хороший, пр..тихий
В пр..чудовий, пр..великий, приміський
Г пр..гасити, пр..милий, пр..чистий
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОПЕРЕВІРКИ
1. Які є значущі частини слова? Яка з них виражає граматичне значення?
2. Що таке закінчення? Як його визначити в слові? Наведіть приклади слів з нульовим закінченням.
3. Поясніть відмінність між змінними і незмінними словами. Чи однакові за змістом твердження “слово має нульове закінчення” і “слово не має закінчення”?
4. Які слова називають спільнокореневими? Чи однаковими є поняття “спільнокореневі слова” і “форми слова”! Проілюструйте відповіді прикладами.
5. Поясніть роль суфіксів і префіксів. Що спільного між префіксом і суфіксом, а що відмінного?
6. Розкажіть про особливості вимови й написання префіксів прі-, при-, пре-. Наведіть приклади.
7. Чи може існувати слово без кореня? А без префікса? А без суфікса? Кожну відповідь ілюструйте прикладами.
Проект
Об’єднайтеся в групи і підготуйте вікторину з 8-10 запитань на тему “Будова слова. Орфографія” (на основі теоретичного матеріалу та вправ цього розділу).
Проведіть вікторину для учнів інших груп.
Моя сторінка
Цікаво знати
ГОРОД
В Україні налічується понад 50 назв населених пунктів з коренем город (Самгородок, Вишгород, Звенигородка). У період Київської Русі це слово означало огороджене поселення, укріплене товстими стінами і вежами.
ТАКЕ БУВАЄ?
I. Прочитайте текст. Простежте, як слова із суфіксами здрібнілості, пестливості надають об’єктові зображення гумористичних відтінків.
ПЕТРУСИК
Лист синові
“Дорогий синочку Петрусику! Уже сьома днинка, як ти від нас ту-ту в табір відпочинку. Ми так хвилюємося, бо ж ти вперше без матусеньки й татусенька. Будь цяця, мий рученятка. А головне, не дружи з поганими, невихованими дітками – вони навчать тебе всяких дурниць. Будь здоровенький”.
Лист батькам Петруся
“Шановні Петрусикові матусенько й татусеньку! Поспішаю потішити, що ваш синочок поки що живенький та здоровенький. Дуже жвавенький хлопчинка. У перший же вечір він закоротив двигунчика, і ми досі сидимо без світла. Ремонтик обійдеться нам в одну тисячку. Має дуже великий потяг до природоньки – у лісочку розпалив багаттячко, від якого згоріло 2,5 га сосничка, у результаті чого нам подано рахуночок на три тисячки. Уранці намагався провести з Петрусиком виховну бесіду… Після цієї розмовоньки я написав заявочку про звільнення за власним бажаннячком.
Вашого посланнячка Петрусикові ще не віддав – він туп-туп з динамітиком на ставочок глушити рибоньку.
З табірним привітиком директор Давидюк-Вовченко”.
II. Прочитайте текст удруге, замінюючи емоційно забарвлені слова синонімами з нейтральним значенням. Що, на вашу думку, втратить текст?
Related posts:
- Основні поняття до розділу “Будова слова. Орфографія” БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ Основні поняття до розділу “Будова слова. Орфографія” Спільнокореневі слова – це слова, утворені від одного кореня: ліс, лісник, лісок, пролісок. Форма слова – це те саме слово, що стоїть в іншому відмінку чи роді, числі: сонце, сонця, сонцем; високий, високе, високою. Змінювані та незмінювані слова Правопис префіксів Правила Приклади 1. Префікс с […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З РОЗДІЛУ “ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ” ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ § 40. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З РОЗДІЛУ “ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ” 327 І. Прочитайте текст, дотримуючись орфоепічних правил. Визначте його тему та основну думку. Що корисного для себе ви дізналися? СНІДАЙТЕ ВЧАСНО Сніданок – найважливіша частина нашого щоденного меню. Від того, що ми з’їли, вставши з ліжка, багато в чому залежить наше […]...
- Узагальнення і систематизація знань із теми “Будова слова, словотвір”, “Орфографія” БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 99 Тема. Узагальнення і систематизація знань із теми “Будова слова, словотвір”, “Орфографія” Мета: повторити й узагальнити засвоєний учнями матеріал; виховувати у школярів старанність та наполегливість у навчанні. Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашнього […]...
- БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ Морфеміка – це розділ науки про мову, що вивчає будову слова. Слова складаються із найменших значущих частин: Коренів, префіксів, суфіксів і закінчень. Ці частини називаються Морфемами. Отже, будова слова – це морфемний склад слова. Наприклад, у слові Мужній Виділяємо три морфеми – корінь Муж-, суфікс – н – І закінчення – ий; […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ” Словотвір. Орфографія § 21. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ” 176 І. Прочитайте текст. Про який важливий винахід людства в ньому йдеться? Як ви розумієте заголовок до тексту? НАЩАДКИ ГУСЯЧОГО ПЕРА Винахідником кулькової ручки вважається журналіст з Угорщини Ласло Віро, який у 1930-х роках використовував чорнильну ручку. Під час письма чорнило часто розливалося, забруднюючи руки […]...
- Узагальнення вивченого про будову слова Тема: Узагальнення вивченого про будову слова Мета: вчити учнів виконувати усний і письмовий розбір слів за будовою; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати інтерес до рідної мови. Тип уроку: урок формування мовної компетенції. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал подав – До роботи час настав. Ось і ми часу не гаймо, […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З РОЗДІЛУ “ЛЕКСИКОЛОГІЯ” ЛЕКСИКОЛОГІЯ § 48. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З РОЗДІЛУ “ЛЕКСИКОЛОГІЯ” 387 І. Прочитайте текст, визначте його тему й основну думку. Що символізують кольори українського прапора? ПРАПОР УКРАЇНИ Єдиного офіційного прапора в Київській Русі не було. Кожен із князів мав власний стяг. Спочатку на прапорах зображали фантастичних тварин і рослини, а після прийняття християнства – хрест і святих. […]...
- Будова слова й орфографія. Значущі частини слова Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 117 Тема. Будова слова й орфографія. Значущі частини слова Мета: – навчальна: повторити, поглибити, узагальнити й систематизувати засвоєні в 5 класі знання учнів із розділу “Будова слова й орфографія”; удосконалювати вміння і навички п’ятикласників щодо практичного використання знань з розділу “Будова слова й орфографія”; закріпити відомості про значущі частини слова, […]...
- Повторення й узагальнення вивченого про слово СЛОВО. ЗНАЧЕННЯ СЛОВА Повторення й узагальнення вивченого про слово 83. Прочитайте текст легенди. Перекажіть. Давно це було. їхав козак із далекого походу до рідної домівки. Зупинився він біля джерела, напився кришталевої водички, напоїв коня і ліг відпочити. Крізь сон козак почув іржання коней і чужу мову. То вороги вишукували здобич. Блиснула на сонці козацька шабелька […]...
- Тренувальні вправи з теми “Будова слова. Орфографія”. Культура мовлення. Використання в мовленні слів із префіксами та суфіксами, що надають тексту емоційного забарвлення й виразності Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 106 Тема. Тренувальні вправи з теми “Будова Слова. Орфографія”. Культура мовлення. Використання в мовленні слів із префіксами та суфіксами, що надають тексту емоційного забарвлення й виразності Мета: – навчальна: узагальнити та систематизувати знання учнів про значущі частини слова, вміння виділяти значущі частини слова, добирати спільнокореневі слова, утворювати форми слова; формувати […]...
- Будова слова. Спільнокореневі слова. Форми слова СЛОВО. ЗНАЧЕННЯ СЛОВА Будова слова. Спільнокореневі слова. Форми слова 88. Прочитайте скоромовку. Пере-пере-перепеленята в полі з перепелом, з татом. У Перепільськім передмісті перепілка пере листя, пере листя на перинку, перетрушує пір’їнки (За Оленою Полянською). – Спишіть текст. Підкресліть однорідні члени речення. – Позначте основу, закінчення й корінь у спільнокореневих словах. 89. Прочитайте казку. Перекажіть. Десь […]...
- Тестові завдання “Будова слова. Словотвір. Орфографія”. Аудіювання БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 92 Тема. Тестові завдання “Будова слова. Словотвір. Орфографія”. Аудіювання Мета: перевірити знання відомостей про будову слова, основні способи словотвору, знання орфографічних правил, уміння визначати будову слова, спосіб творення слів; розпізнавати вивчені орфограми; перевірити вміння сприймати інформацію, правильно і повно відповідати на запитання, засвідчуючи розуміння змісту тексту; виховувати в учнів […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З РОЗДІЛУ “ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ ТА ПУНКТУАЦІЇ” ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ ТА ПУНКТУАЦІЇ § 22. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З РОЗДІЛУ “ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ ТА ПУНКТУАЦІЇ” 170 І. Прочитайте текст. Визначте його тип і стиль мовлення. Відповідь.. гуйте. Усно перекажіть прочитане, правильно наголошуючи виділені слова. ЯБЛУНЬКА На маленькій, низенькій яблуньці цілий день любило сидіти сонце. Цвіту цієї весни на деревці було зовсім трішки, лише кілька […]...
- БУДОВА СЛОВА. СПІЛЬНОКОРЕНЕВІ СЛОВА. ФОРМИ СЛОВА Мета: узагальнити знання учнів про морфемну будову слова; розвивати вміння знаходити основу та закінчення у слові, поданому в кількох граматичних формах, корінь у ряду поданих спільнокореневих слів; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 32) III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ […]...
- Будова слова – Словотвір Українська мова Словотвір Будова слова Слово складається з таких частин: Закінчення відсутнє у слів, що не змінюються (таксі, метро):...
- Основні поняття до розділу “Фонетика. Графіка. Орфоепія. Орфографія” ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ Основні поняття до розділу “Фонетика. Графіка. Орфоепія. Орфографія” Алфавіт (абетка, азбука) – це сукупність букв (літер), розміщених у певному порядку. Склад – частина слова, яка вимовляється одним поштовхом повітря. Наголос – виділення одного зі складів у слові посиленим голосом. Орфограма – написання слова, частини слова, яке відповідає певному правилу. Орфоепія – […]...
- ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО СПІЛЬНОКОРЕНЕВІ СЛОВА, ПРО БУДОВУ СЛОВА Мета: повторити, поглибити, узагальнити й систематизувати засвоєні знання учнів про спільнокореневі слова, про будову слова; вчити застосовувати здобуті протягом навчання у початкових класах мовні знання і мовленнєві вміння під час виконання навчальних і контрольних завдань; виховувати інтерес до вивчення мови. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ – Сьогодні на уроці ми […]...
- Основа слова і закінчення змінних слів. Форми слова і спільнокореневі слова БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 78 Тема. Основа слова і закінчення змінних слів. Форми слова і спільнокореневі слова Мета: поглибити знання учнів про основу слова і закінчення змінних слів, про форми слова і спільнокореневі слова; домогтися засвоєння ними мовного матеріалу; навчати учнів визначати основу слова та закінчення змінних слів, розрізняти форми слова і спільнокореневі […]...
- ЧАСТИНИ МОВИ. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО Мета: відновити і закріпити знання учнів про слова – назви предметів, ознак, дій; повторити поняття “частини мови”, “іменник”, “прикметник”, “дієслово”; формувати вміння розрізняти частини мови за питаннями, відрізняти їх від службових слів, правильно вживати у мовленні; розвивати вміння аналізувати, систематизувати мовні явища; виховувати інтерес до вивчення мови. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ […]...
- АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ПОВТОРЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО СЛОВО Мета: узагальнити знання учнів про лексичне значення слова; розвивати вміння визначати значення слова в контексті; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ – Сьогодні ми починаємо подорож країною Слова. Повторимо, які значення можуть мати слова, а також будемо вчитися визначати значення слова в […]...
- Закріплення і узагальнення знань і вмінь про морфемну будову слова. (Вправи 79-83) Тема. Закріплення і узагальнення знань і вмінь про морфемну будову слова. (Вправи 79-83). Мета. Повторити матеріал про будову слова, закріпити вміння добирати споріднені слова; розрізняти спільнокореневі слова та форми одного і того самого слова; розвивати вміння зіставляти, аналізувати, узагальнювати. Обладнання: мовний матеріал, схеми розбору слова за будовою (додаток 5). Хід уроку I. Організація класу. II. […]...
- Будова слова і словотвір ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО §4. Будова слова і словотвір 1. Які значущі частини слова ви знаете? Сформулюйте їхні визначення. 2. Пригадайте основні випадки чергування голосних і приголосних звуків. 3. Сформулюйте правила правопису букв на позначення голосних і приголосних у префіксах. МОВНИИ РОЗБІР ПОСЛІДОВНІСТЬ РОЗБОРУ СЛОВА ЗА БУДОВОЮ 1. З’ясуйте, чи слово змінне. Якщо змінне, позначте закінчення. 2. […]...
- Частини мови. Узагальнення й повторення вивченого СЛОВО. ЗНАЧЕННЯ СЛОВА Частини мови. Узагальнення й повторення вивченого 93. Прочитайте текст. Перекажіть. Був собі в Києві гуркітливий Трамвай. Він щоденно подорожував за довгим маршрутом – з Подолу через Дніпро аж у Дарницю й назад. А як гуркітливий Трамвай дзенькав, клацав, бамкав, бив колесами на стиках! Люди злякано тулилися до кам’яних стін високих будинків. Собаки […]...
- Будова слова та словотвір ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО §4. Будова слова та словотвір 1. Які значущі частини слова ви знаєте? Сформулюйте їхні визначення. 2. Пригадайте основні випадки чергування голосних і приголосних звуків. 3. Сформулюйте правила правопису букв на позначення голосних і приголосних у префіксах. МОРНИЙ РОЗМІР Послідовність розбору слова за будовою 1. З’ясуйте, чи слово змінне. Якщо змінне, позначте закінчення. 2. […]...
- Робота з орфографічним словником. Перевірна робота. Перевірка знань за темами “Речення”, “Слово”, “Значення слова”, “Будова слова” Тема: Робота з орфографічним словником. Перевірна робота. Перевірка знань за темами “Речення”, “Слово”, “Значення слова”, “Будова слова” Мета: повторити алфавіт; вчити учнів користуватися орфографічним словником для перевірки написання слів із ненаголошеними [е], [и] в коренях, що не перевіряються Наголосом; перевірити знання за темами “Речення”, “Слово. Значення слова”, “Будова слова”; розвивати писемне мовлення; виховувати охайність, культуру […]...
- Узагальнення вивченого з теми “Іменник” Тема. Узагальнення вивченого з теми “Іменник”. (Вправи 183-188). Мета. Узагальнити та систематизувати знання учнів з теми “Іменник”. Обладнання: репродукція картини С. Васильківського “Полтавщина”, підручник, зошит. Хід уроку I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності. Привітання, побажання хорошого настрою. Висловлювання дітьми їхніх очікувань від уроку. II. Перевірка домашнього завдання. А) Учні зачитують виписані слова, називають відмінок та […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ІМЕННИК” Морфологія та орфографія. Іменник § 39. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ІМЕННИК” 324 Розгляньте схему. Розкажіть за нею про іменник як частину мови. Свою розповідь ілюструйте прикладами. 325 I. Прочитайте текст. Визначте його основну думку. Розкажіть, які норми моралі здавна шанувалися серед українців. ЛЮБОВ І ЧЕСТЬ У народі здавна шанувалося почуття любові до батьків. Моральним обов’язком […]...
- Будова слова Будова слова Словник Будову слова вивчає розділ науки про мову, який називається морфемікою. Морфеми можна виділити, порівнявши форми одного й того ж слов. або дібравши до нього споріднені слова: – робота, зробити, перероблений, робітник, хлібороб; – надводний, надхмарний, надмірний, надзвичайний, надвечір’я – пічник, візник, рахівник, будівельник, письменник; – пшениця, річниця, житниця, паляниця. У слові виділяються […]...
- КОРІНЬ СЛОВА. СПІЛЬНОКОРЕНЕВІ СЛОВА ТА ФОРМИ СЛОВА БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ § 50. КОРІНЬ СЛОВА. СПІЛЬНОКОРЕНЕВІ СЛОВА ТА ФОРМИ СЛОВА Про те, як правильно визначити корінь у слові, про слова зі спільним коренем, а також про роль цих слів у тексті ПРИГАДАЙМО. Що таке корінь слова? 401 І. Прочитайте вірш. Поміркуйте, чи можна виділені слова вважати спільнокореневими. Зробіть висновок про особливості спільнокореневих слів. […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ЗАЙМЕННИК” Морфологія та орфографія. Займенник § 65. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ЗАЙМЕННИК” 554 І. Прочитайте текст. Чи доводилося вам бути свідком або учасником подібної ситуації? Що ви могли б додати до прочитаного? ЧУДОДІЙНІ СЛОВА Слова “перепрошую”, “пробачте за турботу”, “будьте ласкаві”, “дякую” чудодійно полегшують стосунки між людьми. Приміром, ви шукаєте потрібну вам вулицю. Навколо нікого немає. […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ” Лексикологія. Фразеологія § 15. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ” 114 І. Прочитайте текст. Чи зацікавив він вас і чим саме? Що відображає його назва – тему чи основну думку? ДІ-ДЖЕЙ* – РОБОТ З сучасними технологіями можливо все. І роботи-футболісти, які влаштовують змагання між собою, і роботи-собаки та роботи-коти, які прогулюються з вами. Нещодавно винахідники […]...
- Форми слова. Змінні і незмінні слова БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ § 54 Форми слова. Змінні і незмінні слова Запам’ятаймо! Слова бувають змінні (весна, весною, весну, веснами) та незмінні (навесні). Змінні слова набувають різних форм, змінюючи своє закінчення за відмінками, родами, числами. Форми того самого слова (вода, води, воді, водою) треба відрізняти від спільнокореневих слів (підводник, водяний, водоймище). Усі змінні слова мають закінчення. […]...
- Замітка до газети. Узагальнення знань і вмінь з розділу “Текст” Урок 14 Тема. Замітка до газети. Узагальнення знань і вмінь з розділу “Текст” Мета: провівши аналіз тексту, визначити правила написання замітки до газети та її характерні особливості; вчити писати й правильно оформлювати листи, проводити підготовчу роботу зі складання усного твору; узагальнити знання дітей з теми “Текст”; розвивати мовні уміння учнів, спостережливість, аналітичні вміння, поповнювати активний […]...
- ОСНОВА СЛОВА І ЗАКІНЧЕННЯ. ЗМІННІ ТА НЕЗМІННІ СЛОВА БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ У тобі, мово, неосяжна душа народу. С. Плачинда Ви знатимете: – з яких значущих частин складаються слова; – особливості будови вивчених частин мови. Ви вмітимете: – розбирати слова за будовою; – розрізняти форми слова і спільнокореневі слова; – складати речення з використанням слів із суфіксами і префіксами, що надають мовленню емоційного забарвлення […]...
- Контрольна робота № 7 з теми “Будова слова” (тестові завдання) Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 107 Тема. Контрольна робота № 7 з теми “Будова слова” (тестові завдання) Мета: – навчальна: перевірити знання учнів із теми “Будова слова”, вміння школярів виконувати тестові завдання, працювати самостійно; – розвивальна: розвивати логічне мислення, навички самоконтролю, збагачувати словниковий запас; – виховна: виховувати увагу до слова; пильність. Внутрішньопредметні зв’язки: культура мовлення […]...
- Розбір слова за будовою (морфемний розбір) Послідовність розбору БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ Розбір слова за будовою (морфемний розбір) Послідовність розбору 1. Закінчення і його значення. 2. Основа. 3. Корінь (добір одного-двох споріднених слів). 4. Префікс, суфікс (добір одного-двох слів із тим самим префіксом, суфіксом). Значення префікса, суфікса, якщо зрозуміле. Зразок усного розбору Безшумна (хода ). Закінчення – а вказує, що слово є прикметником у […]...
- Форми слова і споріднені слова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Будова слова Форми слова і споріднені слова У мові є слова змінювані (іменники, прикметники, числівники, займенники, дієслова) та незмінювані (прислівники, прийменники, частки, сполучники, вигуки). Кожне змінюване слово має систему форм (відмінкових, особових та ін.), але в усіх формах лексичне значення слова залишається тим самим. У реченнях: Слово […]...
- Аналіз перевірної роботи. Закріплення та узагальнення вивченого про речення Тема: Аналіз перевірної роботи. Закріплення та узагальнення вивченого про речення Мета: повторити і закріпити знання учнів про речення; формувати навички правильного інтонування речень; вдосконалювати вміння ділити текст на речення, доповнювати речення потрібними за змістом словами; розвивати зв’язне мовлення школярів; виховувати любов до книги. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, зошит. […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ЧИСЛІВНИК” Морфологія та орфографія. Числівник § 58. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ЧИСЛІВНИК” 495 Розгляньте схему “Числівник”. Розкажіть за нею про числівник як частину мови. Для ілюстрації відповіді наводьте приклади. М. Хед. Орхідея і три колібрі 496 І. Прочитайте текст. Визначте його тему та мікротеми. Поясніть роль числівників у тексті. Чи допомогли вони надати прочитаному переконливості, точності? […]...
- ЗНАЧУЩІ ЧАСТИНИ СЛОВА. РОЗРІЗНЕННЯ СПІЛЬНОКОРЕНЕВИХ СЛІВ І ФОРМ ОДНОГО Й ТОГО САМОГО СЛОВА Мета: узагальнити знання учнів про морфемну будову слова; розвивати вміння знаходити основу, закінчення у слові, поданому в кількох граматичних формах, корінь у ряду поданих спільнокореневих слів, суфікс, префікс у ряду слів із тим самим суфіксом, префіксом; виховувати любов до рідного слова. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Словникова робота Гра “Склади […]...