Закріплення і узагальнення знань і вмінь про морфемну будову слова. (Вправи 79-83)

Тема. Закріплення і узагальнення знань і вмінь про морфемну будову слова. (Вправи 79-83).

Мета. Повторити матеріал про будову слова, закріпити вміння добирати споріднені слова; розрізняти спільнокореневі слова та форми одного і того самого слова; розвивати вміння зіставляти, аналізувати, узагальнювати.

Обладнання: мовний матеріал, схеми розбору слова за будовою (додаток 5).

Хід уроку

I. Організація класу.

II. Перевірка домашнього завдання.

– Прочитайте прислів’я, яке найбільше вам сподобалось. Обгрунтуйте свій вибір.

Назвіть антоніми.

– Поясніть прислів’я, в якому вжито антоніми.

– Назвіть синоніми до прикметника великий (за розміром).

– Які розміри ви дібрали до дієслова говорити?

III. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Робота в парах (вправа 79).

– Прочитайте уривок казки і доберіть влучний заголовок.

– Назвіть щирих друзів-сусідів – героїв казки.

– Як вони жили і що вміли робити?

– Поспілкуйтеся в парах про частини мови.

– Прочитайте дібрані споріднені слова до іменника мова.

2. Вправа “Вірю-не вірю”.

– Читання кожного речення починається словами

“Чи вірите ви, що…”.

– Корінь – змінна частина мови.

– Основа слова – це все слово без закінчення.

– Корінь – спільна частина споріднених слів.

– Префікс служить для утворення нових слів.

– Корінь – спільна частина основи.

– Суфікс стоїть після кореня.

– Частина мови між коренем і закінченням префікс.

IV. Повідомлення теми і завдань уроку.

– Отже, на сьогоднішньому уроці ми пригадаємо ознаки споріднених слів, повправляємось у доборі спільнокореневих слів і їх морфемному розборі.

V. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.

1. Конкурс-гра “Вирости слово”.

– Уявіть собі, що слова – мов дерева у саду. Спробуйте виростити слова з коренів (мовних).

– Чиє деревце буде найрозгалуженішим?

1 група

2 група

3 група

Корінь – ліс-

Корінь – сад-

Корінь – квіт-

Ліс

Сад

Квітка

Лісок

Садок

Квіточка

Лісочок

Садочок

Квітник

Лісник

Садівник

Квітничок

Перелісок

Садовий

Квітує

Праліс

Посадка

Квітковий

Лісовий

Посадити

Заквітчаний

Лісництво

Пересадити

Квітень

Розквітнути

2. Вправи “Порадьмося в парі” (вправа 80).

– Прочитайте текст і обговоріть заголовок.

– Відшукайте хоч одне слово, у якому звуків менше, ніж букв.

Фізкультхвилинка.

3. Вправа-загадка (вправа 81).

– Відгадайте загадку, поясніть значення слова-відгадки.

– До слова корінь доберіть споріднені слова з різними суфіксами. Запишіть їх і позначте суфікси.

– Упізнайте у вірші слова, у яких звуків більше, ніж букв.

4. Творча робота (вправа 82).

– Прочитайте і доповніть рядки вірша.

– Пригадайте послідовність розбору слова за будовою, підкажіть товаришу по парті.

– Розберіть за будовою слова (на вибір): загадка, відгадки, загадати, відгадати.

5. Вправа дія самостійної роботи (робочий зошит).

6. Вправа “Перевір себе”.

– З кожної групи слів виберіть спільнокореневі.

А) Гори, гірський, горбистий, горячка, горенько.

Б) Носити, носик, переносити, приніс, донесення,

В) Білий, білочка, білизна, побіліли.

Г) Син, синочок, синій, синівський.

Г) Сирість, сирник, сирий, відсиріти.

Д) Дорогий, дорожній, дорога, подорожчати, подорожник.

VI. Підсумок уроку.

– Доберіть слова до поданих схем (підготовка до виконання домашнього завдання).

Закріплення і узагальнення знань і вмінь про морфемну будову слова. (Вправи 79 83)

VII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.

С. 43, вправа 83.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Закріплення і узагальнення знань і вмінь про морфемну будову слова. (Вправи 79-83)