ПОВТОРЕННЯ Й ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: повторити й закріпити вивчений матеріал; удосконалювати навички усних обчислень; розвивати логічне мислення, увагу; виховувати акуратність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 155, завдання 13; 14)
Завдання 13
– Прочитайте розв’язання кожної задачі виразом двома способами.
Завдання 14
– Якої довжини другий і третій відрізки?
2. Усна лічба
Числа | Виконати дію |
4 і 9 | Суму |
18 і 9 | Різницю чисел збільшити на 7 |
38 | Зменшити на суму чисел 22 і 3 |
3. Хвилинка каліграфії
– Запишіть три числа, кожне з яких ділиться на 3. (6; 9; 12…)
4. Математичний диктант
– Добуток чисел 8 і 4 зменшити на 18.
– Добуток чисел 8 і 8 збільшити на 16.
– Різницю чисел 16 і 8 збільшити у 9 разів.
– Суму чисел 30 і 6 зменшити у 6 разів.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми повторимо вивчений матеріал.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Розв’язування задач
1) У квітковому
2) Парк прибирали 32 робітники. Це на 18 менше, ніж учнів старших класів. Скільки учнів старших класів прибирали парк?
3) Коли Оксанка прочитала 6 сторінок книжки, їй залишилося прочитати в 10 разів більше. Скільки сторінок у книжці?
2. Складання виразів та обчислення їх значень
– Зменшуване 72, а від’ємник у 9 разів менший.
– Ділене 63, а дільник на 54 менший.
Один учень працює біля дошки.
Фізкультхвилинка
3. Тестування
1) Познач правильний варіант значення виразу 56 : 7 + 1.
А) 9;
Б) 6;
В) 7.
2) Розв’яжи приклад, у якому невідоме – ділене.
3) Яке з чисел не є результатом таблиці множення?
6; 12; 18; 20; 23; 30.
4) При якому значенні а рівність а • 8 = 48 буде правильною?
А) 6;
Б) 5;
В) 7.
5) Познач вираз, значення якого більше, ніж 25.
А) 83 – 9 • 4;
Б) 7 • 5 – 15;
В) 5 • 9 – 23.
6) Порівняй: 42 :
А) <; б
) >;
В) =.
7) 3 гаража виїхало 12 автомобілів, а залишилося – в 2 рази менше, ніж виїхало. Скільки автомобілів було у гаражі?
8) Батьку 40 років, а син у 5 разів молодше. Скільки років синові?
А) 3;
Б) 8;
В) 35.
9) Маса відра снігу 4 кг, а відра солі – в 7 разів більше. На скільки кілограмів важче відро солі, ніж відро снігу?
А) 4 • 7 – 4;
Б) 4 • 7 + 4.
4. Офтальмологічна пауза
5. Розв’язування логічних задач
1) Вартість трьох іграшок 80 грн. Лялька й пінгвін коштують 50 грн, а м’яч і пінгвін – 55 грн. Скільки гривень коштує кожна іграшка?
Розв’язання
1) 50 + 55 = 105 (грн) – коштують лялька, м’яч і 2 пінгвіни;
2) 105 – 80 = 25 (грн) – коштує пінгвін;
3) 50 – 25 = 25 (грн) – коштує лялька;
4) 55 – 25 = 30 (грн) – коштує м’яч.
2) 10 жуків вишикувалися в хоровод і кожен узяв за лапку кожного зі своїх сусідів. Скільки усього лапок виявилися вільними?
Розв’язання. У кожного жука 2 лапки зайнято, а решта 4 вільні.
Відповідь: 40.
3) У сім’ї троє братів. Кожен наступний молодший попереднього на 3 роки. А сума їх віків дорівнює 15 рокам. Скільки років кожному?
Відповідь: 2; 5; 8.
4) Серед цих фігур є квадрати і кола; великі, маленькі і середні. Скільки фігур відрізняються від фігури А однією властивістю?
Розв’язання. Фігура А – це маленьке коло. Однією властивістю (розміром) відрізняються від неї велике і середнє кола (розміром), а також маленький квадрат (формою).
Відповідь: 3 фігури.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 155, завдання 15; 16.