Старі й нові слова в українській мові. Переказування тексту. Вимова й написання слів шофер, телевізор

Урок 12

Тема. Старі й нові слова в українській мові. Переказування тексту. Вимова й написання слів шофер, телевізор

Мета: продемонструвати учням, що мова – живий організм, який постійно вдосконалюється й розвивається; познайомити дітей зі шляхами розвитку й збагачення мови; розвивати мовлення й збагачувати активний словниковий запас учнів; виховувати бажання вивчати мову і мовні явища, бути патріотом своєї Вітчизни.

Обладнання: малюнок козака, етимологічний і тлумачний словники.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II.

Перевірка домашнього завдання (вправа 55)

– Прочитайте слова в тому порядку, в якому ви їх записали.

– Чи можна вважати цей порядок алфавітним? Чому?

– Розкажіть, про що ви дізналися з тексту вправи.

– А чому українська, російська і білоруська мови такі схожі?

III. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

– З’єднайте слова з їх звуковими моделями:

Старі й нові слова в українській мові. Переказування тексту. Вимова й написання слів шофер, телевізор

– Що називає кожне з цих слів?

– Чому слово молотарка вам не знайоме? Як ви думаєте?

(Учитель пояснює дітям значення цього слова.)

IV. Оголошення теми й мети уроку

– Сьогодні ми дізнаємося,

чому в мові є багато слів, значення яких нам не зрозуміле, а також поговоримо про те, як розвивається наша мова.

V. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Колективна робота (вправа 58)

– Чому слова керогаз, примус та багато інших зараз нам не зрозумілі? (Тому що з нашого вжитку зникли ці предмети.)

– Як ви думаєте, які з наведених слів з’явилися в мові відносно недавно і чому? (Тому що у нашому побуті з’явилися нові речі.)

– Отже, виходить, що наша мова не є статичною, вона перебуває у постійному розвитку.

Прочитаємо про це додатковий теоретичний матеріал на с. 27.

2. Робота зі словниковими словами

– Прочитайте слова в рамках. Що вони позначають?

(Учитель зачитує значення слів шофер і телевізор з етимологічного і тлумачного словників.)

– До якої групи – нових чи старих – належать ці слова? Поясніть чому.

– Складіть і запишіть речення, які б пояснювали значення цих слів.

– Як ви думаєте, на які літери слід звернути увагу, щоб правильно писати ці слова?

– Напишіть рядок цих слів, підкреслюючи літери, які треба в них запам’ятати.

3. Історична сторінка (вправа 59)

– Хто це? (Учитель вивішує малюнок козака.)

– А що ви знаєте про козаків?

– Прочитайте тест вправи 59. Що було для вас новим?

– Як ви думаєте, слово козак є історичною спадщиною мови чи прийшло до нас недавно?

– Прочитайте другий додатковий теоретичний матеріал на с. 27.

– Які ще слова повертаються до нашої мови? Як ви думаєте, чому так відбувається?

– Завдання 3, 4 виконайте самостійно, а потім разом їх перевіримо.

VI. Закріплення та систематизація знань

1. Розвиток мовлення. Складання переказу (вправа 59)

– Прочитайте текст вправи так, що могли його переказати. (Заслухати декілька переказів, зазначивши їх переваги та недоліки.)

2. Колективна робота (вправа 57)

(Завдання 1,2 опрацювати колективно, завдання 3 запропонувати для самостійного опрацювання. Перевірити, індивідуально опитавши учнів.)

– А яку мову має на увазі Володимир Сосюра, називаючи її своєю?

3. Самостійна робота (вправа 56) із взаємоперевіркою

VII. Підсумок уроку

– Яка мова є нашою рідною? Чому?

– Чому її називають державною?

– У чому виражається наша любов до рідної мови?

– Що було новим для вас сьогодні на уроці?

– Виберіть із наведених на дошці слів ті, які розповідають про історичне минуле країни.

М’яч, екскаватор, чумак, багаття, радіо, вершник, отаман, пшениця.

– Як ви розумієте їх значення?

– Зверніть ще раз особливу увагу на вимову й написання слів шофер, телевізор.

VIII. Домашнє завдання з інструктажем

Додатковий теоретичний матеріал на с. 27, вправа 60.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Старі й нові слова в українській мові. Переказування тексту. Вимова й написання слів шофер, телевізор