Вступ. Повторення матеріалу за курс початкової школи
УРОК 1
Тема. Вступ. Повторення матеріалу за курс початкової школи
Мета: повторити означення дій додавання і віднімання, залежності між компонентами цих дій.
Тип уроку: повторення і систематизація знань.
Хід уроку
І. Вступ
@ Після першого знайомства з класом доречним буде невелике вступне слово, в якому вчитель на свій розсуд може розповісти учням цікаві факти щодо значення математики в історії людства і в сучасному житті або ж запропонувати учням послухати таку розповідь.
Якщо в темну безхмарну ніч подивитися на небо,
За допомогою математики люди навчились визначати відстань до зірок, висоту гір і глибину океанів, розраховувати міцність будівель, машин, космічних апаратів і багато чого іншого, необхідного людям. Наведемо деякі цікаві відомості.
Промінь світла проходить за секунду 300 000 км. Від Сонця до Землі він йде 8 хвилин 18 секунд, а до найвіддаленішої планети Плутон промінь Сонця досягне більш ніж за
Менш ніж поверхні Землі займає суходіл, і більш ніж займають моря і океани. В повітрі міститься води в 11 разів більше, ніж у всіх річках на земній кулі. Найвища вершина земної кулі – Еверест (у Гімалаях), її висота 8848 м, а найглибша впадина – Маріанська (Тихий океан) – її глибина 11 022 м.
Для забезпечення життя майже 6 млрд. жителів Землі щорічно збирається 1200 млн. т зерна, з морських глибин виловлюється 70 000 000 т різної риби, вирощується 100 000 000 т м’яса свійських тварин. Для своїх потреб населення Землі використовує велику кількість палива, для чого щорічно з повітря витрачається 4900 млн. т кисню і виділяється 5800 млн. т вуглекислого газу, що отруює повітря.
II. Повторення і систематизація
Запитання до класу
– Як виконується додавання? віднімання?
– Як називаються числа під час додавання?
– Як перевірити, чи правильно виконано додавання?
– Як називаються числа під час віднімання?
– Як перевірити, чи правильно виконано віднімання?
– Чи завжди можна виконати віднімання?
Після цього учням можна запропонувати виконати такі усні вправи:
1. Додайте: 58 і 9; 7 і 19; 45 і 24; 62 і 39.
2. Відніміть: 7 від 15; 6 від 22; від 42 число 9; від 46 число 9.
3. Сосна вища за тополю на 5 м, а тополя вища за дуб на 3 м. Висота дуба 14 м. Знайдіть висоту сосни.
ЗАЛЕЖНІСТЬ МІЖ КОМПОНЕНТАМИ І РЕЗУЛЬТАТАМИ ДІЙ ПІД ЧАС ДОДАВАННЯ ТА ВІДНІМАННЯ
Запитання до класу
– Як знайти невідомий доданок х, якщо відома сума двох доданків 500 і один з доданків 200?
(Запитання і відповідь бажано супроводжувати записом на дошці:
Х + 200 = 500, х = 500 – 200, х = 300)
Як знайти зменшуване у, якщо відома різниця 40 і від’ємник 80?
(у – 80 = 40, у = 40 + 80, у = 120)
– Як знайти від’ємник к, якщо відоме зменшуване 150 і різниця 50?
(150 – k = 50, k = 150 – 50, k = 100)
Отже, щоб знайти:
– невідомий доданок, треба…
– невідоме зменшуване, треба…
– невідомий від’ємник, треба…
Разом з учителем учні повторюють правила, після чого можна запропонувати усні вправи.
1. Розв’яжіть рівняння:
А) х + 30 = 45;
Б) 24 + а = 50;
В) х – 12 = 38;
Г) 40 – у = 17.
2. Маса кавуна і дині разом 12кг. Маса дині 5 кг. Чому дорівнює маса кавуна?
III. Розв’язування вправ на повторення
1. Виконайте дії і зробіть перевірку:
А) 108 040 + 94 087;
Б) 27 315 – 8 564;
В) 600 100 – 43 507.
2. Розв’яжіть рівняння і зробіть перевірку:
А) х + 174 = 382;
Б) 570 + х = 630;
В) 720 – у = 280;
Г) k – 325 = 647.
@ (Оскільки цей урок є першим у навчальному році, доцільним буде повторення про правильний запис під час додавання і віднімання чисел “у стовпчик”.)
3. З літопису відомо, що взимку 401 року Чорне море покрилося кригою. Таке явище повторилося через 610 років, а потім ще через 609 років. Обчисліть, в які саме роки мали місце ці надзвичайні явища природи і скільки часу минуло після останнього з них.
4. № 16.
IV. Підсумок уроку
Наприкінці уроку доречно ще раз повторити з учнями основні правила, про які йшлося на уроці і нагадати учням, що саме ці правила і властивості треба буде використати під час розв’язання домашнього завдання.
V. Домашнє завдання
П. 1, № 13 (1-8); 14; 17.