Загальна характеристика – Елементи головної підгрупи І групи

ХІМІЯ – Комплексна підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання

РОЗДІЛ II. НЕОРГАНІЧНА ХІМІЯ

8. Металічні елементи та їхні сполуки. Метали

8.2. Елементи головної підгрупи І групи1

8.2.1. Загальна характеристика

Лужні металічні елементи – це s-елементи, які розміщуються у головній підгрупі І групи періодичної системи: Літій (Li), Натрій (Na), Калій (К), Рубідій (Rb), Цезій (Cs) та Францій (Fr).

Загальна електронна формула – ns1. У зовнішньому електронному рівні їхніх атомів розміщується один валентний електрон. Атоми лужних металічних

елементів мають низькі потенціали іонізації, які зменшуються по групі зверху донизу. Легко утворюють йон Ме+:

Загальна характеристика   Елементи головної підгрупи І групи

У сполуках виявляють валентність І, ступінь окиснення – +1. Лужні метали в реакціях виявляють лише відновні властивості (здатність віддавати електрони Із зовнішнього електронного шару). У ряду від Літію до Францію зростає атомний радіус, відповідно зростають металічні та відновні властивості, хімічна активність.

Прості речовини, утворені елементами родини лужних металічних елементів, називають лужними металами. Лужні метали мають сріблясто-білий колір2, вони

доволі пластичні, м’які, легко ріжуться ножем, мають хорошу електро – і теплопровідність, легкоплавкі. Температури плавлення зменшуються в ряду від Літію до Цезію.

Мають велику реакційну здатність, утворюють сполуки з іонним типу зв’язку. Це найактивніші у хімічному відношенні метали. Лужні металічні елементи утворюють основні оксиди складу Ме2O та основи МеОН. Усі оксиди реагують з водою. Розчинність у воді і сила лугів зростає від Літію до Францію. Через легкість окиснення на повітрі лужні метали зберігають під шаром гасу (або інших інертних речовин, щоб виключити контакт металу з водою та киснем повітря). Солі лужних металічних елементів, потрапляючи в полум’я пальника, можуть змінювати його забарвлення.

____________________________________________________________

1 За новою номенклатурою – І групи.

2 Натрій на зрізі має сріблясто-бузковий, а цезій – золотистий колір.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Загальна характеристика – Елементи головної підгрупи І групи