ЗАСВОЄННЯ ТАБЛИЦЬ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ ДВОМА СПОСОБАМИ
АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ ТА ДІЛЕННЯ (продовження)
Урок 121. ЗАСВОЄННЯ ТАБЛИЦЬ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ ДВОМА СПОСОБАМИ
Мета: закріпити знання табличних результатів множення і ділення; вдосконалювати навички розв’язування задач двома способами; розвивати творчі здібності; розширювати світогляд; виховувати допитливість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 141, завдання 949; 950)
Завдання 949
– Прочитайте рівності; нерівності, в яких
Завдання 950
– Скільки кілограмів яблук привезли в дитячий садок?
2. Усна лічба
1) Математичний “ланцюжок”.
2) Віршовані задачі.
– 9 груш у мавпи Зіти.
Вдвічі більше в мавпи Чіти.
Порахуйте, любі діти,
Скільки груш у мавпи Чіти. (18)
– Мамі зайчик Куцохвіст
У трьох пучечках моркву ніс.
В кожному – по 7 морквин.
“Скільки всіх?” – рахує він. (21)
3. Розв’язування задач виразом
– У книзі 56 сторінок. Вова читав щодня по 8 сторінок. За скільки днів Вова прочитав цю книгу? (56 :
– В одній книзі 9 сторінок. Це в 3 рази менше, ніж в іншій. Скільки сторінок у другій книзі? (9 • 3 = 27 (ст.))
– В одній книзі 9 сторінок, а в іншій – у 4 рази більше. Скільки сторінок у двох книгах? (9 + 9 • 4 = 45 (ст.))
– В одній книзі 40 сторінок, а в іншій – у 5 разів менше. Скільки сторінок у двох книгах? (40 + 40 : 5 = 48 (ст.))
– В одній книзі 30 сторінок, а в іншій – на 24 менше. У скільки разів у другій книзі менше сторінок, ніж у першій? (30 : (30 – 24) = 5 (р.))
4. Хвилинка каліграфії
– Лічіть дев’ятками, починаючи з 45 і закінчуючи числом 90. Запишіть названі числа.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми повторимо вивчені таблиці множення і ділення.
IV. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 141-142)
Завдання 951. Усне виконання завдання
Учні “ланцюжком” складають вирази та обчислюють їх значення.
Завдання 952. Коментоване розв’язування кругових прикладів Учитель звертає увагу на те, яким чином виконуються обчислення.
Завдання 953
Під час повторення умови один учень креслить схеми і пояснює розв’язання задачі двома способами.
За схемами розв’язання задачі учні складають план розв’язання до кожного способу, підставляють числа і знаходять відповіді.
Коли вони переконаються, що відповіді однакові, учитель пояснює, що обидва вирази ілюструють два різні способи ділення суми на число.
Завдання 954
Під час повторення умови один учень записує коротку умову і пояснює розв’язання. Після цього учні самостійно записують розв’язання. Учитель перевіряє.
Завдання 955
Учні називають, який відрізок накреслено: вертикально; горизонтально; похило.
Креслять у зошиті такі відрізки.
Завдання 956. Самостійна робота
Двоє учнів працюють за закритою дошкою.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ (див. додаток)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 142, завдання 957; 958.
ДОДАТОК ДО УРОКУ 121
1. Робота над задачею
У шкільному саду посадили 4 ряди смородини, по 8 кущів у кожному, і 7 рядів агрусу, по 9 кущів у кожному. Поясніть, що дізнаєтеся, виконавши дії:
А) 4 • 8 = [ ]
Б) 7 • 9 = [ ]
В) 7 • 9 – 4 • 8 = [ ]
2.Обчислення зручним способом
93 – (25 + 23)
53 + (17 + 29)
91 – (11 + 6)
27 + (38 + 13)
3.Офтальмологічна пауза
4.Розв’язування логічних задач
1) Довжину прямокутника збільшили на 15 см, а ширину зменшили на 8 см. На скільки сантиметрів збільшився периметр прямокутника? (15 + 15 – 8 – 8 = 14, або (15 – 8) • 2 = 14)
2) Серед цих фігур є квадрати і трикутники; великі, маленькі і середні, чорні і білі. Скільки фігур мають з фігурою А тільки дві однакові властивості?
Розв’язання. Фігура А – великий білий квадрат. Тільки дві однакові властивості із ним мають великий білий трикутник (розмір і колір), великий чорний квадрат (розмір і форма), маленький і середній білі квадрати (колір і форма).
Відповідь: 4 фігури.