Побутові органічні сполуки
УРОК 30
Тема. Побутові органічні сполуки
Мета: закріпити знання про побутові органічні сполуки, їх види, значення, вплив на організм людини, уміння надавати першу допомогу в разі отруєнь побутовими хімікатами.
Обладнання: роздавальний матеріал, мультимедійний проектор, комп’ютер.
Тип уроку: З(РДН).
Форми роботи: робота в групах, прийоми “Хімічний диктант”, “Взаємоопитування”, “Гронування”.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Актуалізація опорних знань
Прийом
Учні в парах ставлять питання одне одному за основними поняттями, вивченими протягом теми:
– розчин;
– розчинювана речовина;
– розчинник;
– масова частка розчинюваної речовини;
– мило;
– синтетичні мийні засоби;
– вищі карбонові кислоти;
– лужний гідроліз (омилення);
– тверде мило;
– рідке мило;
– пральні порошки;
– підбілювачі.
IV. Виконання вправ
(Робота в групах)
1. Прийом “Гронування”
2. Прийом “Хімічний диктант”
Щоби будь-яке прання не застало господиню
1. Порошок з ________________.
2. Порошок ___________________ гарної якості.
3. Порошок для _______________ бавовняної білизни.
4 . ___________ миючий засіб для щоденного прання білизни.
5. Рідкий СМЗ для _____________ і _____________ тканин.
6. ________________________.
7. ________________________ чи бальзам-ополіскувач.
3. Запишіть рівняння реакцій
– Омилення триолеїну;
– одержання рідкого мила з тристеарину;
– одержання твердого мила з трипальмітину.
4. Завдання
1. Складіть план надання першої допомоги в разі отруєння плямовивідником.
2. Для чищення скла використовують 2%-й розчин амоніаку. Обчисліть об’єм амоніаку (н. у.) та води, необхідний для приготування 500 г заданого розчину.
3. Для протирання неполірованих меблів використовують 30%-й розчин спирту. Обчисліть які об’єми 96%-го розчину спирту (? = 0,80 г/мл) та води (? = 1 г/мл) необхідно взяти для приготування 250 г згаданого розчину.
V. Обговорення виконаних завдань
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
Підготувати повідомлення про органічні розчинники.
Related posts:
- Контрольна робота № 4 з теми “Органічні сполуки. Побутові органічні сполуки” УРОК 34 Тема. Контрольна робота № 4 з теми “Органічні сполуки. Побутові органічні сполуки” Мета: перевірити рівень навчальних досягнень учнів з теми “Органічні сполуки. Побутові органічні сполуки” Обладнання: роздавальний матеріал. Тип уроку: КОН. Форми роботи: тестово-текстові завдання по варіантах. ХІД УРОКУ I. Організація класу II. Інструктаж щодо виконання завдань III. Самостійне виконання завдань за роздавальним […]...
- Контрольна робота № 3 з теми “Органічні сполуки. Органічні сполуки як основа сучасних матеріалів. Органічні сполуки і здоров’я людини” УРОК 27 Тема. Контрольна робота № 3 з теми “Органічні сполуки. Органічні сполуки як основа сучасних матеріалів. Органічні сполуки і здоров’я людини” Мета: перевірити рівень навчальних досягнень учнів з теми “Органічні сполуки. Органічні сполуки як основа сучасних матеріалів. Органічні сполуки і здоров’я людини”. Обладнання: роздавальний матеріал. Тип уроку: КОН. Форми роботи: тестово-текстові завдання по варіантах. […]...
- Органічні сполуки і здоров’я людини УРОК 23 Тема. Органічні сполуки і здоров’я людини Мета: закріпити знання про органічні сполуки, які мають вплив на здоров’я людини, їх позитивне й негативне значення, шляхи уникнення шкідливого впливу на здоров’я людини. Обладнання: роздавальний матеріал, мультимедійний проектор, комп’ютер. Тип уроку: З(РДН). Форми роботи: робота в групах, прийоми “Асоціативний кущ”, “Хімічний диктант”, “Гронування”. ХІД УРОКУ I. […]...
- Синтетичні високомолекулярні органічні сполуки УРОК 19 Тема. Синтетичні високомолекулярні органічні сполуки Цілі: закріпити знання про синтетичні високомолекулярні сполуки на прикладі пластмас, штучних і синтетичних волокон, синтетичних каучуків; формувати вміння описувати властивості, розв’язувати розрахункові задачі. Обладнання: роздавальний матеріал, мультимедійний проектор, комп’ютер. Тип уроку: З(РДН). Форми роботи: прийоми “Гронування”, “Асоціативний кущ”, “Хімічний крос”, самостійна робота. ХІД УРОКУ І. Організація класу ІІ. […]...
- Органічні сполуки в побуті. Поняття про побутові хімікати. Загальні правила поводження з побутовими хімікатами УРОК 28 Тема. Органічні сполуки в побуті. Поняття про побутові хімікати. Загальні правила поводження з побутовими хімікатами Цілі: дати поняття про органічні сполуки в побуті, їх різновиди, властивості, дію на організм людини, правила поводження з побутовими хімікатами; формувати вміння надавати першу медичну допомогу в разі отруєння побутовими хімікатами. Обладнання: роздавальний матеріал, мультимедійний проектор, комп’ютер. Тип […]...
- Мила та інші мийні засоби – КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ ПОСІБНИК З ХІМІЇ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ ДО ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ Частина III. ОРГАНІЧНА ХІМІЯ Розділ 17. КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ § 17.15. Мила та інші мийні засоби Мила – це солі вищих карбонових кислот. Звичайні мила складаються переважно із суміші солей пальмітинової, стеаринової і олеїнової кислот. Натрієві солі утворюють тверді мила, калійні солі – рідкі мила. Мила […]...
- Мила і синтетичні мийні засоби – Естери. Жири – Оксигеновмісні органічні сполуки ХІМІЯ – Комплексна підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання РОЗДІЛ III. ОРГАНІЧНА ХІМІЯ 12. Оксигеновмісні органічні сполуки 12.5. Естери. Жири 12.5.3. Мила і синтетичні мийні засоби Вищі насичені (жирні) карбонові кислоти у воді нерозчинні через наявність у молекулі великого вуглеводневого залишку. Однак вони добре розчинні в розчинах лугів унаслідок утворення солей: Натрієві і калієві солі вищих […]...
- Якісні реакції на органічні сполуки ХІМІЯ – Комплексна підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання ДОДАТКИ Додаток 10. Якісні реакції на органічні сполуки Речовина Реактив Рівняння реакцій Спостереження Ненасичені Вуглеводні: А) бромна вода (Вr2) Знебарвлення бромної води – алкени – алкіни – алкадієни Б) КМnO4 (розчин) Знебарвлення фіолетового розчину калій перманганату і поява бурого МnO2 – алкіни будови R-OCH Водно-аміачні розчини оксидів […]...
- Естери. Реакція естерифікації – Оксигеновмісні органічні сполуки Хімія Органічна хімія Оксигеновмісні органічні сполуки Естери. Реакція естерифікації Естери Естери Можна розглядати як похідні кислот, у яких Гідроген гідроксильної групи заміщений на вуглеводневий радикал спирту. Назви естерів утворюються від назв відповідних кислот і спиртів з додаванням слова естер. Наприклад, естер можна назвати етиловий естер оцтової кислотИ, за міжнародною систематичною номенклатурою – етилацетат (суфікс – […]...
- Тематична робота з теми “Оксигеновмісні органічні сполуки” Тема 3 НАЙВАЖЛИВІШІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ Урок 55 Тема уроку. Тематична робота з теми “Оксигеновмісні органічні сполуки” Цілі уроку: узагальнити та скоригувати знання учнів з теми “Оксигеновмісні органічні сполуки”; з’ясувати рівень навчальних досягнень учнів з теми, розуміння основних понять, уміння використовувати їх на практиці. Тип уроку: контролю й коригування знань, умінь і навичок. Форми роботи: письмова […]...
- Метанол і етанол – КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ ПОСІБНИК З ХІМІЇ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ ДО ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ Частина III. ОРГАНІЧНА ХІМІЯ Розділ 17. КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ § 17.2. Метанол і етанол Метиловий спирт. Метиловий спирт (інші назви: метанол, карбінол, деревний спирт) – найпростіший одноатомний спирт, безбарвна рідина. Сильна отрута (приймання всередину спричиняє сліпоту, при більших дозах – смерть). Сучасний метод добування – каталітичний […]...
- Узагальнення й систематизація знань про нітрогеновмісні органічні сполуки II Семестр Тема 5. НІТРОГЕНОВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ Урок 57 Тема уроку. Узагальнення й систематизація знань про нітрогеновмісні органічні сполуки Цілі уроку: узагальнити й систематизувати знання учнів про нітрогеновмісні органічні сполуки, рівні організації органічних сполук. Тип уроку: узагальнення й систематизації знань. Форми роботи: групова робота, семінар. Обладнання: картки-завдання. ХІД УРОКУ I. Організація класу II. Перевірка домашнього […]...
- Багатоатомні спирти – Оксигеновмісні органічні сполуки Хімія Органічна хімія Оксигеновмісні органічні сполуки Багатоатомні спирти Багатоатомними Називаються спирти, у молекулах яких два або більше атомів Гідрогену заміщені на гідроксигрупи. Якщо в молекулі спирту містяться три гідроксигрупи, він належить до триатомних Спиртів. У назві такого багатоатомного спирту присутній суфікс – тріол. Загальна формула триатомних спиртів . Наприклад, формула пропантріолу-1,2,3 (гліцерину): Фізичні властивості гліцерину. […]...
- Розв’язування типових задач – АЗОТОВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ ПОСІБНИК З ХІМІЇ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ ДО ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ Частина III. ОРГАНІЧНА ХІМІЯ Розділ 18. АЗОТОВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ § 18.7. Розв’язування типових задач Задача 1. Як можна добути анілін, виходячи з метану і не використовуючи інші органічні сполуки? Зазначте умови перебігу реакцій. Розв’язання. Проводячи піроліз метану, можна добути ацетилен: T 2СН4 -> С2Н2 + ЗН2. […]...
- Дисахариди. Сахароза – Вуглеводи – Оксигеновмісні органічні сполуки ХІМІЯ – Комплексна підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання РОЗДІЛ III. ОРГАНІЧНА ХІМІЯ 12. Оксигеновмісні органічні сполуки 12.6. Вуглеводи 12.6.2. Дисахариди. Сахароза Дисахариди – продукти реакції конденсації двох молекул моносахаридів. Прикладами дисахаридів є сахароза, С12Н22O11, а також її ізомери – мальтоза і лактоза. Молекула сахарози складається із залишків α-глюкози та β-фруктози, сполучених між собою атомом Оксигену: […]...
- Тести – Урок 11 – Оксигеновмісні органічні сполуки ХІМІЯ – Комплексна підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання РОЗДІЛ III. ОРГАНІЧНА ХІМІЯ 12. Оксигеновмісні органічні сполуки Тести 12.64 Укажіть речовину, за допомогою якої розчин глюкози можна відрізнити від розчину фруктози А КОН Б Вr2 В НСl Г Ag2O(NH3) 12.65 Укажіть речовину, за допомогою якої розчин гліцеролу можна відрізнити від розчину глюкози А Сu(ОН)2 Б Вr2 […]...
- Узагальнення й систематизація знань про оксигеновмісні органічні сполуки, взаємозв’язок між класами органічних сполук Тема 3 НАЙВАЖЛИВІШІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ Урок 54 Тема уроку. Узагальнення й систематизація знань про оксигеновмісні органічні сполуки, взаємозв’язок між класами органічних сполук Цілі уроку: узагальнити й систематизувати знання учнів про різні класи оксигеновмісних органічних сполук, їх взаємозв’язок; розвивати навички й уміння складання рівнянь хімічних реакцій, розв’язання розрахункових задач на прикладі взаємозв’язку між класами органічних сполук. […]...
- Полісахариди – КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ ПОСІБНИК З ХІМІЇ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ ДО ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ Частина III. ОРГАНІЧНА ХІМІЯ Розділ 17. КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ § 17.18. Полісахариди Крохмаль. Крохмаль, а також целюлоза (див. нижче) належать до третьої групи вуглеводів – полісахаридів. Молекулярну масу цих сполук точно не встановлено, але відомо, що вона дуже велика (приблизно 100 000) і для різних зразків […]...
- ХІМІЧНІ ПРЕПАРАТИ Сад і город (енциклопедія) ХІМІЧНІ ПРЕПАРАТИ Бен30фосфат випускається у двох формах: у вигляді емульсії малинового кольору 10% – ної та у вигляді змочуваного порошку 10% – ного. Являє собою високотоксичний фосфорорганічний препарат. Бен30фосфат добре діє проти сисних і листогризних шкідників, проти яблуневої та сливової плодожерки. Дерева обприскують розчином концентрацією 60 г на 10 л води. […]...
- Розв’язування типових задач – КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ ПОСІБНИК З ХІМІЇ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ ДО ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ Частина III. ОРГАНІЧНА ХІМІЯ Розділ 17. КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ § 17.19. Розв’язування типових задач Задача 1. Етанол об’ємом 30 мл (густина 0,79 г/мл) нагріли з надлишком броміду натрію і сульфатної кислоти. З реакційної суміші виділили брометан масою 42,3 г. Обчисліть масову частку виходу брометану. Розв’язання. При […]...
- Тематична контрольна робота з теми “Органічні сполуки” Тема 3 НАЙВАЖЛИВІШІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ Урок 61 Тема уроку. Тематична контрольна робота з теми “Органічні сполуки” Цілі уроку: узагальнити й скоригувати знання учнів з теми “Органічні сполуки”; з’ясувати рівень навчальних досягнень учнів з теми, розуміння основних понять, уміння використовувати їх на практиці. Тип уроку: контролю й коригування знань, умінь і навичок. Форма роботи: письмова самостійна […]...
- Альдегіди – КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ ПОСІБНИК З ХІМІЇ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ ДО ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ Частина III. ОРГАНІЧНА ХІМІЯ Розділ 17. КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ § 17.5. Альдегіди Альдегідами називаються органічні сполуки, в молекулах яких міститься функціональна група Їх можна розглядати як продукти окиснення спиртів. Так, наприклад, найпростіший альдегід добувають окисненням метилового спирту оксидом купруму(ll): У цій реакції молекула оксиду купруму(ll) відщеплює […]...
- Формальдегід – КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ ПОСІБНИК З ХІМІЇ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ ДО ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ Частина III. ОРГАНІЧНА ХІМІЯ Розділ 17. КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ § 17.6. Формальдегід Будова молекули і властивості. Формальдегід – безбарвний газ з різким задушливим запахом, отруйний. Він добре розчиняється у воді. Водний 40 %-вий розчин формальдегіду називається формаліном. За хімічними властивостями формальдегід – досить реакційноздатна речовина. Для […]...
- Насичені спирти – КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ ПОСІБНИК З ХІМІЇ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ ДО ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ Частина III. ОРГАНІЧНА ХІМІЯ Розділ 17. КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ § 17.1. Насичені спирти До кисневмісних органічних сполук, які складаються з атомів вуглецю (карбону), водню (гідрогену) і кисню (оксигену), належать спирти, феноли, альдегіди, кетони, карбонові кислоти, прості і складні ефіри (етери і естери), вуглеводи тощо. їх хімічні […]...
- Жири – КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ ПОСІБНИК З ХІМІЇ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ ДО ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ Частина III. ОРГАНІЧНА ХІМІЯ Розділ 17. КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ § 17.14. Жири Жири – це складні ефіри, утворені вищими одноосновними карбоновими кислотами, головним чином пальмітиновою, стеариновою (насичені кислоти) та олеїновою (ненасичена кислота) і трьохатомним спиртом – гліцерином. Загальна назва таких сполук – тригліцериди. Природні жири являють […]...
- Амінокислоти – АЗОТОВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ ПОСІБНИК З ХІМІЇ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ ДО ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ Частина III. ОРГАНІЧНА ХІМІЯ Розділ 18. АЗОТОВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ § 18.4. Амінокислоти Амінокислотами називаються органічні сполуки, в молекулах яких містяться одночасно аміногрупа – NH2 і карбоксильна група – СООН. Їх можна розглядати як похідні карбонових кислот, які утворюються заміщенням одного або кількох атомів водню у вуглеводневому […]...
- Вуглеводи – КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ ПОСІБНИК З ХІМІЇ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ ДО ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ Частина III. ОРГАНІЧНА ХІМІЯ Розділ 17. КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ § 17.16. Вуглеводи Вуглеводи1 – це органічні сполуки, склад яких виражається загальною формулою Сn(Н2O)n, (n і m ≥ 4). 1 Назва збереглася з тих часів, коли їх розглядали як сполуки вуглецю з водою – “вугле-води”. Відомі також […]...
- Насичені одноатомні спирти – Оксигеновмісні органічні сполуки Хімія Органічна хімія Оксигеновмісні органічні сполуки Насичені одноатомні спирти Спирти – це органічні сполуки, до складу яких входить одна або декілька гідроксильних груп (гідроксигруп), сполучених з вуглеводневим радикалом. Гідроксигрупа називається функціональною групоЮ, оскільки вона зумовлює основні хімічні властивості спиртів. У насичених одноатомних спиртів усі карбонові зв’язки ординарні і лише один атом Гідрогену заміщений гідроксигрупою. Назви […]...
- Складні ефіри (естери). Реакції етерифікації та омилення – КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ ПОСІБНИК З ХІМІЇ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ ДО ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ Частина III. ОРГАНІЧНА ХІМІЯ Розділ 17. КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ § 17.13. Складні ефіри (естери). Реакції етерифікації та омилення Добування складних ефірів. При взаємодії карбонових кислот зі спиртами утворюються складні ефіри. Наприклад, з оцтової кислоти й етилового спирту за наявності каталізатора(концентрованої сірчаної або соляної кислоти) добувають складний […]...
- Мурашина кислота – КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ ПОСІБНИК З ХІМІЇ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ ДО ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ Частина III. ОРГАНІЧНА ХІМІЯ Розділ 17. КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ § 17.11. Мурашина кислота Мурашина кислота НСООН – безбарвна рідина з різким запахом, кипить при 101 °С. Розчиняється у воді в будь-яких пропорціях. Викликає опіки на шкірі. Міститься у виділеннях залоз мурашок, а також у деяких рослинах […]...
- Анілін – АЗОТОВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ ПОСІБНИК З ХІМІЇ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ ДО ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ Частина III. ОРГАНІЧНА ХІМІЯ Розділ 18. АЗОТОВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ § 18.3. Анілін Найпростішим представником ароматичних амінів є анілін C6H5NH2. Його можна розглядати як похідне бензолу, в молекулі якого атом водню заміщений аміногрупою, або як похідне аміаку, в молекулі якого один атом водню заміщено радикалом фенілом. Структурна […]...
- Кетони – КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ ПОСІБНИК З ХІМІЇ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ ДО ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ Частина III. ОРГАНІЧНА ХІМІЯ Розділ 17. КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ § 17.9. Кетони Кетонами називаються органічні сполуки, молекули яких містять карбонільну групу сполучену з двома вуглеводневими радикалами. Їх можна розглядати як похідні вуглеводнів, у яких два атоми водню біля вторинного атома вуглецю заміщені атомом кисню. Наприклад: Загальна […]...
- Етиленгліколь і гліцерин – КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ ПОСІБНИК З ХІМІЇ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ ДО ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ Частина III. ОРГАНІЧНА ХІМІЯ Розділ 17. КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ § 17.3. Етиленгліколь і гліцерин Етиленгліколь. Етиленгліколь – представник насичених двохатомних спиртів – гліколів. Загальна формула гліколів ряду СnН2n(ОН)2. Назву гліколі одержали внаслідок солодкого смаку багатьох представників ряду (грец. “глікос” – солодкий). Етиленгліколь (за систематичною номенклатурою етандіол-1,2) […]...
- Естери – Естери. Жири – Оксигеновмісні органічні сполуки ХІМІЯ – Комплексна підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання РОЗДІЛ III. ОРГАНІЧНА ХІМІЯ 12. Оксигеновмісні органічні сполуки 12.5. Естери. Жири 12.5.1. Естери Естери – це органічні сполуки, що утворюються внаслідок взаємодії карбонових кислот1 зі спиртами з відщепленням молекули води. Загальна формула: Де R – алкільний замісник або атом Гідрогену; R’ – вуглеводневий залишок (аліфатичний, ароматичний). Отже, […]...
- Оцтова кислота – КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ ПОСІБНИК З ХІМІЇ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ ДО ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ Частина III. ОРГАНІЧНА ХІМІЯ Розділ 17. КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ § 17.12. Оцтова кислота Оцтова кислота при звичайній температурі – безбарвна рідина з різким характерним запахом. При температурі, нижчій за +16,6 °С, вона твердне у вигляді кристалів, схожих на лід, внаслідок чого дістала назву льодяної оцтової кислоти. […]...
- Нітросполуки – Нітрогеновмісні органічні сполуки ХІМІЯ – Комплексна підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання РОЗДІЛ III. ОРГАНІЧНА ХІМІЯ 13. Нітрогеновмісні органічні сполуки Велику і важливу групу органічних речовин, які, крім Карбону, Гідрогену й Оксигену, містять Нітроген, називають нітрогеновмісними. Програма середньої школи передбачає розгляд нітросполук, амінів, амінокислот і білків. 13.1. Нітросполуки Нітросполуки – це органічні речовини, до складу молекул яких входить нітрогрупа […]...
- Полісахариди. Крохмаль і целюлоза – Вуглеводи – Оксигеновмісні органічні сполуки ХІМІЯ – Комплексна підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання РОЗДІЛ III. ОРГАНІЧНА ХІМІЯ 12. Оксигеновмісні органічні сполуки 12.6. Вуглеводи 12.6.3. Полісахариди. Крохмаль і целюлоза Склад і будова молекул Крохмаль і целюлоза – це природні полімери, їхній хімічний склад виражається одною формулою – (С6Н10O5)n. Крохмаль складається із залишків а-глюкози (до 6000 ланок). Молекули мають не тільки лінійну1, […]...
- Насичені одноосновні карбонові кислоти – Оксигеновмісні органічні сполуки Хімія Органічна хімія Оксигеновмісні органічні сполуки Насичені одноосновні карбонові кислоти Карбонові кислоти – це органічні сполуки, до складу молекул яких входить карбоксильна функціональна групА: – Насичені одноосновні карбонові кислоти містять одну карбоксильну групу й ординарні карбон-карбонові зв’язки. У результаті взаємного впливу атомів у карбоксильній групі: – зв’язок С=О міцніший, ніж в альдегідній групі; – зв’язок […]...
- ВАПНЯНЕ МОЛОКО ВАПНЯНЕ МОЛОКО -10-20%-вий розчин свіжогашеного у воді вапна. В. м. застосовують як дезінфікуючий засіб, ним білять пасічні приміщення, знезаражують підстилку, землю тощо. Для приготування 10% – вого розчину В. м. 1 кг негашеного вапна заливають 1 л води, потім, помішуючи, доливають ще 9 л води. Робити суміш найкраще у великій ємності (дерев’яній бочці й под.). […]...
- Альдегіди – Оксигеновмісні органічні сполуки ХІМІЯ – Комплексна підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання РОЗДІЛ III. ОРГАНІЧНА ХІМІЯ 12. Оксигеновмісні органічні сполуки 12.3. Альдегіди Альдегідами називають органічні речовини, молекули яких містять альдегідну групу (R – алкільний замісник). Загальна формула – СпН2n+1СНО або СпН2nО. Остання формула правильна і для альдегідів, і для їхніх міжкласових ізомерів – кетонів. І ті, й інші мають […]...