Спостереження за функціональною роллю числівників у реченні. (Вправи 220-223)
Тема. Спостереження за функціональною роллю числівників у реченні. (Вправи 220-223).
Мета. Формувати уявлення учнів про функцію числівника в мовленні; вчити правильно ставити запитання до числівників, що означають кількість предметів і порядок при лічбі; розвивати інтерес до пізнання природи.
Обладнання: ілюстрації пташок: соловейка, жайворонка, перепілки, зозулі, кропив’янки, горихвістки, шпака, трясогузки (до вправи 220).
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Перевірка домашнього завдання (вправи 219).
1. Час відповідей і запитань
Учні зачитують свої відповіді на запитання. Можна запропонувати відповісти по-різному, вживаючи числівники, які означають однаковий час. Наприклад: Я прокидаюся о сьомій годині п’ятнадцять хвилин (о п’ятнадцять хвилин на сьому; п’ятнадцять хвилин по сьомій).
– На яке питання найважче було дати відповідь? (Можна сподіватись, що це запитання про ранкову зарядку.)
Коротка бесіда про роль ранкової зарядки.
2. Робота в парах (завдання 2).
– Обмін запитаннями за фотоілюстрацією до вправи, с. 112.
III. Повідомлення теми і завдань уроку.
Що тримає всьому лад?
Ще й полічить
По порядку поскладає,
Бо тим числам лік він знає.
Один, два, три, чотири… –
Певну кількість полічили,
Перший, другий, третій… –
Рядочками поскладали.
Про що мова? Відгадали? (Числівник)
– Отож сьогодні ми продовжимо вивчати таку невелику за обсягом, але важливу для правильного мовлення частину мови – числівник.
IV. Сприймання і осмислення учнями нового матеріалу.
1. Колективне виконання вправи (вправа 220).
А) Читання тексту, з’ясування значень невідомих слів.
Рубрика “Слово про слово”.
Біологі? чний – властивий живим організмам.
Біологічний годинник – властивість живих організмів орієнтуватися в часі. Грунтується на строго фізичних і хімічних процесах, які відбуваються в організмі. Біологічний годинник відіграє важливу роль у пристосуванні організмів до змін умов навколишнього середовища. Завдяки біологічному годиннику вони орієнтуються щодо періоду доби, змін пір року, деякі морські організми пристосувалися до чергування припливів і відпливів тощо. (Біологічний словник. / Редколегія. 2-е вид. – К.: Головна редакція УРЕ. – 1986, 680 с., іл.)
Б) Розгляд ілюстрацій пташок, згаданих у тексті вправи (по можливості).
В) Самостійне ознайомлення учнів із текстом вправи на знаходження числівників.
Г) Постановки запитань до числівників із тексту вправи.
(Якої? котрої?) другої години.
(Якої? котрої?) третьої години.
(О котрій?) о четвертій годині.
(Якої? котрої?) шостої години.
– Які ще тварини та рослини, крім названих у тексті, можуть орієнтувати нас у часі? До наступною уроку підготуйте про них інформацію.
2. Прес-конференція на тему “Як ви знаєте річний календар” (за вправою 221).
А) Частина учнів виступає в ролі журналістів, які ставлять питання науковцям (решті учнів класу).
Зауваження: повні відповіді на запитання журналістів записують у свої зошити всі учасники конференції, числівники записують словами.
Б) Зачитування числівників, які траплялися у відповідях.
Фізкультхвилинка.
3. Відпрацювання вимови і правопису числівників шістнадцять і шістсот за табличкою підручника на с. 113.
4. Каліграфічна хвилинка.
Шіс іст стн на дцять шістнадцять
Шіст стс стсо шістсот
Для виготовлення житньої хлібини витрачається шістсот тридцять грамів борошна.
Інформація: 630 грамів борошна – це 900 грамів зерна, це 20 тисяч зернин або 1000 колосків.
5. Вибірковий диктант (на закріплення правопису числівників шістнадцять і шістсот).
А) Робота з віршем.
– Виберіть з вірша і запишіть словами числівники, які є результатом виконаної дії.
Годі вже вам дармувати –
Будем разом додавати,
Добре слова вимовляти,
Наголоси проставляти:
Шість та шість то дванадцять;
Шість та сім –
То тринадцять;
Шість та п’ять –
Одинадцять;
Сім та сім –
Чотирнадцять;
Вісім й вісім –
То шістнадцять.
Можна й далі рахувати,
Числівники записати…
А тепер ми ще полічим,
Без посилочки запишем:
Двісті та триста –
Пятсот,
Триста плюс триста –
Шістсот,
По чотириста двічі –
Вісімсот;
А коли ще сто додати,
Що тоді ми будем мати?
Дев’ятсот!
Б) Перевірка диктанту. Уточнення вимови правопису числівників: одинадцять, чотирнадцять, шістнадцять і шістсот.
6. Колективне складання оголошення (за вправою 222).
А) Рубрика “Слово про слово”.
Актовий зал (а? ктова за? ла) – зал (зала) для урочистих зборів у навчальних закладах, установах.
Б) Ознайомлення із текстом запропонованого оголошення.
В) Запам’ятай!
В оголошенні обов’язковими є: дата, час і місце проведення заходу.
Г) Колективне складання і запис оголошення про свято, яке найближчим часом відбудеться у класі.
Г) Зачитування складеного оголошення.
V. Осмислення, узагальнення та систематизація знань.
1. Вправи для самостійної роботи (робочий зошит).
2. Вибіркове списування.
– Випишіть правильні твердження, записуючи числівники словами.
Тиждень складається з 7 днів.
Земля обертається навколо Сонця за 24 години.
Хвилина має 60 секунд.
Година має 100 хвилин.
1 кілометр – це 1000 метрів.
Доба має 12 годин.
У році – 366 днів.
3. Картки для індивідуальної роботи.
Картка 1
– Закінчи текст, запиши його. Числівники записуй словами.
У російському алфавіті 33 букви. А в гаянській азбуці (на острові Гаїті) – лише 9 літер. Найважче опанувати грамоту дітям Ефіопії (держава в Африці). В абетці ефіопів 296 літер. А в українському алфавіті… букви.
Картка 2
– Закінчи речення, запиши його. Числівники записуй словами.
У кашалота 60 зубів, у кішки – 30, у кенгуру – 32, у білки – 22, у тигра – 30, у зайця – 28, у дельфіна – 250, а у людини – … зуби.
Картка 3
– Прочитай текст. Доведи, що це міркування. Визнач мету тексту. Одна секунда… Багато це чи мало? Для пішохода одна секунда – дрібниця, крок ступити. А для водія – річ серйозна.
За секунду машина, у якої швидкість 60 кілометрів за годину, проїжджає більше 16 з половиною метрів. А якщо швидкість 80 кілометрів. то – 22 метри. При всьому старанні водій при потребі не зможе зупинитись.
Ось чому дорогу треба переходити обережно!
– Спиши текст. Записуй числівники словами.
VI. Підсумок уроку.
1. Бесіда.
– Які числівники зустрічались протягом уроку?
– Що ви запам’ятали про числівники шістнадцять і шістсот!
– А тепер за добру працю – винагорода!
2. Усмішки (з використанням числівників).
Ото пам’ять!
Учитель розповів історію відкриття Америки Колумбом, а наприкінці каже:
– Усе це трапилося майже п’ятсот років тому.
В учня округлились від подиву очі:
– Ого! Ну й пам’ять у вас.
Задача на метикуватість
Учитель запропонував розв’язати таку задачу:
– Якщо на вашу парту сяде п’ять мух, а ви одну з них уб’єте, то скільки залишиться?
– Один! – вигукнув хлопчик з останньої парти, – бо решта втечуть.
Результат
Учителька: У твого брата п’ять яблук, а ти в нього два забереш. Який буде результат?
Учень: Він мене відлупцює.
– То які числівники ви почули в усмішках?
– Які орфограми у цих числівниках?
VII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 114, вправа 223.
Related posts:
- Спостереження за функціональною роллю числівників у реченні Тема. Спостереження за функціональною роллю числівників у реченні. (Вправи 278-282). Мета. Закріпити отримані знання про числівник, вчити визначати роль числівника у реченні, вживати числівники 50-80 у родовому відмінку. Розвивати вміння раціонально використовувати час. Виховувати почуття цінності часу, інтерес до дослідницької роботи. Обладнання: пісочний годинник на 1 хвилину, підручник, зошит. Хід уроку I. Організація класу. Мотивація […]...
- Аналіз контрольної роботи. Поняття про числівник як частину мови. Спостереження за функціональною роллю числівників у мовленні Урок 73 Тема. Аналіз контрольної роботи. Поняття про числівник як частину мови. Спостереження за функціональною роллю числівників у мовленні Мета: ознайомити учнів з новою частиною мови – числівником, дати початкове поняття про числівник, його функцію в мовленні, вчити застосовувати знання про числівник на практиці і правильно вживати у мовленні; розвивати інтерес до вивчення природи; виховувати […]...
- Практичне засвоєння форм родового відмінка числівників 50-80. Питання до кількісних і порядкових числівників. (Вправи 224-226) Тема. Практичне засвоєння форм родового відмінка числівників 50-80. Питання до кількісних і порядкових числівників. (Вправи 224-226). Мета. Ознайомити учнів із формою родового відмінка числівників 50-80: виробляти вміння у школярів правильно вживати ці числівники у родовому відмінку; розвивати навички правильної вимови числівників. Обладнання: текст для списування (заздалегідь записаний на дошці, екрані), номерки для гри (1, 2, […]...
- Конструктивні вправи зі спільнокореневими словами, вживання їх у реченнях, зв’язних текстах. Спостереження за роллю префіксів у словах Урок 114 Тема. Конструктивні вправи зі спільнокореневими словами, вживання їх у реченнях, зв’язних текстах. Спостереження за роллю префіксів у словах Мета: закріпити й узагальнити знання учнів про морфемну будову слів, закріплювати вміння розрізняти спільнокореневі слова та форми одного і того самого слова; розвивати швидкість письма. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання II. Актуалізація опорних знань […]...
- Вправляння у встановленні зв’язків слів у реченнях. Спостереження за вживанням числівників у мовленні Урок 117 Тема. Вправляння у встановленні зв’язків слів у реченнях. Спостереження за вживанням числівників у мовленні Мета: актуалізувати знання дітей з цієї теми, удосконалювати вміння аналізувати речення, виділяючи головні та другорядні члени речення, встановлювати зв’язок слів у реченні; розвивати вміння виділяти і використовувати у мовленні числівників; виховувати любов до природи. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього […]...
- Вправи на спостереження за роллю дієслів у мовленні. Граматичний аналіз дієслівних форм різних часів Урок 118 Тема. Вправи на спостереження за роллю дієслів у мовленні. Граматичний аналіз дієслівних форм різних часів Мета: систематизувати знання учнів з теми “Дієслово”; розвивати вміння робити морфологічний аналіз дієслів; виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до неї. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання (вправа 226) II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання – Відновіть […]...
- ПИТАННЯ ДО КІЛЬКІСНИХ І ПОРЯДКОВИХ ЧИСЛІВНИКІВ Мета: навчати учнів ставити питання до кількісних і порядкових (без уживання термінів) числівників; формувати правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – Запишіть прислів’я, поясніть їх значення. – От погода: один день блисне, […]...
- Спостереження за роллю прислівників-синонімів у мовленні. (Вправи 326-328) Тема. Спостереження за роллю прислівників-синонімів у мовленні. (Вправи 326-328). Мета. Ознайомити з прислівниками, близькими за значенням (синонімами), спостерігати за роллю прислівників-синонімів у текстах, ознайомити з правилом написання частки не з прислівниками; формувати вміння визначати прислівники, близькі за значенням. Обладнання: словник синонімів української мови, таблиця почуттів (додаток 2), фразеологічний словник. Хід уроку I. Організація класу. II. […]...
- Спостереження за роллю дієслів у текстах розповідного та описового характеру. (Вправи 275-278) Тема. Спостереження за роллю дієслів у текстах розповідного та описового характеру. (Вправи 275-278). Мета. Провести спостереження за роллю дієслів у текстах розповідного та описового характеру; звернути увагу на їх виражальні можливості; вчити добирати найбільш влучні дієслова відповідно до ситуації мовлення. Обладнання: мовний матеріал. Хід уроку I. Організація класу. II. Аналіз контрольної роботи (аудіювання). III. Перевірка […]...
- Урок розвитку мовлення. Спостереження за роллю прислівників-антонімів y мовленні. (Вправи 329-331) Тема. Спостереження за роллю прислівників-антонімів v мовленні. (Вправи 329-331). Мета. Ознайомити учнів із прислівниками-антонімами; вчити спостерігати за роллю прислівників-антонімів у тексті; виробляти вміння добирати прислівники-антоніми й використовувати їх у реченнях, текстах. Обладнання: прислів’я, загадки, тлумачний словник. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання (вправа 328). – Зачитайте дібрані до фразеологізмів прислівники-синоніми. – Які […]...
- Узагальнення і систематизація знань про прикметник. Спостереження за роллю прикметників у прислів’ях, загадках, засіванках. (Вправи 213-215) Тема. Узагальнення і систематизація знань про прикметник. Спостереження за роллю прикметників у прислів’ях, загадках, засіванках. (Вправи 213-215). Мета. Узагальнити і систематизувати знання учнів з теми “Прикметник”; вчити передавати зміст тексту (усно і письмово); продовжити формувати вміння переказувати текст; виховувати дбайливе ставлення до природи; розвивати інтерес до народних традицій. Обладнання: таблиця “Почуття”, таблиця-ватман “Словничок”. Хід уроку […]...
- Спостереження за роллю прислівників у художніх і науково-популярних текстах. (Вправи 339-341) Тема. Спостереження за роллю прислівників у художніх і науково-популярних текстах. (Вправи 339-341). Мета. Вдосконалювати вміння розпізнавати прислівники в усному і писемному мовленні; розкрити роль прислівників у художніх і науково-популярних текстах; формувати вміння використовувати прислівники у різних текстах і визначати їхню роль. Обладнання: індивідуальні картки, малюнки ранніх квітів. Хіт уроку І. Організація класу. II. Перевірка домашнього […]...
- Вимова і правопис числівників Тема. Вимова і правопис числівників. (Вправи 272-277). Мета. Вчити правильно вживати числівники у мовленні, записувати числівники п’ятдесят, п’ятсот, шістнадцять, шістдесят, шістсот, мільйон, спостерігати за змінюванням числівників за відмінками. Розвивати вміння аналізувати і порівнювати мовні явища. Виховувати доброзичливе ставлення один до одного під час групової роботи. Обладнання: диск до підручника, таблиця відмінювання числівників, збірка українських прислів’їв […]...
- Вправи на практичне застосування складних і складених числівників Тема. Вправи на практичне застосування складних і складених числівників. (Вправи 283-287). Мета. Закріпити вміння учнів вживати числівники у різних відмінкових формах, формувати навичку правильного вживання цих числівників в усному і писемному мовленні, вчити окремо записувати складені числівники. Розвивати цікавість до такого виду спорту як футбол. Виховувати згуртованість і дисциплінованість під час роботи у невеликих групах. […]...
- Повторення вивченого про прикметник як частину мови. Спостереження за роллю прикметників у мовленні. (Вправи 151-154) Тема. Повторення вивченого про прикметник як частину мови. Спостереження за роллю прикметників у мовленні. (Вправи 151-154). Мета. Закріпити в учнів поняття про прикметник як частину мови, про його роль у мовленні; розвивати мовлення; виховувати любов до природи. Обладнання: мовний матеріал, прислів’я, малюнки годівничок та птахів, таблиця-ватман “Словничок”. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього […]...
- Групи числівників за будовою – Числівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Групи числівників за будовою За будовою числівники поділяються на прості, складні та складені. Прості Числівники складаються з однієї кореневої основи. До них належать: – назви чисел першого десятка (Один – десять), числівники Сто, тисяча, мільйон, мільярд, нуль; – числівники, утворені за допомогою суфікса – дцять: Одинадцять, двадцять, тридцять; […]...
- Поділ тексту на частини. Складання плану. Спостереження за роллю абзаців у тексті. (Вправи 29-32) Тема. Поділ тексту на частини. Складання плану. Спостереження за роллю абзаців у тексті. (Вправи 29-32). Мета. Закріпити вміння ділити текст на логічно завершені частини; складати план готового тексту; компонувати зв’язну розповідь за поданим планом; розвивати і збагачувати мовлення учнів. Обладнання: таблиця словникових слів “Словничок”, державний прапор України (ватман), таблиця-схема будови тексту з урахуванням абзаців, серія […]...
- Закріплення й узагальнення мовленнєвих умінь, пов’язаних з уживанням числівників. (Вправи 227-230) Тема. Закріплення й узагальнення мовленнєвих умінь, пов’язаних з уживанням числівників. (Вправи 227-230). Мета. Узагальнити і систематизувати знання учнів про числівник як частину мови; закріпити вміння правильно вимовляти числівники і граматично записувати їх; розвивати інтерес до живої природи. Обладнання: картки для індивідуальної роботи. Хід уроку І. Організація класу до уроку. II. Перевірка домашнього завдання (вправи 226, […]...
- ПРАКТИЧНЕ ЗАСВОЄННЯ ВИМОВЛЯННЯ І ПИСЬМА ТА ВІДМІНКОВИХ ФОРМ ОКРЕМИХ ЧИСЛІВНИКІВ (11, 14, 16, 50, 60, 70, 80, 1000) Мета: навчати учнів правильно вимовляти і писати числівники, форми родового відмінка числівників 50-80 (п’ятдесяти, шістдесяти, сімдесяти, вісімдесяти); формувати правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – Поєднайте частини прислів’їв. Підкресліть числівники. Хто мовчить, […]...
- Практичне ознайомлення з формами родового відмінка числівників 50-80 Урок 74 Тема. Практичне ознайомлення з формами родового відмінка числівників 50-80 Мета: ознайомити з утворенням і написанням форми родового відмінка числівників, вчити правильно вживати їх у мовленні; розвивати навички правильного вживання числівників у мовленні; виховувати інтерес до вивчення наук природознавчого циклу. Обладнання: орфографічні словнички. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання 1. Перевірка вправ 15 та […]...
- Закріплення та узагальнення мовленнєвих умінь, пов’язаних з уживанням числівників Урок 75 Тема. Закріплення та узагальнення мовленнєвих умінь, пов’язаних з уживанням числівників Мета: систематизувати, закріпити й узагальнити знання учнів про числівники; розвивати мовні вміння; виховувати інтерес до вивчення природи, шанобливе ставлення до неї. Обладнання: картки із словниковими словами, словники синонімів та антонімів. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання Фронтальна перевірка вправи 23. – Виберіть кількісні […]...
- Розряди кількісних числівників за значенням – Числівник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Числівник Розряди кількісних числівників за значенням За значенням кількісні числівники поділяються на: А) власне-кількісні: п’ять, сім, двадцять; Б) дробові: Три п’ятих, вісім десятих; В) збірні: Семеро, десятеро; Г) неозначено-кількісні: Кілька, декілька, небагато. Власне-кількісні числівники називають точно окреслену кількість поза зв’язком із відповідними предметами (Дванадцять помножити на П’ять буде Шістдесят) або кількість тих чи […]...
- Розряди числівників за значенням УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Розряди числівників за значенням За значенням і граматичними ознаками числівники поділяються на Кількісні (відповідають на питання Скільки?) і Порядкові (відповідають на питання Котрий?). Кількісні числівники змінюються тільки за відмінками, але не мають роду й числа, крім числівників Один (який має форми родів – одна, одне і числа множини […]...
- Відмінювання кількісних числівників – Числівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Відмінювання кількісних числівників Числівник Один, одно (одне), одна відмінюється так: Чол. і середн. рід Жін. рід Множина Н. Один, одне (одно) ОднА ОднІ Р. ОднОго ОдніЄї (одної) ОднИх Д. ОдноМу ОднІй ОднИм Зн. Одне (одно) ОднУ = Н. або Р. Ор. ОднИм ОдніЄю (одною) ОднИми М. …одноМу (однІм) […]...
- Правопис складних числівників – Числівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Правопис складних числівників Разом пишуться: А) складні кількісні числівники: Одинадцять, п’ятдесят, триста (трьохсот, трьомстам); Б) складні порядкові числівники й схожі з ними прикметники, останнім компонентом яких є – сотий, – тисячний, – мільйонний: Дев’ятисотий, тридцятисемитисячний, п’ятсоттридцятитисячний, двохсотий, шістдесятип’ятимільйонний, багатотисячний, кількамільйонний. Окремо пишуться: А) складені кількісні та порядкові числівники: […]...
- Вправи на доцільне використання прикметників у мовленні. Спостереження за формами прикметників найвищого ступеня (без терміна, практично). (Вправи 163-167) Тема. Вправи на доцільне використання прикметників у мовленні. Спостереження за формами прикметників найвищого ступеня (без терміна, практично). (Вправи 163-167). Мета. Вчити школярів добирати прикметники для найточнішого вираження думки: показати роль прикметників найвищого ступеня у мовленні. Обладнання: книги В. Нестайка “Казкові пригоди і таємниці”, прислів’я, мовний матеріал. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання. […]...
- Морфологічні особливості кількісних числівників – Числівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Морфологічні особливості кількісних числівників 1. Кількіснічислівники не мають категорії роду, числа, крім числівників Один, два, обидва, півтора, тисяча, мільярд, нуль. 2. Числівник один має ознаки прикметника: змінюється за родами й числами (Одна, одне, одні), відмінками (Одного, одної). 3. Числівники Два, обидва мають ознаки роду тільки в сполученні з […]...
- ПОДІЛ ТЕКСТУ НА ЧАСТИНИ. СКЛАДАННЯ ПЛАНУ. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА РОЛЛЮ АБЗАЦІВ У ТЕКСТІ Урок 7. ПОДІЛ ТЕКСТУ НА ЧАСТИНИ. СКЛАДАННЯ ПЛАНУ. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА РОЛЛЮ АБЗАЦІВ У ТЕКСТІ Мета: вчити учнів ділити текст на логічно завершені частини та складати план тексту; розвивати вміння переказувати за планом; виховувати бережливе ставлення до збереження традицій українського народу. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 28, […]...
- Будова числівників – Числівник Українська мова Частини мови Числівник Числівник – це самостійна частина мови, що вказує на кількість предметів або їх порядок при лічбі і відповідає на питання скільки? котрий? Числівники поділяють на дві групи: кількісні та порядкові. Кількісні числівники означають кількість предметів, відповідають на питання скільки? й можуть бути: – власне кількісними (два, п’ять, вісім, тридцять шість); […]...
- Вимова та правопис найуживаніших у мовленні числівників ЧИСЛІВНИК Вимова та правопис найуживаніших у мовленні числівників 258. Прочитайте й відгадайте загадки. 1. Дві дощечки, дві сестрички несуть мене з гори. 2. Однією ручкою всіх зустрічає, а другою проводжає. 3. Має сім шкір, витискає сльози всім. 4. Що за птах, що на вісьмох ногах? – Випишіть числівники, що відповідають на питання скільки? Змініть їх […]...
- ВІДМІНЮВАННЯ КІЛЬКІСНИХ ЧИСЛІВНИКІВ, ЩО ОЗНАЧАЮТЬ ЦІЛІ ЧИСЛА Морфологія та орфографія. Числівник § 54. ВІДМІНЮВАННЯ КІЛЬКІСНИХ ЧИСЛІВНИКІВ, ЩО ОЗНАЧАЮТЬ ЦІЛІ ЧИСЛА Про типи відмінювання кількісних числівників та особливості їх уживання в непрямих відмінках ПРИГАДАЙМО. Які є відмінки числівників? 451 Розгляньте зразки відмінювання числівників один, два, три, чотири. Розкажіть про їхні закінчення в родовому та орудному відмінках. У яких відмінках можливі паралельні форми? Числівник […]...
- Зразок розбору числівника – Числівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Зразок розбору числівника Один у другого питає: Нащо нас мати привела? Т. Шевченко 1. Один – числівник, відповідає на питання Скільки?, означає кількість предметів. 2. Початкова форма – оДин. 3. Кількісний, означає ціле число. 4. Простий, чоловічий рід, однина, називний відмінок. 5. У реченні виступає підметом. Питання для […]...
- ПОДІЛ ТЕКСТУ НА ЧАСТИНИ. ПЛАН. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА РОЛЛЮ АБЗАЦІВ Мета: вчити учнів ділити текст на логічно завершені частини та складати план тексту; розвивати вміння переказувати за планом; виховувати повагу до людей похилого віку. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Різнорівневі завдання І рівень – Доповніть речення словами за змістом. – Складіть коротку розповідь і доберіть заголовок. Мама вишиває (що?)… Нитки […]...
- ПОНЯТТЯ ПРО ЗАЙМЕННИК ЯК ЧАСТИНУ МОВИ. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА РОЛЛЮ РІЗНИХ ЗАЙМЕННИКІВ У ТЕКСТІ Мета: ознайомити учнів з новою частиною мови – займенником, з особливостями займенників, їх роллю у мовленні; вчити впізнавати серед слів займенники, які вказують на предмети, їх ознаки, кількість, але не називають їх, ставити питання до займенників; розвивати усне мовлення; виховувати любов до рідної мови: ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Словникова […]...
- Спостереження за роллю прислівників у художніх і науково-популярних текстах Урок 110 Тема. Спостереження за роллю прислівників у художніх і науково-популярних текстах Мета: показати роль прислівників у художніх і науково-популярних текстах, формувати вміння використовувати прислівники у різних текстах, визначати їх роль; розвивати вміння розпізнавати прислівники в усному і писемному мовленні; виховувати культуру мовлення. Обладнання: картки індивідуального опитування, словники синонімів, малюнки першоцвітів. ХІД УРОКУ I. Перевірка […]...
- Вправи на визначення відмінка прикметника у реченні за відмінком іменника. Контрольна робота: списування. (Вправи 179-181) Тема. Вправи на визначення відмінка прикметника у реченні за відмінком іменника. Контрольна робота: списування. (Вправи 179-181). Мета. Вчити учнів за допомогою відмінкової форми іменників визначати відмінок прикметників у реченнях, виховувати шанобливе ставлення до Батьківщини. Обладнання: вірші, прислів’я про Батьківщину, запис “Пісні про рушник” на сл. А. Малишка, індивідуальні картки з текстом пісні. Хід уроку I. […]...
- ВІДМІНЮВАННЯ ДРОБОВИХ І ЗБІРНИХ ЧИСЛІВНИКІВ Морфологія та орфографія. Числівник § 55. ВІДМІНЮВАННЯ ДРОБОВИХ І ЗБІРНИХ ЧИСЛІВНИКІВ Про те, як відмінюємо чисельник і знаменник дробового числівника та про особливості відмінювання збірних числівників ПРИГАДАЙМО. Як відмінюємо порядкові числівники? 464 Розгляньте зразки відмінювання дробових числівників. Визначте, яку частину в них відмінюємо як відповідний кількісний числівник, а яку – як порядковий. Зробіть висновок про […]...
- Відмінювання числівників – Числівник Українська мова Частини мови Числівник Відмінювання числівників Кількісні числівники, що означають цілі числа, змінюються за відмінками так: Р. Д. Зн. Ор. М. Два двох двом два, двох двома на двох П’ять п’яти, п’ятьох п’яти, п’ятьом п’ять, п’ятьох п’ятьма, п’ятьома па п’яти, на п’ятьох Р. Д. Зн. Ор. М. П’ятдесят п’ятдесяти, – ьох п’ятдесяти, – ьом […]...
- Повторення вивченого про прикметник як частину мови. Спостереження за роллю прикметників у мовленні Урок 49 Тема. Повторення вивченого про прикметник як частину мови. Спостереження за роллю прикметників у мовленні Мета: проаналізувати знання, уміння та навички, виявлені учнями під час контрольної роботи; актуалізувати знання про прикметник і його значення у мовленні; розвивати вміння порівнювати мовні явища; виховувати любов до художнього мовлення. ХІД УРОКУ I. Аналіз контрольної роботи II. Актуалізація […]...
- Спостереження за роллю дієслів у мовленні. Виразне читання та переказування уривка з казки “Коза-дереза” Урок 68 Тема. Спостереження за роллю дієслів у мовленні. Виразне читання та переказування уривка з казки “Коза-дереза” Мета: вчити знаходити в текстах дієслова, доречно їх використовувати; продовжити з’ясовувати роль дієслів у мовленні; удосконалювати навички виразного читання в роботі парами; розвивати діалогічне мовлення учнів; збагачувати активний словник учнів; прищеплювати любов до усної народної творчості свого й […]...