Повторення вивченого про прикметник як частину мови. Спостереження за роллю прикметників у мовленні. (Вправи 151-154)

Тема. Повторення вивченого про прикметник як частину мови. Спостереження за роллю прикметників у мовленні. (Вправи 151-154).

Мета. Закріпити в учнів поняття про прикметник як частину мови, про його роль у мовленні; розвивати мовлення; виховувати любов до природи.

Обладнання: мовний матеріал, прислів’я, малюнки годівничок та птахів, таблиця-ватман “Словничок”.

Хід уроку

I. Організація класу.

II. Перевірка домашнього завдання.

Вправа “Крісло автора”.

Учні відповідають на запитання і завдання для повторення.

III.

Актуалізація опорних знань учнів та повідомлення теми і завдань уроку.

1. Творчий диктант.

– Поставте іменники у потрібній формі.

Побачили (зозуля), вода з (криниця), написати (подруга), грає на (скрипка), відвідати (держава), подарували (дівчинка), допомогла з (радість), посипати (сіль), купили (Мар’янка).

– Усно доберіть прикметники до кожного іменника і ще раз прочитайте утворені фрази.

– Що ви думаєте про утворені фрази? (Відповіді учнів.)

2. Повідомлення теми і завдань уроку.

– Сьогодні ми повторимо про прикметник як частину мови й у всіх вправах і завданнях будемо спостерігати,

яку роль відіграють прикметники в мові та мовленні.

IV. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.

1. Вправа-загадка (вправа 151).

– Які слова в загадках допомогли вам правильно їх відгадати? (Аналізується кожна загадка окремо.)

– Якою частиною мови є ці слова?

– Що ви знаєте про згадану частину мови з попередніх класів? Спробуйте самостійно зробити висновок про те, яку роль відіграють прикметники у нашому мовленні.

2. Словникова робота з таблицею “Словничок”.

– На які питання відповідають слова взимку, влітку, восени, навесні?

– Чи знаєте ви, яка частина мови відповідає на питання коли?)

– Отже, записуємо ці слова у четверту колонку таблиці “Інші слова”.

3. Колективне опрацювання вірша “Прикметник” (за вправою 152).

– Чому прикметник має таку назву?

– Яку основну роль прикметника в мові розкрила поетеса?

– Запишіть одну строфу вірша, багату на прикметники, і підкресліть їх хвилястою лінією.

– Усно поставте запитання до прикметників.

Фізкультхвилинка.

4. Порівняльний аналіз текстів (за вправою 153).

– Прочитайте перший варіант тексту, з якого вилучено прикметникові форми.

Вчитель підкреслює, що в цьому описі досить добре змальовано картину зимової ночі, коли земля заквітчалась інеєм. Проте ця картина стане кращою, привабливішою, якщо для зображення зими використати різні прикметники.

– Прочитайте опис, створений автором. Зверніть увагу на те. як прикметники поліпшують його.

5. Розвиток мовлення. Опис сьогоднішнього дня.

– Усно складіть опис сьогоднішнього дня, не вживаючи при цьому прикметників. (Декілька учнів роблять такі спроби.)

Висновок. Прикметники дають можливість краше розповісти про предмет, допомагають яскравіше його уявити та точніше описати. Без прикметників важко, а то й неможливо описати якийсь предмет або явище.

6. Робота з прислів’ями (записані на дошці).

– Лиш до доброї криниці йдуть люди пити водицю.

– Без вірного друга велика туга.

– Дружній череді вовк не страшний.

– Як ви розумієте зміст кожного прислів’я?

– Знайдіть у прислів’ях прикметники, доберіть спільнокореневі іменники.

7. Каліграфічна хвилинка.

КК кр ри ни ця криниця

До доброї криниці стежка утоптана.

– Доберіть якнайбільше прикметників до одного з іменників.

8. Робота над текстом (за вправою 154).

А) Читання тексту і визначення його теми (Синички – зимуючі пташки) та мети (Як треба допомагати взимку пташкам).

Б) Добір заголовка. (Як Дмитрик підгодовував синичку. Годівничка для пташок. Синичка буде жити. Врятована синичка.)

В) Розгляд ілюстрації до тексту.

Г) Розповідь про синичку на основі власних спостережень.

Г) Добір синонімів і антонімів.

Весела, радісна, бадьора.

Весела – сумна.

Маленька, крихітна, мініатюрна.

Маленька – велика.

V. Осмислення, узагальнення та систематизація знань.

1. Вправи дія самостійної роботи (робочий зошит).

2. Обмін досвідом (розвиток мовлення).

Учням пропонується розглянути різні зразки годівничок для птахів і розповісти, яку годівничку вони влаштували (або обов’язково влаштують) у себе вдома.

VI. Підсумок уроку.

1. Вправа “Мікрофон”.

– Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?

– Яку роль у мовленні виконують прикметники?

2. Гра “Впіймай прикметник”.

Прикметник

Що прикметник означає?

Він прикмети називає –

Всі ознаки визначає.

Розуміється на всьому:

Який смак в кого буває,

І за кольором впізнає,

І за розміром, і віком,

Яким стане чоловіком.

Почуття він розпізнає,

Про характер думку має,

Про красу та і про вроду,

Про навколишню природу,

І про місяць, і про сонце,

Ще й загляне у віконце.

Всі ознаки добре знає,

Слово точно добирає –

Їх багато дуже має.

Коли хтось про щось спитає,

Тут же він відповідає:

– Яка мама? – Добра, щира

І привітна, співчутлива…

– Який тато? – Сильний, мужній,

Гарний, чуйний, дужий…

Всіх ознак не перелічиш.

Перевір, якщо лиш хочеш.

VII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.

С. 81 – вправа 154 (завдання 3).


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Повторення вивченого про прикметник як частину мови. Спостереження за роллю прикметників у мовленні. (Вправи 151-154)