ПРИКМЕТНИКИ ЗБІЛЬШЕНОЇ КІЛЬКОСТІ ОЗНАКИ
ПРИКМЕТНИК
4. СЕМАНТИКО – ГРАМАТИЧНІ КАТЕГОРІЇ ЯКІСНИХ ПРИКМЕТНИКІВ
ПРИКМЕТНИКИ ЗБІЛЬШЕНОЇ КІЛЬКОСТІ ОЗНАКИ
Збільшена кількість ознаки, передана прикметником, означає порівняно з уявно прийнятим еталоном вищий ступінь її концентрації в предметі. Процес кількісної модифікації ознаки відбувається у сфері суфіксального та префіксального словотвору, де афікси, приєднуючись до прикметників помірного ступеня якості, виконують роль прислівників дуже, трохи та ін., тобто виступають своєрідними предикатами, які вказують на кількість
Кількісний вияв ознаки має неоднаковий ступінь її градації, тому передача граматичних значень формами прикметників, що відтворюють вимір ознаки предмета, здійснюється кількома парами опозицій з мовно-вираженою похідною формою, бо супротивна форма помірного ступеня ознаки є нульовою, прихованою: на її основі утворюється маркований член ознакової парадигми, напр.: холоднючий<холодн-(ий)
Оскільки об’єктивна кількість ознаки в позамовній дійсності є різною, ад’єктиви, що словесно її відтворюють, становлять неоднакові як за будовою, так і за семантикою граматичні одиниці. Частина з них передає ознаку, якою наділений предмет у значній кількості. Це семантико – граматичне значення вносять у структуру слова суфікси – єнн-, – єзн-/-єлєзн-, – уч-, – ущ-, – ач-, напр.: височенний, страшенний, товстенний, глибочезний, важчезний, широчезний, довжелезний, холоднючий, худючий, жирнючий, хитрющий, жирнющий, багатющий, добрячий. Усі суфікси виконують ідентичну семантичну функцію: формують спільну для всіх міру кількості ознаки. Останнє зумовлює наявність серед прикметників названого змісту паралельних еквівалентних форм, які виникли на грунті спільнокореневих твірних основ, напр.: здоровенний і здоровезний, товстенний і товстезний, височенний і височезний, старенний і старезний, глибоченний і глибочезний, товстючий і товстющий, холоднючий і холоднющий, злючий і злющий, поганючий і поганющий, худючий і худющий.
Прикметники не розрізняються послідовно за належністю до стилів мови. їх розмежування грунтується на суб’єктивній оцінці мовця, його нейтральному або позитивному чи негативному ставленні до висловленого. Незначний відтінок експресивного забарвлення, наявний у прикметниках на – енн-, може бути умовою розмежування ідентичних суфіксів, оскільки прикметники на – езн-/-елезн – мають чіткіше емоційно-оцінне забарвлення і здебільшого характерні для розмовно-побутового мовлення, пор.: “Пройшли мимо здоровенних довгих складів, що тяглися в темряві, як вулиця” (Г. Тютюнник); “Великий морок носився по хаті, а серед нього, наче біла гора серед чорної хвилі, хитався комин здоровенної печі” (Панас Мирний); “Хо вступає в здоровезну кам’яницю” (М. Коцюбинський); “Колодязь був глибоченний, з довжелезним журавлем, з дубовим жолобом для худоби” (Л. Дмитерко). Негативний відтінок суб’єктивної оцінки фіксується у назвах значної кількості ознаки, утворених за допомогою суфіксів – уч-, – ущ-; прикметники, вживані в просторіччі, виділяються зниженим емоційним забарвленням, яке в лексемах на – ущ – виявлене більшою мірою, пор.: “…він і сам подобав на одного з тих злющих тухольських медведів, яких їхав полювати” (І. Франко); “Гуркоче грім, а буря злюча Дуби з корінням вирива” (М. Старицький); “А тарані привезено жирнющої, сало по пальцях тече” (П. Кочура); “Товстий крамар і собі приложив жирнючі та слиняві губи” (Панас Мирний).
У прикметниках із суфіксом – анн-, зрідка – енн-, надмірна якість ознаки предмета передана опосередковано, через лексичне значення твірних основ. Не відтворюючи в назві ту чи іншу природну ознаку, прикметники на – анн-, – енн – формують сему надзвичайної дії предмета або стану, у якому предмет перебував чи перебуває і які є його властивістю, напр.: нездоланний – який не можна здолати, подужати, аналогічно невблаганний, незрівнянний, нескінченний, але нескінчений; “Сміється з мене жах, глузує невблаганний з думок сполоханих моїх” (О. Олесь); “Калина червона – один з останніх дарунків пізньої осені і тому ні з чим незрівнянний…” (журн.).
Іноді об’єктивна кількість ознаки, виражена прикметником, стосується не всього предмета, а лише його якоїсь частини, що виділяється збільшеними розмірами, напр.: губатий – з великими губами; крисастий – який має широкі криси; м’ясистий – який має багато м’яса. Мовне відтворення цього явища здійснюють суфікси – аг-, – аст-, – ист-, – овит – разом з твірними основами іменників, які називають цю частину, напр.: зубатий, носатий, мордатий, лапастий, головастий, мускулястий, стеблистий, дуплистий, стовбуристий, дощовитий, грошовитий, соковитий. Лексеми ряду належать до класу якісних прикметників, оскільки їх ознака співвідносна з ознаками інших предметів, пор.: язикатий – язикатіший – найязикатіший, листатий – ластатіший – найлистатіший, працьовитий – працьовитіший – найпрацьовитіший, незважаючи на те, що базовим словом тут є не назва ознаки, а назва частини предмета, яка набуває збільшеної ознаки.
Незначне збільшення ознаки предмета передає префікс за – у складі похідних основ якісних прикметників, які здебільшого орієнтовані на відтворення об’ємних величин, напр.: заширокий – трохи широкий, ширший, ніж потрібно, аналогічно задовгий, завеликий, завузький, закороткий, залегкий. Словотворча функція префікса полягає в незначній модифікації семантики вихідного якісного прикметника і за своєю суттю аналогічна ролі суфіксальних морфем, відрізняючись від останніх тільки рівнем градації ознаки предмета. Такі ад’єктиви вживаються в розмовно-гюбутовому стилі, і на відміну від суфіксальних прикметників, де збільшена кількість ознаки передана в контексті експресивності, вони функціонують без суб’єктивної оцінки мовця, напр.: “…їзда залізницею була для неї задорога” (Н. Кобринська); “Треба так писати, щоб за допомогою ремарки, нехай іноді й задовгої, але точної і творчої, не тільки режисер, але й актор… міг правильно зрозуміти авторський задум” (О. Довженко); “Вперше чув такі докори грізні, А знав, що не дарма… і що жалі запізні” (М. Рильський); “Тихо підійшли (опришки) до муру і приставили драбину. Виявилось: закоротка” (В. Гжицький).
Надмірну кількість ознаки існуючих у природі об’єктів відтворює ряд прикметникових форм, складовою частиною яких є префікси над-, архі-, гіпер-, екстра-, супер-, ультра-, про-. У похідних прикметниках вони формують сему “занадто”, надмірно, надзвичайно”, яка в конкретних мовних одиницях виявляє себе у кількісному наростанні ознаки. Префікс пре – граматичного значення надмірної кількості не має, його функція тотожна функції суфіксів – енн-, – езн-/ – елезн-, – уч-, – ущ-, які вносять у семантику утвореного слова значення хоча й великої, але порівняно з префіксами над-, архі – і т. д. середньої кількості ознаки, пор.: багатющий – дуже багатий, пребагатий – дуже багатий і архі-,, багатий (розм.) – надзвичайно багатий. Однак у парадигму префіксальних значень надмірної ознаки він входить як початковий компонент її кількісної градації. Крім того, у структурі змісту якісних прикметників цей афікс формує відтінок експресивної насиченості, що відповідним чином впливає на сферу використання таких лексем, обмежуючи їх публіцистичним, розмовно-побутовим стилем, художньою літературою тощо, виключаючи можливість вжитку в термінології, напр.: “Кожне слово – це ніби діамантова намистинка на величезному разку нашої пребагатої мови” (І. Цюпа); “На превелику силу вдалося врешті вибитися зі стрижня та наблизитись до берега” (М. Коцюбинський); “…віз похилився набік, один мішок розв’язавсь, і мірка – або й більше – пречистого та прегарного борошна пшеничного в калюжу пішла” (Б. Грінченко).
Прикметники з префіксом над – є мовним засобом передачі ознаки предметів, яку вони мають в занадто великій, надмірній кількості, семантично цей формант співвідносний з прислівником надмірно, напр.: надвисокий – надмірно високий, аналогічно надглибокий, надпотужний, наддовгий, надчистий.
У ряду префіксів, уживаних у складі назв занадто збільшеної ознаки, над – виділяється ще сферою функціонування та характером сполучуваних основ. Маркований член ознакової парадигми він утворює на основі прикметників, належних до слов’янської лексики, його сфера вжитку поширена на терміносистему сучасної української мови, напр.: “За надвисоких тисків метал стає текучим і з ним можна робити все, що завгодно” (“Наука і суспільство”); “Для дослідження глибоких і надглибоких свердловин розроблено трикомпонентний магнітометр” (журн.); “Успішно діє наддалекий міжміський телефонний зв’язок через штучні супутники зв’язку” (журн.).
Запозичені префікси архі-, гіпер-, супер-, ультра – орієнтовані на іншомовну лексику. Дублюючи певною мірою слов’янський префікс над-, вони зазнають стилістичного розмежування і на виході за сфери термінології здатні набувати відтінку експресивної насиченості, напр.: “Ти лицар і людина архіделікатна” (І. Драч); “Дід приймає їх суворо, з гіперолімпійським виглядом, не пропускає випадку й тут навчати” (Г. Хоткевич); “Ранкове сонце. Ультракорисні проміння. Благодать! Природу,- друзі мої, треба любити і знати” (журн.); “Він думає про те ультрасучасне місто, яке закладають поблизу Парижа…” (П. Загребельний); “Водій продуктового автофургона.,, здав назад і відчув, що двері його размальованої халабуди наткнулись на щось супертверде” (журн.).
Близькі за змістом прикметники з іншомовними афіксальними компонентами утворюють синонімічний ряд назв кількісної градації ознаки. Префікс архінайвищий вияв ознаки, вираженої прикметником, передає семою “надзвичайно”, напр.: архіобережний – надзвичайно обережний, аналогічно архіскладний, архінадійний, архікорисний, архібагатий, архібезглуздий; “Посадка культури кореня женьшеня – операція архістерильна” (журн.); “Геологічна історія точно ще не знає правдивої причини цих архідавніх підземних явищ” (О. Досвітній). Префікс гіперфункціонує як іншомовний корелят слов’янського префікса над – у похідних прикметниках відіменникового походження, напр.: “Гіперзвукові хвилі дозволяють досліджувати широке коло фізичних явищ у металах і напівпровідниках” (журн.); “Сіркоутворення… належить до категорії гіпергенних процесів” (журн.).
У похідних словоформах із префіксом супер-наростання ознаки виражене семою “найбільш, най-“, напр.: суперважкий – найбільш важкий, найважчий, аналогічно супертонкий, суперчистий, супереластичний; “Людина давно вже випередила звук, сідаючи в повітряний лайнер суперновітньої конструкції” (журн.); “…багато з того нового, що увійшло в наше життя, неможливим було б без… чистих та суперчистих речовин” (журн.); “…київські спеціалісти одержали тонке і супертонке базальтове волокно” (журн.).
Крайній, граничний вияв міри ознаки передають лексеми з префіксом ультра-, напр.: ультрависокий – винятково, рідкісно-високий, вищого немає, аналогічно ультра – пильний, ультрастійкий, ультраслабкий; “Завершено дослідження нових електромагнітних каскадних вимірювальних перетворювачів струму надвисокої та ультрависокої Напруг” (журн.); “Ультракороткі хвилі, а останніми роками мікрохвилі широко застосовують під час лікування запалених суглобів” (журн.); “Розміри ультратонких зрізів настільки малі, що за процесом різання доводиться спостерігати у мікроскоп” (журн.).
Зрідка функцію збільшеної ознаки може виражати іншомовний префікс екстра-; прикметник, утворений за допомогою цього форманта, передає ознаку предмета, який виділяється серед подібних йому якоюсь винятковою рідкісною властивістю, напр.: “Кремнійорганічні сполуки стануть на варті людського здоров’я у тих екстраординарних випадках, коли для врятування життя знадобиться штучний орган” (журн.).
Прикметники із слов’янським префіксом пра-, який за змістом відповідає прислівникові дуже, передають стан предмета за збільшеною часовою ознакою, напр.: прадавній – дуже давній, стародавній; “І вітер радісний повіяв, Зорю приносячи живу. У золотий прадавній Київ” (М. Рильський); “Посеред лісу простора галява з плакучою вербою і з великим прастарим дубом” (Леся Українка).
Префікс все-вносить у семантику похідного прикметника виняткову міру ознаки, напр.: всесильний – винятково сильний, нездоланний; всеосяжний – який охоплює все; “У одних вседосконалий, Всеблаженний світ; У багатих злото в касі, У газдів – стоги, Горщик, вічно повний каші, В бідного слуги” (І. Франко); “Спершу тобі розповім про всевишніх богів, і про небо, Та про основу речей…” (М. Зеров, перекл. Лукреція); “…пізнання – це перехід мислення від одиничного до загального, а потім – до всезагального” (журн.); “В кедровій в новій палаті цар не спить, Не їсть, не п’є, не гомонить. А мовчки долі, все – могучий, Дере порфіру на онучі” (Т. Шевченко).
Градація збільшеної міри ознаки предметів позамовної дійсності передається не тільки морфологічними засобами (синтетична форма), а й шляхом використання лексичних одиниць (аналітична форма). До назви помірної якості, якою є один з членів ознакової парадигми, додаються слова дещо, злегка, не дуже, трохи, дуже, надзвичайно, найбільш тощо, напр.: не дуже обізнаний, дещо похмурий, злегка посинілий, трохи невдалий, дуже різкий, найбільш придатний, надзвичайно вмілий.
Кількісний вияв ознаки предмета дістає своєрідну кваліфікацію в групах прикметників, утворених за допомогою суфіксів – еньк-, – есеньк-/-ісіньк-, – усіньк-. У структуру змісту похідної назви ці афікси вносять сему здрібнілості, градація якої в реальних об’єктах подана в зменшено – кількісних вимірах, тому міра якості ознаки, відтворена прикметником, акцентує увагу мовця на кількісно малих її формах. Поряд з кількісними параметрами якісної ознаки суфікси здрібнілості формують у прикметниках експресивно-оцінний відтінок, завдяки якому відтворюється суб’єктивно-експресивне ставлення мовця до ознаки предмета.
Прикметники із суфіксом – еньк – не становлять однотипного за кількісною ознакою ряду найменувань. Частина ад’єктивів називає невелику міру ознаки, яку має предмет, напр.: височенький – досить високий і маленький – невеликий за розміром, незначний за величиною. Здебільшого це прикметники, що вказують на зовнішні та внутрішні риси особи, властивості предмета, напр.: слабенький, гарненький, дрібненький, тоненький; “А Юлька… У білій сукні, синій шовковий поясок… така скромненька, бліденька…” (І. Франко); “Снігу не було, а мороз сильненький, земля попримерзала” (А. Кримський); “Прийшов начальник, чоловічок низенький, товстенький, з виду добродушний” (І. Франко).
Зрідка посилену щодо здрібнілості ознаку відтворюють прикметники, які вказують на величину, відстань тощо, напр.: огрядненький, височенький, важкенький, повненький. Однак чисто експресивну функцію суфікс – еньк – виявляє в поєднанні з твірними основами прикметників на позначення рис характеру, кольору, напр.: світленький, зелененький, слухняненький, лагідненький, низенький. Неповна ідентичність семантичної функції суфікса – еньк – у прикметниках викликана не стільки особливостями змісту твірних основ, скільки суб’єктивною оцінкою мовцем якогось об’єкта дійсності. Міра кількості ознаки, якою розрізняються її носії, не велика. Тому всі похідні на – еньк – як марковані члени ознакової парадигми формуються на однакових семантичних, морфологічних ї стилістичних засадах словотворення: твірні основи і суфікс указують на ознаку, немаркований член парадигми є якісним прикметником, напр.: свіжий – свіженький, легкий – легенький. У мовному вжитку прикметники із семою здрібнілої ознаки предмета є особливістю розмовно-побутового стилю, художньої літератури, напр.: “Химерний, маленький, Бокастий, товстенький Коханчик удавсь; У тісто прибрався, Чимсь смачним напхався, В окропі купавсь” (Л. Глібов); “Як мати рідненька, то й сорочка біленька” (прислів’я).
Прикметники із суфіксами – есеньк-/-ісіньк-, – усіньк – передають посилений ступінь зменшеної ознаки і одночасно є носіями насиченої експресивності позитивного характеру, напр.: вірнесенький, тонесенький, тонюсінький, низесенький, гарнесенький, білісінький, молодюсінький, яснесенький тощо. За функцією суфікси рівноцінні прислівникам дуже, зовсім, напр.: дрібнесенький – дуже дрібний, дрібнюсінький – дуже дрібний. Похідні прикметники, утворені за допомогою цих ідентичних між собою формантів, еквівалентні за змістом, напр.: “І дрібнесенькі світляні блиски грали, як леліточки, по темній бронзовій правій щоці” (Леся Українка); “…кільце Сатурна поширюється до самої поверхні планети і складається з дрібнюсіньких частинок, які розсіюють здебільшого короткохвильове випромінювання” (журн.).
Прикметники, називаючи посилено зменшену міру ознаки, мають дуже вузьку сферу вживання. Коло сполучуваних основ визначається правилами семантичного порядку! маркований член парадигми відтворює вищий рівень градації ознаки, ніж існуючий на грунті твірної основи, напр.; малий – малесенький.
Related posts:
- ПРИКМЕТНИКИ ЗМЕНШЕНОЇ КІЛЬКОСТІ ОЗНАКИ ПРИКМЕТНИК 4. СЕМАНТИКО – ГРАМАТИЧНІ КАТЕГОРІЇ ЯКІСНИХ ПРИКМЕТНИКІВ ПРИКМЕТНИКИ ЗМЕНШЕНОЇ КІЛЬКОСТІ ОЗНАКИ Словоформи із семою неповноти ознаки, виражені похідними типами якісних прикметників, позначають об’єктивний ступінь слабкості цієї ознаки. З погляду кількісних норм вони є особливим різновидом утворень у колі назв ознаки неоднакового рівня насиченості. Якщо у вихідних прикметниках ознака фіксується в цілісному, не розчленованому щодо […]...
- ПРИКМЕТНИКИ НАЙВИЩОГО СТУПЕНЯ ІНТЕНСИВНОСТІ ОЗНАКИ ПРИКМЕТНИК 4. СЕМАНТИКО – ГРАМАТИЧНІ КАТЕГОРІЇ ЯКІСНИХ ПРИКМЕТНИКІВ ПРИКМЕТНИКИ НАЙВИЩОГО СТУПЕНЯ ІНТЕНСИВНОСТІ ОЗНАКИ Найвищий ступінь інтенсивності ознаки (від лат. Superlativ), його синтетична форма утворюється додаванням префікса най – до форми прикметника вищого ступеня, напр.: меткіший – найметкіший, густіший – найгустіший, глибший – найглибший, потужніший – найпотужніший. Префіксальні компоненти що – і як – виконують функцію […]...
- ПРИКМЕТНИКИ ВИЩОГО СТУПЕНЯ ІНТЕНСИВНОСТІ ОЗНАКИ ПРИКМЕТНИК 4. СЕМАНТИКО – ГРАМАТИЧНІ КАТЕГОРІЇ ЯКІСНИХ ПРИКМЕТНИКІВ ПРИКМЕТНИКИ ВИЩОГО СТУПЕНЯ ІНТЕНСИВНОСТІ ОЗНАКИ Вищий ступінь порівняння, або компаратив (від лат, comparativum), відтворює інтенсивність ознаки в рядах опозиційних пар шляхом протиставлення форми прикметника, який вказує на якість без порівняння, формі прикметника, де якісна ознака передана більшою мірою. За структурно-морфологічним типом творення існує проста, або синтетична, і […]...
- Перехід дієприкметників у прикметники й іменники – Дієприкметник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприкметник Перехід дієприкметників у прикметники й іменники Дієприкметники можуть втрачати дієслівні ознаки виду і часу, а тому й переходити до розряду власне прикметників. Так, у словосполученнях Битий шлях, Освічена людина виділені слова вказують на постійну ознаку (перше з них не має, зокрема, ознаки недоко-наного виду і теперішнього часу, друге […]...
- Прикметники-антоніми, прикметники-синоніми. Уживання прикметників у прямому та переносному значеннях ПРИКМЕТНИК Прикметники-антоніми, прикметники-синоніми. Уживання прикметників у прямому та переносному значеннях 175. Прочитайте текст. Катруся жила в маленькій квартирі багатоповерхового будинку. Тато Андрій і мама Христина привчали донечку до порядку. У Катрусі була своя Велика кімнатка. Там стояли Чорні стелажі, а на них Кривими рядами сиділи ляльки, Тверді ведмедики, лежали Тьмяні кубики. У цій кімнаті стояло […]...
- Категорія кількісної градації ознаки ПРИКМЕТНИК 4. СЕМАНТИКО – ГРАМАТИЧНІ КАТЕГОРІЇ ЯКІСНИХ ПРИКМЕТНИКІВ Категорія кількісної градації ознаки Категорія кількісної градації ознаки грунтується на похідних якісних прикметниках, за типом творення граматичних значень є здебільшого словотвірною категорією, де сема тієї чи іншої кількості ознаки формується афіксальним способом, нагір.: багатющий – дуже багатий, темнуватий – трохи темний, задовгий – трохи довгий, надглибокий – […]...
- Закріплення вмінь уживати прикметники в мовленні в різних формах, використовувати прикметники з описовою метою Урок 59 Тема. Закріплення вмінь уживати прикметники в мовленні в різних формах, використовувати прикметники з описовою метою Мета: вчити відмінювати прикметники, вживати його в мовленні в різних формах, узгоджуючи з іменником в роді, числі й відмінку; розвивати мовлення дітей, уміння вживати прикметники у мовленні з описовою метою; виховувати старанність, наполегливість у навчанні, бажання вчитися. Обладнання: […]...
- Якісні прикметники Самостійні частини мови Прикметник Якісні прикметники Якість може бути виражена більшою чи меншою мірою, тому лише якісні прикметники можуть утворювати ступені порівняння – вищий і найвищий: радісний – радісніший – найрадісніший; солодкий – солодший – найсолодший (найбільш солодкий, якнайсолодший). Якісні прикметники можуть уживатися в повній та короткій формі. Повна (нестягнена) форма (ясная, зеленеє, великії, дрібнії) […]...
- Слова, які називають ознаки предметів (прикметники) СЛОВО §28 Слова, які називають ознаки предметів (прикметники) 318. 1. Розглянь малюнки. Назви предмети та їх ознаки за кольором. 2. Запиши за зразком. 319. 1. Назви зображені предмети та їх ознаки за матеріалом, з якого вони виготовлені. 2. Запиши за зразком. Слова для довідки: фарфорова, скляна, полотняний, металевий, срібна. Слова, що називають ознаки предметів, відповідають […]...
- Якісні, відносні та присвійні прикметники МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Прикметник Якісні, відносні та присвійні прикметники За лексичним значенням і морфологічними та словотвірними особливостями прикметники поділяються на три групи: якісні, відносні і присвійні.____________________________________________________ Якісні Відносні Присвійні Який? ( а, – є) Який? ( а, є) Чий? (я, є) Світлин Кришталевий Бабусина (хустка) Довгий Зимовий Данилів (малюнок) Важка Міська Дядькове (слово) Приємне Школярське Лисяча […]...
- Прикметник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Якісні, відносні та присвійні прикметники І СЕМЕСТР ПРИКМЕТНИК Урок № 41 Тема: Прикметник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Якісні, відносні та присвійні прикметники Мета: поглибити знання про прикметник як частину мови, формувати вміння визначати рід, число та відмінок прикметників, дати відомості про поділ прикметникі на групи за значенням, формувати вміння розрізняти якісні, відносні та присвійні прикметники, пояснити причини переходу […]...
- ПРИКМЕТНИКИ-СИНОНІМИ, ПРИКМЕТНИКИ-АНТОНІМИ. УЖИВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ У ПРЯМОМУ ТА ПЕРЕНОСНОМУ ЗНАЧЕННЯХ Мета: ознайомити учнів з прикметниками із синонімічними та антонімічними значеннями; розкрити поняття багатозначності прикметників; навчати вживати прикметники в прямому та переносному значеннях; розвивати усне та писемне мовлення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до праці. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 110) III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА […]...
- ПРИСВІЙНІ ПРИКМЕТНИКИ – Категорія посесивності ПРИКМЕТНИК 5. ЛЕКСИКО – СЕМАНТИЧНІ КАТЕГОРІЇ ВІДНОСНИХ ПРИКМЕТНИКІВ Категорія посесивності ПРИСВІЙНІ ПРИКМЕТНИКИ У прикметникові з категорією посесивності пов’язане відображення ознаки предмета через належність його особі. Цю роль у системі граматичних форм ад’єктива виконують присвійні прикметники паралельно з родовим відмінком іменника, пор.: зошит Наталки і Наталчин зошит. За структурою і змістом присвійні прикметники відособлені від класу […]...
- Прикметники-антоніми і прикметники-синоніми Тема. Прикметники-антоніми і прикметники-синоніми. (Вправи 198-203). Мета. Ознайомити із синонімічними та антонімічними значеннями прикметників. Вчити вживати прикметники в прямому та переносному значеннях. Розкрити поняття багатозначність прикметника; розвивати вміння добирати та використовувати прикметники-синоніми та антоніми у мовленні; поповнювати словниковий запас учнів. Виховувати любов до рідної мови. Обладнання: словники синонімів і антонімів, підручники, зошит. Хід уроку I. […]...
- ПРИКМЕТНИКИ-СИНОНІМИ, ПРИКМЕТНИКИ-АНТОНІМИ. ПРЯМЕ І ПЕРЕНОСНЕ ЗНАЧЕННЯ ПРИКМЕТНИКІВ Мета: ознайомити учнів з прикметниками із синонімічними та антонімічними значеннями; розкрити поняття багатозначності прикметників; вчити учнів уживати прикметники в прямому та переносному значеннях; розвивати усне та писемне мовлення, збагачувати словниковий запас; виховувати любов до праці. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Всі мерщій сідайте, діти, Домовляймось не шуміти, На уроці не дрімати, Руки вчасно підіймати. І […]...
- Морфологічні ознаки прикметника Українська мова Частини мови Прикметник Прикметник – це самостійна частина мови, що вказує на ознаку предмета і відповідає на питання який? яка? яке? чий? чия? чиє? Ознака предмета визначається за кольором (червоний), за розміром (великий), за матеріалом (скляний), за приналежністю (братів), за сприйняттям на смак, дотик, нюх (солодкий, м’який, духмяний), за зовнішніми прикметами і внутрішніми […]...
- ПРИСВІЙНО-ВІДНОСНІ ПРИКМЕТНИКИ – Категорія посесивності ПРИКМЕТНИК 5. ЛЕКСИКО – СЕМАНТИЧНІ КАТЕГОРІЇ ВІДНОСНИХ ПРИКМЕТНИКІВ Категорія посесивності ПРИСВІЙНО-ВІДНОСНІ ПРИКМЕТНИКИ Прикметники становлять окрему групу лексем, похіднії: від назв тварин, птахів, риб, зрідка осіб їх приміжне становище між присвійними і відносними прикметниками По лягає в тому, що подібно до присвійних прикметників вони Відтворюють посесивні відношення, тобто в структурі змісту у них помітна сема належності, […]...
- Категорія співвідносної інтенсивності ознаки ПРИКМЕТНИК 4. СЕМАНТИКО – ГРАМАТИЧНІ КАТЕГОРІЇ ЯКІСНИХ ПРИКМЕТНИКІВ Категорія співвідносної інтенсивності ознаки Поняття інтенсивності ознаки е реальним, але похідним явищем позамовної дійсності. Воно виникає тоді, коли предмети порівнюються не за ознакою, а за її якісним станом, коли увага зосереджується не стільки на ознаці як властивості предмета, скільки на якості ознаки, що поєднує в собі такі […]...
- Присвійні прикметники Самостійні частини мови Прикметник Присвійні прикметники Від іменників, що називають цих живих істот, вони, як правило, і творяться: сестрин, Сергіїв, Оленин, лисяча, лікарів, жінчин, чоловіків. Присвійні прикметники творяться за допомогою суфіксів – ів-, – їв-, – ин-, – їн-, – ов-, – ев-, – єв – від назв осіб: Павлів щоденник, Маріта куртка, дідусева машина; […]...
- Категорія ознаки предмета за дією ПРИКМЕТНИК 5. ЛЕКСИКО – СЕМАНТИЧНІ КАТЕГОРІЇ ВІДНОСНИХ ПРИКМЕТНИКІВ Категорія ознаки предмета за дією Специфіка відносних прикметників, ад’єктивованих з категорії дієслова, виявляється у спільному для всіх похідних утворень характері ознаки, яку вони передають. Подібно до іменника, категоріальні одиниці якого стали основою для відтворення ознаки за відношенням до предмета, дієслово дало широку палітру значень різноманітної дії, яка […]...
- Прикметники-антоніми та прикметники-синоніми. Уживання прикметників у прямому та переносному значеннях. (Вправи 155-159) Тема. Прикметники-антоніми та прикметники-синоніми. Уживання прикметників у прямому та переносному значеннях. (Вправи 155-159). Мета. Ознайомити учнів з прикметниками із синонімічними та антонімічними значеннями; вчити вживати прикметники в прямому та переносному значеннях, формувати уявлення про багатозначність прикметників; розвивати словниковий запас учнів; виховувати любов до праці. Обладнання: мовний матеріал, тлумачний словник, схема-опора. Хід уроку I. Організація класу. […]...
- Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Прикметник Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Прикметник – це самостійна частина мови, що виражає ознаку предмета і змінюється за родами, числами та відмінками. Прикметники відповідають на питання Який? (яка? яке?) Або чий? (чия? чиє?). Наприклад: (який?) справжній герой; (яка?) чорна (чия?) мамина сумка; (яке?) дощове небо. Вираження ознаки предмета – загальне лексичне […]...
- Прикметники твердої і м’якої груп. Відмінювання прикметників І СЕМЕСТР ПРИКМЕТНИК Урок № 49 Тема: Прикметники твердої і м’якої груп. Відмінювання прикметників Мета: дати учням відомості про поділ прикметників на тверду та м’яку групи, формувати в них уміння визначати належність прикметників до певної групи, вміння відмінювати прикметники, знаходити орфограму “буква и, і, ї у відмінкових закінченнях прикметників”, обгрунтовувати вибір написання відповідним орфографічним правилом; […]...
- Відносні прикметники Самостійні частини мови Прикметник Відносні прикметники Відносні прикметники вказують на ознаку через їхні зв’язки, відношення з іншими предметами та діями: студентський квиток, скляна ваза, учорашній день, актовий зал, методична рада. Відносні прикметники не мають ступенів порівняння; у словосполученнях їх можна замінити іншими словами: торговельний майданчик – майданчик для торгівлі, алюмінієва виделка – виделка з алюмінію, […]...
- КАТЕГОРІЯ ОБМЕЖЕННЯ ОЗНАКИ ПРИКМЕТНИК 4. СЕМАНТИКО – ГРАМАТИЧНІ КАТЕГОРІЇ ЯКІСНИХ ПРИКМЕТНИКІВ КАТЕГОРІЯ ОБМЕЖЕННЯ ОЗНАКИ У поверхневій структурі речення прикметники вищого та найвищого ступенів утворюють синтаксичну категорію обмеження ознаки. Суть нього явища полягає в тому, що ознака, виражена ад’єктивом у функції інтенсивності, сягає тільки певних меж, напр.: “Слово буває гострішим від криці” (з газ.). Тут прикметник вищого ступеня має […]...
- Категорія речовинності ПРИКМЕТНИК 5. ЛЕКСИКО – СЕМАНТИЧНІ КАТЕГОРІЇ ВІДНОСНИХ ПРИКМЕТНИКІВ Категорія речовинності Категорію речовинності формують прикметники, які вказують на вміст якоїсь речовини в предметі або матеріал, з якого виготовлений чи складається предмет, напр.: піщаний грунт – грунт з великим вмістом піску; вовняна сукня – сукня виготовлена з вовни, аналогічно мідний дріт, глиняний горщик, ясенова гілка, яблуневий садок, […]...
- Якісні, відносні та присвійні прикметники МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ ПРИКМЕТНИК §24. Якісні, відносні та присвійні прикметники За значенням прикметники поділяються на три групи: якісні, відносні та присвійні. Якісні (рос. качественные) прикметники відповідають на питання я к и й? і вказують на ознаку, що може виявлятися більшою чи меншою мірою: чистий – чистіший, простий – найпростіший, вдалий – менш удалий. Відносні (рос. […]...
- Прикметники Урок 50 Тема. Прикметники – синоніми й антоніми. Пряме й переносне значення прикметників Мета: поглибити знання учнів про синоніми й антоніми на прикладі розгляду прикметників, розвивати вміння добирати та використовувати прикметники – синоніми та антоніми у мовленні, вживати прикметники в переносному значенні, тренуватися давати повну й вичерпну відповідь на питання; виховувати бажання працювати на користь […]...
- Порядок прикметників GRAMMAR REFERENCE (Граматичний довідник) ПРИКМЕТНИК § 2. Порядок прикметників Якщо кілька прикметників стоять перед іменником і є його означеннями, то порядок цих прикметників залежить від їх значень. 1. Прикметники, які називають об’єктивні характеристики предмета вживаються у такому порядку: 1 розмір 2 форма 3 вік 4 колір 5 матеріал 6 походження Big Square Oak Table Old […]...
- СЕМАНТИКО – ГРАМАТИЧНІ КАТЕГОРІЇ ЯКІСНИХ ПРИКМЕТНИКІВ ПРИКМЕТНИК 4. СЕМАНТИКО – ГРАМАТИЧНІ КАТЕГОРІЇ ЯКІСНИХ ПРИКМЕТНИКІВ Прикметник становить особливу форму мовних знаків, за допомогою яких відтворюється виявлена в процесі суспільно-трудової практики ознака предметів. Міра ознаки є специфічним денотативним (реальним) значенням, ознака як властивість предмета неможлива без своєї якісної і кількісної градації – спеціального виміру інтенсивності і повноти. Відображення засобами мови міри ознаки, вираженої […]...
- Обчислення кількості атомів (молекул) у певній кількості речовини Тема 1 КІЛЬКІСТЬ РЕЧОВИНИ. РОЗРАХУНКИ ЗА ХІМІЧНИМИ ФОРМУЛАМИ УРОК 4 Тема. Обчислення кількості атомів (молекул) у певній кількості речовини Цілі уроку: формувати вміння і практичні навички хімічних обчислень з використанням понять “кількість речовини”, “моль”, “стала Авогадро”. Тип уроку: формування вмінь і навичок. Форми роботи: керована практика, самостійна робота. Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. […]...
- Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль – Дієслово МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієслово Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Дієсловом називається самостійна частина мови, що означає дію або стан предмета як процес і виражає це значення в граматичних категоріях способу, часу, виду, стану, особи (або роду). Дієслово відповідає на питання Що робити? що зробити? що робить? що зробить? та ін. Значення дії, що виражається дієсловами, […]...
- ПРИКМЕТНИКИ ТВЕРДОЇ І М’ЯКОЇ ГРУП. ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ПРИКМЕТНИК § 30. ПРИКМЕТНИКИ ТВЕРДОЇ І М’ЯКОЇ ГРУП. ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ 360. Прочитайте. Випишіть прикметники, виділіть у них закінчення й основу. На який приголосний – твердий чи м’який – закінчується основа кожного прикметника? 1. Холодний вечір ворушиться навколо нас (М. Стельмах). 2. Гірчить вечірнє сонце полином (Є. Гуцало). 3. Поле в нашому краї, наче […]...
- ЗАКРІПЛЕННЯ ВМІНЬ УЖИВАТИ В МОВЛЕННІ ПРИКМЕТНИКИ В РІЗНИХ ВІДМІНКОВИХ ФОРМАХ Мета: вдосконалювати вміння учнів визначати відмінок прикметників за закінченням і формою іменника; розвивати аналітичні вміння; виховувати спостережливість. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Сіроокі дівчатка, Ясноокі хлоп’ята, Заспокойтеся, сядьте, Час вже починати. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Каліграфічна хвилинка Зз Рр Пп зв ри пт Звірі – в хащах лісових, Риби – в водах річкових, Птиці […]...
- Способи творення прикметників УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Прикметник Способи творення прикметників Префіксальним способом прикметники утворюються від: А) прикметників: Сильний – пресильний; високий – невисокий; Б) іменників (із прийменником Без): Без меж – безмежний; без крил – безкрилий. Суфіксальним способом прикметники утворюються від: А) іменників: Сон – сонний; книга – книжний, книжковий; Б) прикметників: Білий – біленький, […]...
- Перехід дієприкметників у інші частини мови – Дієприкметник Самостійні частини мови Дієприкметник Перехід дієприкметників у інші частини мови Дієприкметники можуть втрачати ознаку дієслів і переходити в прикметники, виражаючи постійні ознаки предмета: летюча миша, сидяча робота, спілий плід, печена картопля, смажена риба, квашена капуста, відсталі погляди та ін. Часто дієприкметники відрізняються від прикметників і наголосом. У дієприкметників наголос на корені (печене порося), у прикметників […]...
- СИНТАКСИЧНА ЗУМОВЛЕНІСТЬ ЛЕКСИЧНОГО ЗНАЧЕННЯ ПРИСЛІВНИКА ПРИСЛІВНИК 2. СИНТАКСИЧНА ЗУМОВЛЕНІСТЬ ЛЕКСИЧНОГО ЗНАЧЕННЯ ПРИСЛІВНИКА З-поміж інших повнозначних частин мови прислівник вирізняється синтаксичною зумовленістю його лексичного значення, тому що воно не є самостійним, як в іменника, прикметника та дієслова, а базується на лексичних значеннях іменників, прикметників і дієслів, ужитих в прислівниковій синтагматичній позиції. Це означає, що лексичні значення предмета, статичної ознаки, процесу, стану […]...
- Відмінювання прикметників. Прикметники твердої і м’якої групи ПРИКМЕТНИК § 47 Відмінювання прикметників. Прикметники твердої і м’якої групи Запам’ятаймо! За кінцевим приголосним основи прикметники поділяються на групи: тверду і м’яку. Прикметники твердої і м’якої груп мають різні зразки відмінювання. Поділ прикметників на групи Тверда група: – основа прикметника закінчується на твердіш приголосний; – закінчення в початковій формі – ий. Більшість прикметників в українській […]...
- СПІВВІДНОШЕННЯ ЗМІСТУ І ФОРМИ ВИРАЖЕННЯ У КАТЕГОРІЯХ ПРИКМЕТНИКА ПРИКМЕТНИК 6. СПІВВІДНОШЕННЯ ЗМІСТУ І ФОРМИ ВИРАЖЕННЯ У КАТЕГОРІЯХ ПРИКМЕТНИКА Структура змісту категорії прикметника не однотипна. У ній знайшли своє мовне відтворення його власна система значень, що грунтується на особливостях ознаки, даної предмету від природи або встановленої за його відношенням до реалій навколишнього світу. У набір категоріальних ознак входять також граматичні значення роду, числа та […]...
- Групи прикметників за значенням УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Прикметник Групи прикметників за значенням Прикметники поділяються на три групи: якісні, відносні й присвійні. Якісні вказують на таку ознаку, яка може бути у предмета більшою чи меншою мірою: Чорний – чорніший, найчорніший. Вони можуть утворювати словосполучення із залежними прислівниками дуже, надзвичайно, надто, занадто, досить тощо. Відносні прикметники вказують на […]...