Додавання векторів
УРОК № 44
Тема. Додавання векторів
Мета уроку: формування вміння додавати вектори, вивчення властивостей суми векторів; формування вмінь застосовувати вивчені властивості й означення до розв’язування задач.
Тип уроку: комбінований.
Наочність і обладнання: таблиця “Декартові координати та вектори на площині” [13].
Вимоги до рівня підготовки учнів: описують додавання векторів; відкладають вектор, що дорівнює сумі векторів; формулюють властивості суми векторів; застосовують вивчені властивості й означення до розв’язування
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Перевірити наявність виконаних домашніх завдань за записами, зробленими на дошці до початку уроку, та відповісти на запитання, які виникли в учнів під час виконання домашніх завдань.
Фронтальна бесіда
1) Що таке координати вектора? 2) Чому дорівнює абсолютна величина вектора з координатами а1, а2? 3) Які координати мають рівні вектори? протилежні вектори? 4) Знайдіть довжину вектора (-3; 4).
II. Поетапне сприймання й усвідомлення нового матеріалу
Додавання векторів
Сумою двох векторів
Це правило додавання векторів називається правилом трикутника. Колінеарні вектори також додаються за цим правилом (рис. 199).
Рис. 199
Правило додавання векторів можна сформулювати і в іншій формі: для будь-яких трьох точок А, В, С має місце рівність + = .
Основні властивості додавання векторів
1) + = + (переставний закон додавання);
2) ( + ) + = + ( + ) (сполучний закон додавання);
3) + 0 = (закон додавання вектора до нульового вектора);
4) + (-) = 0 (закон додавання протилежних векторів).
Властивість 1 дозволяє виконувати додавання векторів за правилом паралелограма (рис. 200): відкласти два вектори від однієї точки, тоді вектор суми цих векторів буде збігатися з діагоналлю паралелограма, який побудовано на даних векторах.
Координати суми двох векторів дорівнюють сумі відповідних координат даних векторів. Якщо (а1; а2) і (b1; b2) і = + , то (a1 + b1; a2 + b2).
Виконання вправ
1) Знайдіть вектор , який дорівнює сумі векторів і , та абсолютну величину вектора , якщо:
А) (5; 7) і (1; 1);
Б) (10; 10) і (-5; 2).
2) Накресліть у зошитах вектори , , так, як показано на рис. 201. Побудуйте вектор, який дорівнює:
А) + ;
Б) + ;
В) + + .
ІІІ. Закріплення та осмислення нового матеріалу
Розв’язування задач
1. На рис. 202 зображено паралелограм ABCD. Запишіть вектор, який дорівнює сумі векторів:
А) + ;
Б) + ;
В) + ;
Г) + .
2. Спростіть вираз:
А) + + + + + ;
Б) + + + + + .
3. О – центр правильного шестикутника ABCDEF. Доведіть, що + + + + + = .
IV. Домашнє завдання
1. Вивчити теоретичний матеріал. 2. Розв’язати задачі. 1) Спростіть вираз:
A) + + + + + + ;
Б) + + + + + .
2) О – точка перетину діагоналей паралелограма ABCD. Доведіть, що + + + = .
V. Підбиття підсумків уроку
Заповніть пропуски в тексті.
Щоб побудувати вектор , що дорівнює + , треба від кінця вектора відкласти вектор , потім вектор , початок якого збігається з початком вектора…, а кінець – з кінцем вектора… (правило трикутника). Для векторів і зі спільним початком їхня сума зображається… паралелограма, який побудовано на цих векторах (правило паралелограма). Які б не були точки А, В, С, має місце векторна рівність + = …. Сума протилежних векторів дорівнює… . Якщо сума двох векторів дорівнює , то ці вектори… .