Тематична контрольна робота з теми “Органічні сполуки”
Тема 3
НАЙВАЖЛИВІШІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ
Урок 61
Тема уроку. Тематична контрольна робота з теми “Органічні сполуки”
Цілі уроку: узагальнити й скоригувати знання учнів з теми “Органічні сполуки”; з’ясувати рівень навчальних досягнень учнів з теми, розуміння основних понять, уміння використовувати їх на практиці.
Тип уроку: контролю й коригування знань, умінь і навичок.
Форма роботи: письмова самостійна робота за варіантами.
Обладнання: картки-завдання.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Письмова
Учитель розподіляє варіанти й нагадує учням зміст завдань, час виконання, ключові моменти оформлення відповідей і систему оцінювання:
– завдання 1-6 – тестові, кожне завдання оцінюється в 0,5 бала, у сумі перші шість завдань дають 3 бали;
– завдання 7-9 оцінюються по 2 бали, разом за дев’ять правильно виконаних завдань – 9 балів;
– завдання 10 пропонується виконувати учням, які претендують на оцінку 12 балів, оцінюється в 3 бали.
Таким чином, максимальна оцінка за правильно виконану роботу становить 12 балів.
Час на виконання роботи – 40 хв.
III. Домашнє завдання
Підготувати
Варіант І
1. Денатурація білків – це реакція руйнування структури:
А) первинної;
Б) вторинної;
В) вторинної та третинної.
2. Укажіть серед наведених сполук естер:
А) C2H5 – OH;
Б) CH3 – CH2 – CH – COOH;
В) CH3 – COOC2H5;
Г) (C6H10O5)n.
3. Вторинна структура білка зумовлена…
4. Установіть відповідність.
1. CH3 – CH2 – CH2 – CH2 – OH А. 1-бутанол
2. CH3 – COOC4H9 Б. ?-амінобутанова кислота
3. CH3 – CH2 – CH(NH2)-COOH В. Бутиловий естер оцтової кислоти
5. Амінокислоти – це речовини, у молекулах яких одночасно містяться функціональні групи:
А) аміно – й гідроксильна;
Б) карбоксильна й гідроксильна;
В) аміно – й карбоксильна.
6. Нуклеїнові кислоти – це:
А) природні полімери;
Б) штучні полімери;
В) мономери для синтезу білка.
7. Напишіть рівняння утворення трипептиду з двох молекул гліцину й молекули серину.
8. Обчисліть масу амінооцтової кислоти, яку можна одержати з хлороцтової кислоти масою 48 г і амоніаку.
9. Запишіть рівняння реакцій за схемою:
Бутанол бутанова кислота 2-хлорбутанова кислота 2-амінобутанова кислота
10. Обчисліть масу тринітроцелюлози, яку можна одержати із целюлози масою 32 г, якщо масова частка виходу продукту становить 97 %.
Варіант ІІ
1. Вторинна структура білка підтримується наявністю в молекулі білка зв’язків:
А) пептидних;
Б) водневих;
В) дисульфідних.
2. Укажіть серед наведених сполук 2-амінокислоту:
А) CH3 – CH(NH2) – COOH;
Б) CH3 – CH2 – CH(OH) – COOH;
В) CH3 – CH2 – CH2 – COOH;
Г) CH3 – CH(NH2) – CH2 – COOH.
3. Первинна структура білка зумовлена…
4. Установіть відповідність.
1. CH3 – CH2 – CH2 – CH2 – CH2 – OH А. Амінооцтова кислота
2. CH3 – COOC5Hn11 Б. 2-пентанол
3. CH2(NH2) – COOH В. Пентиловий естер оцтової кислоти
5. Денатурація білка відбувається під дією:
А) води;
Б) кислот;
В) радіації.
6. Нуклеотид складається із залишків:
А) вуглеводню, ортофосфатної кислоти;
Б) нітрогеновмісної основи, вуглеводню, ортофосфатної кислоти;
В) нітрогеновмісної основи, вуглеводню, сульфатної кислоти.
7. Напишіть рівняння утворення трипептиду з молекули аланіну і двох молекул гліцину.
8. Обчисліть масу 2-амінопропанової кислоти, яку можна одержати з 20 г 2-хлорпропанової кислоти й амоніаку.
9. Запишіть рівняння реакцій за схемою:
Етанол етанова кислота хлоретанова кислота аміноетанова кислота
10. Обчисліть масу капронового волокна, яке можна одержати в результаті поліконденсації 6-аміногексанової кислоти масою 48,4 г, якщо вихід продукту реакції становить 94 %.
Варіант ІІІ
1. Укажіть, наявністю яких груп зумовлені амфотерні властивості білків:
А) – OH, – SH;
Б) – NH2, – COOH;
В) – NH2, – OH.
2. Укажіть серед наведених сполук амінокислоту:
А) NH2 – CH2 – CH2 – COOH;
Б) CH3 – COOC2H5;
В) CH3 – CH2- CH – COOH;
Г) CH3 – NH2.
3. Третинна структура білка зумовлена…
4. Установіть відповідність.
1. CH3 – CH2 – CH2 – OH А. 2-амінопропанова кислота
2. CH3 – CH2 – COOC2H5 Б. 2-пропанол
3. CH3 – CH(NH2) – COOH В. Етиловий естер пропанової кислоти
5. Для визначення пептидних зв’язків у молекулах білків використовують:
А) біуретову реакцію;
Б) гідроліз;
В) реакцію гідрування.
6. Функція нуклеїнових кислот в організмі людини полягає:
А) у забезпеченні енергією;
Б) у забезпечення живлення;
В) у зберіганні й реалізації генетичної інформації.
7. Напишіть рівняння утворення трипептиду з двох молекул аланіну й молекули гліцину.
8. Обчисліть масу хлороцтової кислоти, що прореагувала з амоніаком, якщо в результаті одержали 28 г амінооцтової кислоти.
9. Запишіть рівняння реакцій за схемою:
Пропанол пропанова кислота 2-бромпропанова кислота 2-амінопропанова кислота
10. Обчисліть масу целюлози триацетату, одержаної в результаті етерифікації целюлози масою 48,6 г, якщо масова частка виходу продукту становить 84 %.