Ортогональне проектування. Розв’язування задач до теми “Перпендикулярність прямих і площин”
Урок 42
Тема. Ортогональне проектування. Розв’язування задач до теми “Перпендикулярність прямих і площин”
Мета уроку: формування поняття ортогонального проектування та вмінь учнів застосовувати знання до розв’язування задач до теми “Перпендикулярність прямих і площин”.
Обладнання: стереометричний набір.
1. Один учень відтворює на дошці розв’язання домашньої задачі.
2. Фронтальне опитування.
1) Що таке спільний перпендикуляр до двох мимобіжних прямих?
2) Скільки спільних перпендикулярів можна провести
3) Що називається відстанню між мимобіжними прямими?
4) Як можна знайти відстань між двома даними мимобіжними прямими?
5) Через вершину А прямокутника ABCD проведено перпендикуляр SA до площини прямокутника. Відомо, що АВ = 1 см, AD = см. Укажіть, які з наведених тверджень правильні, а які – неправильні:
А) спільним перпендикуляром прямих SA і DC є відрізок AD;
Б) відстань між прямими SA і ВС менша см;
В) відстань між прямими SA і BD дорівнює відстані між точкою А і прямою BD;
Г) відстань між прямими SA і BD дорівнює
(Відповідь: а) Правильне; б) правильне; в) правильне; г) неправильне.)
У курсі геометрії 10 класу ми розглянули паралельне проектування та вивчили деякі його властивості.
1) Як задається паралельна проекція?
2) Що називається паралельною проекцією точки?
3) Як побудувати паралельну проекцію фігури?
4) Що е паралельною проекцією прямої?
5) Чи зберігаються при паралельному проектуванні довжина відрізків, величина кутів?
6) Які властивості паралельного проектування вам відомі? Сформулюйте їх.
Якщо проектуючі прямі перпендикулярні до площини проекцій, таке проектування називають ортогональним, або прямокутним. Ортогональне проектування – вид паралельного проектування, тому воно має властивості паралельного проектування. У геометрії ортогональне проектування основне. Далі, говорячи про проектування і проекції, ми матимемо на увазі тільки ортогональне проектування, ортогональні проекції.
Ортогональне проектування широко застосовується в технічному кресленні.
Далі учні самостійно знайомляться із застосуванням ортогонального проектування в технічному кресленні (§3, п. 22).
1. Знайдіть ортогональні проекції діагоналі BD1 куба ABCDA1B1С1D1 на грані: 1) ABCD; 2) A1B1С1D1; 3) DD1С1C ; 4) ADD1A1.
2. Розв’язування задач № 33, 34, 36 (3), 37*, 39* із підручника (с. 36-37).
III. Домашнє завдання
§3, п. 22; задачі № 35, 38 (с. 37). Підготуватися до тематичної атестації № 4.
IV. Підведення підсумку уроку
1) Що розуміють під ортогональною проекцією фігури на площину?
2) Перелічіть властивості ортогонального проектування.
3) Дано зображення куба (рис. 234). Знайдіть ортогональні проекції відрізка BL на площину: а)АВС; б) DLC; в) MNK; г)ADL; к)АВМ; е) ВСК.
Related posts:
- Перпендикулярність прямих і площин Геометрія Стереометрія Перпендикулярність прямих і площин Дві прямі називаються Перпендикулярними, якщо вони перетинаються під прямим кутом. Теорема 1. Якщо дві прямі, які перетинаються, паралельні відповідно двом іншим перпендикулярним прямим, то інші прямі теж перпендикулярні. Теорема 2. Через будь-яку точку прямої у просторі можна провести безліч перпендикулярних до неї прямих (див. рисунок). (Усі прямі лежать у […]...
- Перпендикулярність прямих у просторі Урок 25 Тема. Перпендикулярність прямих у просторі Мета уроку: формування поняття про перпендикулярні прямі. Вивчення теореми про прямі, що перетинаються і паралельні двом перпендикулярним прямим. Обладнання: стереометричний набір. Хід уроку В кінці уроку збираються учнівські зошити для перевірки їх ведення та виконання домашнього завдання. III. Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу Означення перпендикулярних прямих у просторі […]...
- Перпендикулярність площин Геометрія Стереометрія Перпендикулярність площин Дві площини, що перетинаються, називаються Перпендикулярними, якщо третя площина, перпендикулярна до прямої перетину цих двох площин, перетинає їх по перпендикулярних прямих (див. рисунок). Будь-яка площина, перпендикулярна до прямої перетину перпендикулярних площин, перетинає їх по перпендикулярних прямих. Ознака перпендикулярності площин Теорема 1. Якщо площина проходить через пряму, перпендикулярну до другої площини, то […]...
- Побудова перпендикулярних прямих і площин Урок 29 Тема. Побудова перпендикулярних прямих і площин Мета уроку: формування вмінь учнів будувати перпендикулярні прямі і площини. Обладнання: стереометричний набір. Хід уроку 1. Перевірити правильність виконання задачі № 8 за записами (з пропусками), зробленими на дошці до початку уроку. Нехай у трикутнику АВС (C = 90°) АС = … , ВС = … , […]...
- Розв’язування задач на знаходження відстані між мимобіжними прямими Урок 41 Тема. Розв’язування задач на знаходження відстані між мимобіжними прямими Мета уроку: формування вмінь учнів у знаходженні відстані між двома мимобіжними прямими. Обладнання: стереометричний набір, моделі куба і прямокутного паралелепіпеда. Хід уроку 1. Фронтальна бесіда за контрольними запитаннями № 13-15 та перевірка правильності розв’язання домашньої задачі. 2. Математичний диктант. Дано зображення куба: варіант 1 […]...
- Паралельні прямі. Властивості паралельних прямих Урок № 110 Тема. Паралельні прямі. Властивості паралельних прямих Мета: закріпити знання учнів про властивості паралельних прямих; відпрацювати навички розв’язування задач, що передбачають застосування набутих з теми знань; продовжувати роботу з повторення вивченого у 6 класі матеріалу. Тип уроку: застосування знань, умінь та навичок. Хід уроку I. Організаційний момент II. Перевірка домашнього завдання Математичний диктант […]...
- Розв’язування задач на застосування ознаки перпендикулярності площин Урок 39 Тема. Розв’язування задач на застосування ознаки перпендикулярності площин Мета уроку: формування вмінь учнів застосовувати означення та ознаку перпендикулярності площин до розв’язування задач. Обладнання: стереометричний набір. Хід уроку Фронтальна бесіда за контрольними запитаннями № 11-12 та перевірка виконання задач № 59 (2; 4; 6), 60. Розв’язання задачі № 59 (напівусне) Перпендикулярні площини? і? перетинаються […]...
- Паралельне проектування та його властивості. Зображення просторових фігур на площині Урок 21 Тема. Паралельне проектування та його властивості. Зображення просторових фігур на площині Мета уроку: формування знань про паралельне проектування. Вивчення властивостей паралельного проектування. Дати уявлення про зображення просторових фігур на площині. Обладнання: стереометричний набір. Хід уроку І. Перевірка домашнього завдання 1. Відповісти на запитання, які виникли в учнів при розв’язуванні домашньої задачі. 2. Самостійна […]...
- Розв’язування задач на знаходження кутів у просторі Урок 57 Тема. Розв’язування задач на знаходження кутів у просторі Мета уроку: формування вмінь учнів знаходити кути у просторі. Обладнання: стереометричний набір, модель куба. Хід уроку 1. Два учні відтворюють розв’язування задач № 48 (2) 49 (1) на дошці. 2. Фронтальне опитування. 1) Сформулюйте теорему про площу ортогональної проекції многокутника. 2) Знайдіть площу ортогональної проекції […]...
- Властивості кутів, утворених при перетині двох паралельних прямих січною Урок № 32 Тема. Властивості кутів, утворених при перетині двох паралельних прямих січною Мета: закріпити знання учнів про зміст та схему доведення теореми про властивості кутів та наслідків з неї; сформувати уявлення учнів про відстань між двома паралельними прямими; сформувати вміння використовувати названі вище теоретичні відомості під час розв’язування задач на знаходження кутів при паралельних […]...
- Кути, утворені при перетині двох прямих січною. Ознаки паралельності прямих Розділ 2. Взаємне розміщення прямих па площині § 9. Кути, утворені при перетині двох прямих січною. Ознаки паралельності прямих 170. Рис. 119: ∠1 і ∠2 – внутрішні різносторонні кути. Рис. 120: ∠1 і ∠2 – відповідні кути. Рис,121: ∠1 i ∠2 – внутрішні різносторонні кути. 171. Внутрішні односторонні кути: ∠ANM і ∠NMB, ∠CNM і ∠NMD. […]...
- Ознаки паралельності двох прямих § 3. Паралельні прямі. Сума кутів трикутника 13. Ознаки паралельності двох прямих Практичні завдання 300. 1) Кути АОМ і CEO – відповідні; 2) кути АОЕ і СЕК – відповідні; 3) кути АОE і OED – різносторонні; 4) кути АОЕ і CEO – односторонні. 1) відповідні; 2) односторонні; 3) різносторонні. 301. 1) ∠1 i ∠5; ∠2 […]...
- Ознака паралельності прямих Урок 9 Тема. Ознака паралельності прямих Мета уроку: вивчення ознаки паралельності прямих, формування умінь застосовувати ознаку паралельності до розв’язування задач. Обладнання: моделі прямокутного паралелепіпеда і куба. Хід уроку І. Перевірка домашнього завдання 1. Два учні відтворюють розв’язання задач № 5 (1, 3) та 7 (1, 3). 2. Проведення тесту на визначення істинності математичних тверджень. Тест […]...
- Взаємне розміщення прямої та площини і площин у просторі. Перпендикуляр до площини. Взаємне розміщення площин у просторі УРОК № 53 Тема. Взаємне розміщення прямої та площини і площин у просторі. Перпендикуляр до площини. Взаємне розміщення площин у просторі Мета уроку: повторити, привести в систему й розширити відомості про площину та взаємне розміщення двох площин у просторі; ознайомити учнів з різними випадками взаємного розміщення прямої і площини; дати уявлення про перпендикуляр до площини. […]...
- Проекція вектора на координатну вісь – Елементи векторної алгебри 3. Елементи векторної алгебри 3.5. Проекція вектора на координатну вісь Довжину відрізка A1B1 між проекцією початку вектора а і кінця вектора на вісь, взяту зі знаком ” + ” або “-“, називають проекцією вектора на координатну вісь. Проекція додатна, коли напрям руху від проекції початку вектора до проекції кінця збігається із напрямом координатної осі, і […]...
- Площа ортогональної проекції многокутника Урок 56 Тема. Площа ортогональної проекції многокутника Мета уроку: вивчення теореми про площу ортогональної проекції многокутника, формування вмінь учнів застосовувати вивчену теорему до розв’язування задач. Обладнання: стереометричний набір, модель куба. Хід уроку 1. Два учні відтворюють розв’язування задач № 42, 45 на дошці. 2. Фронтальне опитування. 1) Дайте означення кута між двома площинами, які перетинаються. […]...
- Властивість паралельних прямих. Властивості кутів, утворених при перетині паралельних прямих січною Розділ 2. Взаємне розміщення прямих па площині § 10. Властивість паралельних прямих. Властивості кутів, утворених при перетині паралельних прямих січною 199. 1) ∠1 = ∠8, ∠6 = ∠3 (як відповідні кути при паралельних прямих а і b і січній с). 2) ∠2 = ∠4 (як внутрішні різносторонні кути при паралельних прямих а і b і […]...
- ВЛАСТИВОСТІ ПАРАЛЕЛЬНИХ ПРЯМИХ РОЗДІЛ 2 ВЗАЄМНЕ РОЗТАШУВАННЯ ПРЯМИХ НА ПЛОЩИНІ & 7. ВЛАСТИВОСТІ ПАРАЛЕЛЬНИХ ПРЯМИХ ЗАДАЧА Дано пряму а і точку Р, що не належить цій прямій. Проведіть через точку Р пряму, паралельну прямій а. – За допомогою лінійки і косинця побудову можна виконати, як показано на малюнку 90. Чи можна через точку Р провести дві різні прямі, […]...
- Відстань між мимобіжними прямими Геометрія Стереометрія Відстань між мимобіжними прямими Спільним перпендикуляром до двох мимобіжних прямих називається відрізок із кінцями на цих прямих, перпендикулярний до кожної з них. Теорема. Дві мимобіжні прямі мають спільний перпендикуляр, і до того ж тільки один. Він є спільним перпендикуляром до паралельних площин, які проходять через ці прямі. Відстанню між мимобіжними прямими називається довжина […]...
- Перпендикуляр і похила. Розв’язування задач Урок № 36 Тема. Перпендикуляр і похила. Розв’язування задач Мета: сформувати в учнів свідоме розуміння змісту понять похилої до прямої, проекції похилої на пряму, а також властивостей перпендикуляра, похилих та їх проекцій. Сформувати вміння: – відтворювати зміст вивчених понять; – знаходити названі геометричні об’єкти на рисунку; – виконувати рисунок із зображенням названих об’єктів за даним […]...
- Ознака мимобіжності прямих Урок 10 Тема. Ознака мимобіжності прямих Мета уроку: вивчення ознаки мимобіжності прямих, формування вмінь застосовувати ознаку мимобіжності двох прямих до розв’язування задач. Обладнання: стереометричний набір, моделі тетраедра і куба. 1. Перевірити наявність виконаних завдань та відповісти на запитання, які виникли в учнів під час виконання цих завдань. 2. Самостійна робота. 1) Трикутник АВС і паралелограм […]...
- Розміщення двох площин у просторі. Паралельні площини. Ознака паралельності площин Урок 15 Тема. Розміщення двох площин у просторі. Паралельні площини. Ознака паралельності площин Мета уроку: формування знань учнів про взаємне розміщення двох площин у просторі. Вивчення ознаки паралельності двох площин. Обладнання: стереометричний набір, схема “Взаємне розміщення двох площин”. Хід уроку 1. Перевірити наявність виконаних завдань та відповісти на запитання, які виникли в учнів під час […]...
- Перпендикулярні площини. Ознака перпендикулярності площин Урок 38 Тема. Перпендикулярні площини. Ознака перпендикулярності площин Мета уроку: формування поняття перпендикулярності площин. Вивчення ознаки перпендикулярності площин. Обладнання: стереометричний набір, моделі куба і прямокутного паралелепіпеда. Хід уроку 1. Перевірити виконання задач № 49, 50 за записами, зробленими до початку уроку на дошці. Нехай AB?; А?, d?; АВ = b, ACD, AC = a (рис. […]...
- ПРОЕКТУВАННЯ ЯК ОСОБЛИВИЙ ВИД ДІЯЛЬНОСТІ ПРОЕКТУВАННЯ ЯК СКЛАДОВА СУЧАСНОГО ВИРОБНИЦТВА І ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ 1.Загальні основи проектування у виробничій діяльності людини. Види проектів 1.1. ПРОЕКТУВАННЯ ЯК ОСОБЛИВИЙ ВИД ДІЯЛЬНОСТІ Проектування не є принципово новим видом людської діяльності. Творчі відкриття винахідника чи науковця, створення архітектурних споруд чи художніх творів – це прояв творчості і водночас проектування в певній галузі людської діяльності. Будівництво […]...
- Ознаки паралельності прямих Урок № 30 Тема. Ознаки паралельності прямих Мета: закріпити знання учнів про ознаки паралельності двох прямих (за кутами, що утворилися при перетині даних прямих січною). Сформувати вміння: – визначати вид двох кутів, що утворилися при перетині двох прямих січною; – за певним співвідношенням цих кутів робити висновок щодо паралельності прямих; – для встановлення співвідношення кутів […]...
- Зображення просторових фігур на площині Геометрія Стереометрія Зображення просторових фігур на площині Для зображення просторових фігур на площині, як правило, користуються Паралельним проектуванням. Беремо довільну пряму h, яка перетинає площину рисунка , проводимо через довільну точку A фігури пряму, паралельну h. Точка перетину цієї прямої з площиною рисунка буде зображенням точки A. Побудувавши таким чином зображення кожної точки фігури, дістанемо […]...
- Властивості паралельних прямих Урок № 8 Тема. Властивості паралельних прямих Мета: домогтися засвоєння учнями змісту таких понять: “теорема”, “доведення теореми”, “умова і висновок теореми”, а також алгоритму доведення методом від супротивного; використовуючи метод доведення “від супротивного”, довести терему про дві прямі, паралельні третій. Сформувати вміння: – відтворювати означення основних понять уроку; – застосовувати названі поняття під час розв’язування […]...
- Відстань між мимобіжними прямими Урок 40 Тема. Відстань між мимобіжними прямими Мета уроку: формування понять спільного перпендикуляра, відстані між мимобіжними прямими. Обладнання: стереометричний набір. Хід уроку 1. Фронтальне опитування. 1) Які дві площини називаються перпендикулярними? 2) Сформулюйте ознаку перпендикулярності площин. 3) Як розташована пряма, яка лежить в одній із двох перпендикулярних площин і перпендикулярна до лінії перетину цих площин, […]...
- Властивості паралельних площин Урок 18 Тема. Властивості паралельних площин Мета уроку: формування знань учнів про властивості паралельних площин. Обладнання: стереометричний набір. Хід уроку І. Перевірка домашнього завдання 1. Один учень відтворює розв’язування задачі № 24, у цей час клас пише математичний диктант. 2. Математичний диктант. Дано зображення куба: варіант 1 – рис. 64, варіант 2 – рис. 65. […]...
- Кут між прямою і площиною Урок 54 Тема. Кут між прямою і площиною Мета уроку: формування поняття кута між прямою і площиною, а також умінь учнів знаходити кути між прямою і площиною. Обладнання: стереометричний набір, модель куба. Хід уроку 1. Фронтальне опитування. 1) Дайте означення кута між мимобіжними прямими. 2) Чи залежить кут між мимобіжними прямими від вибору прямих, які […]...
- Відстань від точки до прямої. Розв’язування задач на застосування теореми про три перпендикуляри Урок 35 Тема. Відстань від точки до прямої. Розв’язування задач на застосування теореми про три перпендикуляри Мета уроку: формування вмінь учнів застосувати теорему про три перпендикуляри до розв’язування задач, знаходження відстані від точки до прямої. Обладнання: стереометричний набір. Хід уроку І. Перевірка домашнього завдання. 1. Два учні відтворюють на дошці розв’язування задач № 13, 41. […]...
- Розв’язування задач на застосування властивості точки, рівновіддаленої від сторін многокутника Урок 37 Тема. Розв’язування задач на застосування властивості точки, рівновіддаленої від сторін многокутника Мета уроку: формування вмінь учнів застосовувати властивість точки, рівновіддаленої від сторін многокутника, до розв’язування задач. Обладнання: стереометричний набір. Хід уроку 1. Два учні відтворюють розв’язування задач № 46, 47, а в цей час клас пише математичний диктант. 2. Математичний диктант. З центра […]...
- Взаємне розміщення прямих у просторі УРОК № 52 Тема. Взаємне розміщення прямих у просторі Мета уроку: повторити, привести в систему й розширити відомості про взаємне розміщення двох прямих у просторі. Тип уроку: комбінований. Наочність і обладнання: таблиця “Початкові відомості стереометрії” [13]. Вимоги до рівня підготовки учнів: описують взаємне розміщення в просторі двох прямих; застосовують вивчені означення та властивості до розв’язування […]...
- Взаємне розміщення двох прямих у просторі Урок 7 Тема. Взаємне розміщення двох прямих у просторі Мета уроку: вивчення взаємного розташування двох прямих у просторі: прямі, що перетинаються; паралельні прямі; мимобіжні прямі. Формування понять: паралельні прямі, мимобіжні прямі. Обладнання: стереометричний набір, каркасна модель куба, схема “Взаємне розміщення двох прямих у просторі”. Перевірку правильності виконання домашньої задачі провести шляхом фронтальної бесіди за записами, […]...
- Розв’язування задач з теми “Питома теплота пароутворення” РОЗДІЛ IV ТЕПЛОВІ ЯВИЩА УРОК № 17/62 Тема уроку. Розв’язування задач з теми “Питома теплота пароутворення” Тип уроку: формування вмінь і навичок. Мета уроку: продовжити формування вмінь описувати теплові процеси, використовуючи для цього фізичні величини і закони. План уроку Етапи Час Прийоми і методи I. Перевірка домашнього завдання; актуалізація опорних знань 5-10 хв. Усне опитування […]...
- Властивості паралельних площин Геометрія Стереометрія Властивості паралельних площин Теорема 1. Якщо дві паралельні площини перетинаються третьою площиною (див. рисунок), то прямі перетину паралельні. На рисунку: ; . Теорема 2. Відрізки паралельних прямих, які містяться між двома паралельними площинами (див. рисунок), рівні. На рисунку: ; ; . Теорема 3. Нехай площини і паралельні (див. рисунок нижче) і є точка […]...
- Урок розв’язування задач з теми. Підготовка до контрольної роботи Мета : закріпити та поглибити знання з теми під час розв’язування задач; узагальнити та систематизувати знання учнів; розвивати логічне мислення учнів. Тип уроку : урок закріплення знань. Обладнання : збірка задач відповідної тематики. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНЕ ПИТАННЯ ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ 1. Тиск обчислюють за формулою… 2. Я знаю такі одиниці тиску… 3. 0,025 кПа […]...
- Вступ. Точка і пряма. Властивості точок і прямих Урок № 1 Тема. Вступ. Точка і пряма. Властивості точок і прямих Мета: ознайомити учнiв з предметом вивчення геометрiї, планiметрiї та iз поняттям найпростiших фiгур у геометрiї, домагатися вiд учнів свiдомого засвоєння термiнологiї, що описує взаємне розташування точок та прямих на площинi, формулювання основних властивостей розташування точок та прямих; виробити первиннi вмiння позначати точки та […]...
- Мова запитів. Проектування бази даних ТЕМА 5.5. БАЗИ ДАНИХ. СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ БАЗАМИ ДАНИХ (10 ГОДИН) Урок 66 Мова запитів. Проектування бази даних Мета: – розширити знання учнів щодо управління таблицями баз даних, створенню запитів, проектування баз даних; – розвивати практичні вміння та навички використовувати набуті знання; – формувати толерантну людину майбутнього з потужним діалектичним мисленням. Тип уроку: урок узагальнення та […]...
- Паралельність прямих і площини Геометрія Стереометрія Паралельність прямих і площини Дві прямі в просторі називаються Паралельними, якщо вони лежать в одній площині й не перетинаються. Прямі, які не лежать в одній площині, називаються Мимобіжними. Зверніть увагу: “не лежать в одній площині” і “лежать у різних площинах” – це різні твердження. Наприклад, паралельні прямі a і b лежать у різних […]...