Побудова перпендикулярних прямих і площин
Урок 29
Тема. Побудова перпендикулярних прямих і площин
Мета уроку: формування вмінь учнів будувати перпендикулярні прямі і площини.
Обладнання: стереометричний набір.
Хід уроку
1. Перевірити правильність виконання задачі № 8 за записами (з пропусками), зробленими на дошці до початку уроку.
Нехай у трикутнику АВС (C = 90°) АС = … , ВС = … , AD
(…), AD = с (рис. 148). Із? АСD: CD =
=
. Із? АВСA: AB=
=



Відповідь. BD = ; CD =
.
2. Математичний диктант.
Дано: МААВ, МА
AC;
BAC = 90°; AF – медіана трикутника АВС; варіант 1 (рис. 149) – АВ = 5 см, АС = 12 см;
Варіант 2 (рис. 150) – АВ = 8 см, АС = 6 см.
1) Яке взаємне розміщення прямої МА і площини АВС? (2 бали)
2) Яке взаємне розміщення прямої МА і прямої AF? (2 бали)
3) Чи правильно, що

4) Знайдіть довжину гіпотенузи ВС. (2 бали)
5) Знайдіть довжину медіани AF. (2 бали)
6) Знайдіть довжину відрізка МА, якщо MF = 7 см. (2 бали)
Відповідь.
Варіант 1. 1) МА(АВС); 2) МА
AF; 3) ні; 4) 13 см; 5) 6,5 см; 6)
см.
Варіант 2. 1) MA(ABC); 2) МА
AF; 3) ні; 4) 10см; 5) 5 см; 6) 2
См.
1. Дано пряму а і точку А поза нею. Проведіть через точку А площину, перпендикулярну до прямої а.
2. Дано пряму а і точку А на ній. Проведіть площину, яка проходить через точку А і перпендикулярна до прямої а.
3. Скільки площин, перпендикулярних до даної прямої, можна провести через дану точку? Доведіть це.
4. Дано площину а і точку А поза нею. Проведіть через точку А пряму, яка була б перпендикулярна до площини а.
5. Дано площину а і точку А на ній. Проведіть через точку А пряму, яка була б перпендикулярна до площини а.
6. Скільки прямих, перпендикулярних до даної площини, можна провести через дану точку простору? Доведіть свою думку.
III. Домашнє завдання
§3, п. 16; контрольні запитання № 3, 4; задача № 10 (с. 35).
Запитання до класу
1) Чи завжди через дану точку можна провести пряму, перпендикулярну до даної площини?
2) Чи завжди через дану точку можна провести площину, перпендикулярну до даної прямої?
3) Скільки прямих, перпендикулярних до даної площини, можна провести через дану точку?
4) Скільки площин, перпендикулярних до даної прямої, можна провести через дану точку?