Віднімання векторів
УРОК № 45
Тема. Віднімання векторів
Мета уроку: формування вмінь віднімати вектори, вивчення властивостей різниці векторів; формування вмінь застосовувати вивчені означення та властивості до розв’язування задач.
Тип уроку: комбінований.
Наочність і обладнання: таблиця “Декартові координати та вектори на площині”[13].
Вимоги до рівня підготовки учнів: описують віднімання векторів; відкладають вектор, що дорівнює різниці векторів; формулюють властивості різниці векторів; застосовують вивчені означення та властивості
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання
Правильність виконання домашніх завдань перевірити за записами, зробленими на дошці до початку уроку, та відповісти на запитання, які виникли в учнів під час виконання домашніх завдань.
Математичний диктант
Дано точки:
Варіант 1
А(4; 5), В(1; 1).
Варіант 2
А(2; 3), В(-1; -1).
Запишіть:
А) координати вектора ;
Б) координати вектора +
;
В) довжину вектора ;
Г) довжину вектора ;
Д) довжину

Є) довжину вектора +
.
II. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
Різницею векторів та
називається такий вектор
, сума якого з вектором
дорівнює вектору
.
Різниця векторів та
позначається так:
–
.
Різницю –
векторів
та
можна замінити сумою вектора
з вектором, який є протилежним вектору
, тобто
–
=
+ (-
).
На рис. 203 подано два способи побудови різниці двох векторів і
.
З означень додавання і віднімання двох векторів та властивостей трикутника випливають властивості модулів двох векторів:
–
?
?
+
,
–
?
?
+
.
Координати різниці двох векторів дорівнюють різниці відповідних координат вектора-зменшуваного і вектора-від’ємника.
Якщо вектори задано на площині, то (a1; a2) –
(b1; b2) =
(a1 – b1; a2 – b2).
Виконання вправ
1. Знайдіть вектор , який дорівнює різниці векторів
і
, та абсолютну величину вектора
, якщо:
А) (4; 5) і
(1; 1);
Б) (2; 3) і
(-1; -1).
2. Накресліть у зошитах вектори ,
,
(рис. 204). Побудуйте вектор, який дорівнює:
А) –
; б)
–
; в)
–
; г)
–
–
.
III. Закріплення й осмислення нового матеріалу
Розв’язування задач
1. На рис. 205 зображено паралелограм ABCD. Запишіть вектор, який дорівнює різниці:
а) –
; б)
–
; в)
–
; г)
–
.
2. Знайдіть координати векторів (рис. 206):
А) –
; б)
–
; в)
–
; г)
–
–
.
3. Спростіть вираз:
А) +
+
–
–
;
Б) –
–
–
+
.
4. Дано: ABCD – паралелограм, О – довільна точка площини. Доведіть, що –
=
–
.
IV. Домашнє завдання
1. Вивчити теоретичний матеріал. 2. Розв’язати задачі.
1) Спростіть вираз:
A) ( –
) +
;
Б) ( –
) +
.
2) Дано: ABCD – паралелограм, О – довільна точка площини. Доведіть, що –
=
.
V. Підбиття підсумків уроку
Заповніть пропуски в тексті.
Щоб побудувати вектор , який дорівнює
–
, досить додати вектори
і… .
Щоб побудувати вектор , який дорівнює
–
, треба відкласти ці вектори від однієї точки, тоді початок вектора
збігається з кінцем вектора…, а кінець вектора
збігається з кінцем вектора…
Для будь-яких трьох точок А, В, С справедлива рівність –
= … .